1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Mustafa Çulcu’dan gelen açıklama
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Mustafa Çulcu’dan gelen açıklama

A+A-
Merkez Hakem Kurulu eski Başkanı, FIFA kokartlı hakemimiz sevgili Mustafa Çulcu, kendisiyle ilgili yazdığım yazılarla ilgili beni arayıp sitem etmişti. Çulcu telefonla konuşmamızı yeterli görmemiş olacak ki, kamuoyunu detaylı bilgilendirme ve hakkımdaki düşüncelerini dile getirme adına bana uzunca bir cevap yazısı göndermiş. Hakkımdaki düşüncelerine saygı duyduğumu ve kamuoyunun takdirine bıraktığımızı birkaç gün önce yazmıştım. Kendisinin isteğiyle bundan sonra ilimiz hakem kurumuyla ilgili yorumlarımda adını kullanmayacağıma dair de söz vermiştim. Benim söyleyecek başka bir sözüm yok.  Cevap hakkına saygımdan dolayı Sevgili Çulcu’nun gönderdiği yazıyı aynen köşeme alıyorum. 

İŞTE ÇULCU’NUN GÖNDERDİĞİ AÇIKLAMA
Sevgili Hayrettin Albayrak!
Yıllardır yazdığınız  ''Top Ağlarda'' köşenizde 9 ve 10 Ağustos 2015 tarihlerinde  iki gündür şahsımla ilgili yorumlarınızı okuyorum. İlk günkü yazınızdan sonra sizi arayarak konu ile alakam olmadığı hususunda sizi bilgilendirmeye, aydınlatmaya çalıştım. Ancak bazı konuların da  yazıyla tekrar açıklanması ihtiyacı doğduğunu düşünerek bu maili size gönderiyorum.
1) MHK Başkanlığından istifa ettikten sonra 2008 yılında Süper Lig Gözlemci kadrosundan ve TFFHGD üyeliğinden 2009 yılında da FİFA ve UEFA Gözlemci kadrosundan istifa ederek hakemlik ve hakem camiası ile resmi bağımı tamamen kopardım.
2) Ülke hakemliğine Milli ve FİFA hakemi, TFFHGD Kocaeli ve Türkiye Genel Başkanı ve MHK Başkanı olarak uzun yıllar hizmetlerim oldu. Yarınlarda da şahsımın bilgi birikimine ve deneyimine ne zaman ihtiyaç olursa göreve hazırım. Bu uzun soluklu hizmet yolunda pek çok hakem, gözlemci, yönetici tanıyor ve onlara yakın olmam kadar doğal bir şey olamaz. Ancak bu yakınlığımız ne onların benim ne de benim onların görevlerine, tercih ve tasarruflarına karışma hakkını vermez.
3) Benimle resmi hiç bir bağı olmayan Kocaeli İHK’nın oluşmasında yorumlarınızla bir anda gündem üstüme yıkıldı veya böyle bir algı oluşturuldu. Ben ne MHK Başkanıyım ne de MHK Üyesiyim. Kocaeli hakemliği ve İHK’nın oluşması beni hiç ilgilendirmiyor. Daha ötesi MHK Başkanlığını bıraktıktan sonra Kocaeli hakem camiasının şahsıma yaptığı  vefasızlığı yaşayınca gönül bağımı da bitirdim.
4) Turgay Enç, Abdurrahman Polat, Kerim Akdülger bu kentin yetiştirdiği değerli eski hakem ve günümüzün değerli yöneticileridir. Üstelik Enç ve Polat hakem kursundan devre arkadaşlarım Akdülger de uzun yıllar yardımcı hakemliğimi yapmış bir kardeşimdir. Hepsinin yeri ben de ayrı ayrı ve çok özeldir. Hangisi İHK başkanı olursa olsun gurur duyarım.
5) Sayın Kerim Akdülger bundan önce de zaten Kocaeli İHK Başkanı ve BHK üyesiydi. Bu kurulun değişmesi benim değil mevcut MHK’nın tasarrufudur. Üstelik ilimizde bulunan Sayın Bedri Dölkeleş bir önceki MHK ‘da da görev yapmış ve halen TFF de aktif görevliyken ve de Kocaeli hakemliğini yakından bilen biri olarak dururken (eğer sorulması gerekiyorsa) bu tasarruf bana mı yoksa ona mı sorulması daha doğru kurumsal yaklaşım olur?
6) Görevde bulunan günümüz MHK'sında tanıdıklarımın, dostlarımın olması son derece doğaldır. Çünkü yıllardır hakem camiasına ulusal ve uluslararası bazda yaptığım hizmetlerim göz ardı edilemez. Ancak var olan bu hukukum ve konumum, bir önceki dönemde görevde bulunan MHK üyesinin ilimiz İHK Başkanı Kerim Akdülger'e ''Seni görevden alacağım'' ve yerine yine ilimizin değerli bir gözlemcisinin ismini telaffuz ederek ''Onu başkan yapacağım'' dediği gibi deme  yetkisini ve lüksünü bana vermez.
