1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Mustafa Kemal’in 1927’deki uyarısı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Mustafa Kemal’in 1927’deki uyarısı

A+A-

Sosyal medya ile hiç işimin, ilişkimin olmadığını her fırsatta belirtiyorum. Ancak ister istemez sosyal medyada yayılan bazı konulardan haberim oluyor. Geçen akşam, birkaç dostla yemek yiyordum. Bir arkadaşım cep telefonunu çıkarttı; “Size bir şey okumak istiyorum” dedi. Sosyal medyada yakaladıkları abuklukları okumaya, göstermeye meraklı pek çok kişi var. Öyle abuk bir mesaj olduğunu düşündüm. Arkadaş, okumaya başladı:

“- Efendiler, biz Tekke ve Zaviyeleri din düşmanı olduğumuz için değil, bilakis bu gibi yapılar din ve devlet düşmanı oldukları, Selçuklu ve Osmanlı’yı bunlar batırdığı için yasakladık.

Çok değil, yüzyıla kalmadan eğer bu sözlerime dikkat etmezseniz göreceksiniz ki, bazı kişiler bazı cemaatlerle bir araya gelerek bizlerin din düşmanı olduğunu öne sürecek, sizlerin oyunu alarak başa geçecek, ama sıra devleti bölüşmeye geldiğinde birbirine düşecektir.

Ayrıca unutmayın ki,  o gün geldiğinde her bir taraf diğerini dinsizlikle ve vatan hainliği ile suçlamaktan geri kalmayacaktır.- Mustafa Kemal, 17 Aralık 1927-Ankara”

Günümüzü anlamaya çalışırken,  başka bir tarihi belgeye ihtiyaç var mı? Bu ülkenin, bu devletin, bu milletin Cumhuriyet’in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten başka rehbere ihtiyacı var mı?

Bayraklı arabaların trafikteki terörü

Benim bu kentteki en büyük sıkıntılarımdan biri,  çok ciddi trafik sorunu yaşanmasına, çok sık ölümlü kazalar olmasına rağmen, trafikte yeterli denetimlerin yapılmıyor olması, yapanın yanına kar kalıyor olmasıdır.

Bizim şehrimizdeki trafik polisleri, şehrin merkezinde, Merkez Bankası, Fevziye Camii önünde arabaları durdurur. Sürücülerine “Emniyet kemeri takmadın, direksiyon başında sigara içtin, cep telefonu kullandın” diye cezayı keserler. Ama bu sıkışık, bu karmaşık trafikte hatalı sollama yapan, makas atan, meskun mahalde aşırı hızlı araba kullanan araç sürücülerini kimse takip etmez.

Malum 15 Temmuz başarısız darbe girişimi ile birlikte hepimiz devletin yanında olduk, darbeye kalkışanları hepimiz lanetliyoruz. Bu duygusal ortamda sabahlara kadar “Demokrasi Nöbetleri” tutuyoruz. Pek çok araç, Türk Bayrağı ile donatılmış. Eskiden,  hacı adayını hava alanına götüren,  askere teslim olacak gençleri uğurlayan araçlar bayrak takardı. Şimdi, pek çok aracın üzerinde bayraklar asılı. Aslında bu bile trafik açısından çok tehlikeli. Bir de, arabasını Türk Bayrağı ile donatan bazı sürücüler kendilerini dokunulmaz hissediyor. Trafikte çok hızlı araç kullanıyor, arabalar arasında makas atıyorlar. Hem kendilerini, hem trafikteki diğer araçları tehlikeye düşünüyorlar. Son günlerde bunlardan çok fazla görüyorum. Bir kısmı,  sabaha kadar süren “Demokrasi Nöbeti”nden çıkıyor. Uykusuz sürücüler. Yollarda büyük tehlike var. Bu dönem, herkes için demokrasiye sahip çıkmak kadar, kurallara ve yasalara da uyma dönemi olmalıdır.

ÜZÜLDÜM

40 yıla varan süreden beri bu kentte gazetecilik yapıyorum. Sadece bu mesleği yaptım. Bu kentte, bu meslekte hiç kimseyi kendime rakip görmedim. İlk günden beri,  bu kentteki başka hiçbir gazete, benim yaptığım gazeteyi geçemedi. Bu kentteki hiçbir gazetecinin yazısı, benim yazdıklarım kadar çok okunmadı, itibar görmedi.

Ben bu kentte, bu meslekteki rekabeti hep etik kurallara ve yasalara uyarak yapmaya çalıştım. Kimseyi ezmeye kalkmadım, hiç kimseye haksızlık yapmamaya özen gösterdim. Bu nedenle kendimi rakipsiz gördüm. Bu meslekte ben işin içinde olduğum sürece hiç kimseye geçileceğimi de aklımın ucundan bile geçirmedim.

………..

Olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Böylesi dönemlerde kimin başına ne gelecek bilemezsiniz. Geçen gece bir grup dost arasındayken haber geldi. Türkiye genelinde 45, ilimizde 3 gazete için kapatılma kararı alınmış, yöneticileri gözaltına alınmıştı. Kapatılan ilimizdeki 3 gazeteden 2’si hakkında çok söz söyleyebilecek durumda değilim. Ama kapatılan bir başka gazete, bu kentte kimilerinin bize rakip gibi gösterdikleri Bizim Kocaeli Gazetesi’ydi. Haberi duyduğum anda yüzümün şekli değişmiş. Yanımda eşim, dostlarım vardı. “Ne oldu?” dediler. “Üzüldüm, çok üzüldüm. Böyle olmamalıydı.” diyebildim.

Bizim Kocaeli Gazetesi ve Güngör Arslan,  üzerinde derin araştırılmalar yapılması gereken bir kurum ve şahıstır. Gazetenin nasıl kurulduğundan başlayın, nasıl büyüdüğüne, o çok özel haberleri hangi kaynaklardan alabildiğine bakılabilir. Ama Güngör için yapılabilecek en son suçlama bence “FETÖ”cü olmasıdır.

Bizim ulaşamadığımız, duymadığımız haberleri, ayrıntıları birileri onlara hep bir şekilde uçurdular. Valilik içinden, Emniyet’ten, Savcılıktan, hatta Büyükşehir Belediyesi’nden birileri sürekli olarak o gazeteye bilgi pompaladı. Hesaplara girişin, bakılsın. Bu kentteki AK Partili bazı belediyeler, AK Parti’ye yakın gözükmeye çalışan kimi iş adamları O gazeteyi maddi olarak ayakta tuttular. Çünkü korktular onlardan... Belki bizi sevdiler, güvendiler, ama “Bundan zarar gelmez.” diye düşündüler. Korktuklarını, “Aman bana dokunmasın.” dediklerini beslediler.

Güngör’e zaman zaman baş başa yaptığımız sohbetlerde hep söyledim; “Biraz sakin ol. Biraz düşünerek gazetecilik yap. Herkesi kendine düşman etme. İnsanların onuru ile oynama.“ diye uyarmışımdır. Yapısı farklıydı. Sonunda başına bunlar geldi. İçinde bulunduğum basın camiası adına üzgünüm. Kapatılan gazetelerde çalışan emekçi arkadaşlarım adına, onların hakları adına üzgünüm. Bu ülkede bugün bunlar oluyor. Yarın ne olacak kestiremezsiniz. Siz siz olun, bu dönemde hedef haline gelenlerin arkasından zil takıp oynamayın. Bir gün yeniden onların devri de başlayabilir.

 

Bu yazı toplam 2315 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum