1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Muşlu kuzenler gönülleri de kazandı
Muşlu kuzenler gönülleri de kazandı

Muşlu kuzenler gönülleri de kazandı

Salı gecesi saat 22. 30 ile 00. 30 arasında Türkiye'de pek çok insan Show TV ekranlarına kilitlendi. Engin Altan Düzyatan'ın sunduğu, yayınlandığı günden beri ilgi gören “Canlı Para” programı

A+A-

Salı gecesi saat 22. 30 ile 00. 30 arasında Türkiye'de pek çok insan Show TV ekranlarına kilitlendi. Engin Altan Düzyatan'ın sunduğu, yayınlandığı günden beri ilgi gören “Canlı Para” programında, Muş'un Bulanık ilçesinden iki kuzen yarışıyordu.

Metin ile Selami, bir önceki programın son yarışmacılarıydı. Birinci soruda 300 bin TL'leri yanmıştı. Salı gecesi, 2 nci sorudan itibaren 700 bin TL ile yarışmaya devam ettiler.

Genç kuzenler belki de bugüne kadar Türkiye televizyonlarında bir yarışmaya katılmış en ilginç, en sempatik iki vatandaştı.

Tipik doğulu gençler...

Hem hafiften ezik, hem özgüvenli. Hem heyecanlı, hem saygılı... Hem okuyamadıkları için cahil, ama aynı zamanda son derece zeki...

Sorulan basit sorularda bile zorlandılar. Ama fikir yürüttüler, tartıştılar, doğruyu buldular.

Selami'nin “Sözlüm” dediği, Kıbrıs'ta yaşayan sevgilisi Seher ile canlı telefon bağlantısı yapıldı. Muş Bulanıklı iki kuzen, ailelerini, hayatlarındaki ilginç olayları anlattılar.

Bildiklerinden emin oldukları sorularda bile garanti olsun diye diğer seçeneklere de para koydukları için, 8 nci soruya, yani final sorusuna ancak 100 bin TL ile ulaşabildiler.

Kuzenlerden Metin daha sakin ve bilgili, Selami daha atak, heyecanlı ve sempatikti.

Son soru: “Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk hükümetini kim kurdu?” şeklindeydi. Seçenekler M. Kemal Atatürk ve İsmet İnönü olarak çıktı. İki kuzen arasında en sert tartışma da bu soruda yaşandı. Selami, “Her şey Atatürk'tü. CHP'yi Atatürk kurdu. Partinin başkanı olan hükümeti de kurmuştur “ diye ısrar etti.

Metin ise “Ben ortaokulda öğrendim. Atatürk Cumhurbaşkanıydı. İnönü ise ilk Başbakan. Hükümeti Cumhurbaşkanı değil, Başbakan kurar” diye ısrar etti. Buna rağmen Selami parayı bir ara Atatürk'e koydu, sonra geri çekip, İnönü'ye bastı.

Araya reklam da girdi. Uzun bekleme süresi oldu. Sonunda, doğru yanıt İsmet İnönü çıktı ve Muş Bulanıklı kuzenler, 100 bin TL ödül ile ayrıldı.

O yarışmayı ekrandan izleyen sizler, Muş Bulanıklı, tipik doğulu iki genç Metin ve Selami kazansın diye içinizden dua etmediniz mi?.. Bütün kalbinizle Metin ve Selami'yi desteklemediniz mi?..

Yarışma bitince Selami “Son bir mesajım var” diyerek, sözlüsünün babasına “Ne oldum deme, ne olacağım de” diye bağırdığında, siz de O'nu alkışlamadınız mı?..

Türkiye böyle bir ülke. İnsanları alabildiğine sıcak, sevimli. Doğulusu ile batılısı birbirini seven insanların ülkesi.

Birbirine bu denli bağlı insanların arasına nifak sokulmaya çalışılıyor. Etnik köken üzerinden, mezhep üzerinden hatta son dönemlerde siyasi partiler üzerinden ayrımcılık yapılmak isteniyor...

Bence bu ülke insanlarını birbirinden ayırmaya kimsenin gücü yetmeyecek...

Yeni bir af çıkar, yine kurtarırlar...

Rapor, Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu'nun raporu. Yani rakamlar resmi. 2010 yılındaki vergi denetimlerinin sonuçları açıklanmış. Buna göre, Türkiye'de mükelleflerin kazandığı her 100 liralık gelirin 82. 5 liralık kısmı vergiden kaçırılmış. Çok para kazananlar, kazandıkları 100 TL'nin sadece 17. 5 TL'sini kayıtlarında gösterip, bunun vergisini ödemişler.

Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları, geçen yıl 813 mükellef üzerinde inceleme yapmışlar. Denetlenen mükelleflerin devlete beyan ettikleri toplam matrah 37 milyar 48 milyon TL civarında. İnceleme sonunda bu mükelleflerin 174. 5 milyar TL'lik kazancı devletten gizledikleri ortaya çıkmış.

Siz bir asgari ücretliyseniz, siz bordro mahkumu bir emekçiyseniz, siz bir küçük esnafsanız... Verginizi ister istemez tıkır tıkır ödediniz. Ama büyükler, 2010 yılında da kaçırdı.

Merak etmeyin 2011 yılında da kaçıracaklar. Çünkü sistem buna uygun…

Sonra ne olacak?

2-3 yıl geçmeden yeni bir “Torba yasa”, “devletle barış” yasası çıkartılacak. Vergi kaçırıp, devletten çalanların hepsi, paçayı kurtaracak...

Onlar kaçırmaya, garibanlar ödemeye devam edecek...

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.