7) Mevcut MHK’nın Kerim Akdülger'i tekrar atamasının istikrar açısından doğru bir adım olduğunu ve bu davranışı alkışladığınızı yazmışsınız. Peki yukarıda bahsettiğim görevden alma konusu bu il de yaşayanlar arasında geçerken ve il de duymayan kalmadığı halde sizin bu konuyu gündeme taşıyıp istikrarı unutmanız oldukça manidardır!
8) Şahsım bu tür konuların tamamen dışında olmasına rağmen 9 Ağustos da ki yazınızda sanki istikrarı istemeyen veya  provoke eden düşünce ve de davranış içinde olduğum algısını yaratıyor olmanız ve tarafınızdan kamuoyunun önüne atılıyor olmam beni son derece üzmüştür.
Sayın Akdülger'i benim istemediğim ve yerine ya Sayın Enç'i ya da Sayın Polat'ı getirmek istediğim algısı oluşturmanız hiç de hoş olmamış. Oysa Sayın Akdülger'i eğer zamanları yetmiş olsaydı bir önceki MHK üyesi Sayın Bedri Dölkeleş görevden alacaktı. Çünkü bunu kendisine telefonda açık seçik söylediğini Sayın Akdülger ulu orta konuşuyor olması neticesinde konu bana kadar da gelmişti.
9) Şahsınızın ve gazetenizin hakemliğimde ve MHK Başkanı olduğum dönemlerde bana verdiği desteği unutacak, inkar edecek kadar aşağılık, vefasız ve soysuz değilim ve de asla olmam. Vefa ve adamlık benim için çok değerlidir.
Ben size MHK Başkanlığını bıraktıktan sonra hiç de hak etmediğim halde bana yapılan vefasızlığı, saygısızlığı ve karalama çabalarını anlatmaya çalıştım. Şahsıma karalama kampanyası yaparak dönemsel MHK'nın gözünde prim yapmaya, 2 maç fazla alabilmek için değerlerini yok saymaya çalışanlara karşı hadlerini bildirmeniz hususunda destek beklediğimi anlatmaya çalıştım. Sitemim sadece bu konuda idi... Allah’a şükürler olsun ki o karalama ekibinde bulunanlardan kiminin işi bitti, kiminin şike şaibe olaylarından lisansı iptal oldu kimi ise çift maaş aldığı için soruşturma yemiş durumda. Etme bulma dünyası!
10) Diğer bir konuda benim FİFA kokartım hiç alınmadı. Ben 1997 yılında FİFA kokartı taktım ve son güne kadar çıkarmadan 8 yıl taşıyarak 01.01.2006 yılında yaşım dolduğu için bıraktım.1995-1996 sezonunda FİFA listesinin en kuvvetli adayı iken dönemim korkak yöneticileri hak ettiğim halde birilerinin bedelini, hesabını bana ödeterek kendi koltuklarını ve menfaatlerini düşünerek beni listeye almadı. Gecikmeli de olsa hak yerini buldu ve bir sezon sonra FİFA kokartını hakemliği bırakıncaya kadar çıkarmamak kaydıyla taktım ve taşıdım. Hepsi bu.
11) Kurulunda yaptığı birkaç isim değişikliği ile  yeniden göreve atanan İHK Başkanı Sayın Kerim Akdülger'e ve ekibine başarılar dilerim.
12) Ülke hakemliğinde en tepe görevlerde bulunan biri olarak böylesine sığ ve küçük işlerle uğraştığım algısı yaratıyor olmanızı size yakıştıramadım. Bundan önce de yine bu tür sığ olayların içinde adımı kullandığınızda sizi aramış ve ''Lütfen kullanma'' diye rica da bulunmuştum.2008’ den bu yana beni ne İHK ne Dernek ne BHK ne de Kocaeli hakemliği ilgilendirmiyor. Bu düşüncem yarınlarda tekrar MHK Başkanı veya TFF de görevli olursam da değişmeyecek.
12) Beni gerektiğinde yazılarınızda dibine kadar eleştirme hakkın olduğunu ve bu eleştirilerine saygı duyacağımı bilmeni isterim. Çünkü ben de 2009’‘dan bu yana ulusal gazete ve televizyon kanallarında eleştiri ve yorum yapan biriyim. Yukarıda anlatmaya ve kamuoyunu bilgilendirmeye çalıştığım tüm bu konuları senin en ince ayrıntısına kadar bildiğini ama ne hikmetse farklı algı yaratıp sığ işlerde ismimi kullanarak beni hafifletmeye çalıştığını düşünüyorum. Bu da yılların dostu olarak bildiğim sana hiç yakışmıyor.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Saygılarımla. 
Bu yazı toplam 513 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum