• BIST 78.844
  • Altın 125,412
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Kocaeli 5 °C

MUTLAKA OKUNMASI GEREKEN KİTAPLAR LİSTESİNE EKLEYİN…

Cem ŞAKOĞLU
Zevkler ve renkler elbette ki tartışılmaz. Herkesin bir beğenisi vardır tabi ki. Kimisi cinayet romanlarını sever, kimisi biyografileri, kimisi tarihe meraklıdır, kimisi aşk romanlarına. Kimisi de magazin programları gibi hep gündemde olanları okumasını sever. Bir sabiti, alışkanlığı yoktur. Aslına bakarsanız, okumak olsun da nasıl olursa olsun demeyi isterdim ama öyle de değil bana sorarsanız. Kitap okumak istiyorsanız bir beklentiniz olmalı. Kitaptan bir şeyler almak istemelisiniz. Okuduğunuz şey hayatınıza bir şeyler katabilmeli. Öyle sıradan, vakit doldurmak için ya da sırf okumuş olmak için okuduğunuz kitaplar da bana sorarsanız ciddi anlamda zaman kaybı. Okumayı hedeflediğiniz kitap sizin kalıplarınıza uymalı. 
İyi de bütün bunları nasıl bileceksiniz değil mi? İşte tam bu noktada Türk halkının biraz tembel rolü ortaya çıkıyor. Zaten okumayı hiç sevmediğimiz gibi, ne okuyacağımıza karar verebilmek için de birilerinin o kitapları okumasını ve bize tavsiye etmesini bekliyoruz. 
Açık konuşmak lazımsa ben de bazı kitaplarda yapıyorum bunu. Ancak bunu tembellikten değil, o kitabı bilmediğimden ya da dikkatimden kaçmış olabileceğinden yapıyorum. Genel yapım şöyle ki, büyük kitap evlerinin internet sayfalarına giriyorum ve ilgi alanım olan kısmı seçip kitaplarla ilgili yazıları ve yorumları okumaya çalışıyorum. İlgimi çeken bir kitabın yazarının sosyal medya sayfalarını ziyaret ediyorum ve kitapları ile ilgili yorumları okumaya gayret gösteriyorum. 
Epey bir zamandan bu yana benim ilgi alanıma Tasavvufla ilgili kitaplar giriyor. Çok da büyük bir keyifle okuyorum. Konu ile ilgili zamanlarının son derece bilgili ilim adamlarının, Allah dostlarının kitaplarını okuduğum gibi, günümüz yazarlarının kitaplarını da büyük bir keyifle takip ediyorum. Hatta yazılarımda zaman  zaman o yazarlarla ilgili sizlere bilgilerde aktarmaya çalışıyorum. Bu benim yaptığım bir şey değil benim gözümde. Okuduğum bir kitap ile ilgili bir gazete yazısı yazarken buluyorum bazen kendimi. Benim yazımdan birilerinin o kitapları almaları ve içindeki bilgilerden faydalanarak bir çizgiye gelebilmeleri gerekiyor ve ben görevlendiriliyorum sanıyorum. Kim alıyor, kim almıyor bilmiyorum ama birilerinin bu yazıları okuyup o kitapları almaları için aracı olmam isteniyor sanıyorum. Ne mutlu. 
Biliyorsunuz daha önceki yazılarımda sizlere defalarca Sevgili Deniz Erten’in ‘İşaret’ isimli kitabından bahsetmiştim. Kaç kez okuduğumu bilmiyorum. Bu arada Deniz Erten demişken ‘İşaret’ hayranlarının Deniz Erten’i sosyal medya hesaplarından da takip etmeleri gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Hem Instagram, hem de twitter hesabından takip edebildiğiniz gibi YouTube üzerinden İşaret dinletilerini de takip edebilirsiniz. Ve hala Deniz Erten’in ‘İşaret’ isimli kitabını edinmediyseniz, acilen bir tane edinmelisiniz. Bir tane dediğime bakmayın. İlk baskıları 900 küsur sayfalık tek kitap halindeydi. Şimdi İşaretin yeni baskıları ikiye bölünmüş vaziyette. İşaret 1 ve İşaret 2 olarak satın alabilirsiniz. Bundan birkaç hafta önce İstanbul’da düzenlemiş olduğu imza gününe katılmış, sohbetini canlı olarak dinleme şansını yakalamıştım. Orada söylediği ve daha sonra yazıştığımız üzere önerdiği Sayın Mehmet Ali Bulut hocamın ‘Fardipli Sinha’ isimli kitabını satın aldım. Önce öneri üzerine kitabı biraz inceledim. Kitabın tanıtım yazısı zaten sizi otomatikman içerisine çekiyor;
 ‘SinHa’yı elinize aldığınız andan itibaren içine düşebileceğiniz girdabın kenarında olduğunuzu hatırlatmak istiyoruz. Bu girdap özellikle dünyaya belli açılardan bakanlar ve şekillendirilmiş inanç sahipleri için yıkıcı sonuçlar doğurabilir. Etki alanına alacağı koşullu inancı, aklın akıntılarında sağa sola savurduktan sonra sahibinin ruh derinliklerine fırlatacak olan girdap, koşullanmamış inançlar için aklın labirentinde eğlenceli bir gezi olacaktır. Bu kitapta her okur kendi ruh hallerinden birini ya da bir kaçını bulabilecektir. Hangi sayfada, hangi satırlarda, hangi yaşam kırıntısının içinde kendinizden bir parça bulacağınız, dünyaya nereden baktığınızla doğru orantılıdır. Görecelik içeren savlarıyla SinHa; pek çok okurun elinde kendi yüzünü/maskesini net görebileceği bir ayna olarak da algılanabilir’
Bu kitabı mutlaka okumam gerekli dedim ve yine Mehmet Ali Bulut Hocamın birkaç kitabı ile birlikte internet üzerinden siparişimi verdim. Kitaplarım birkaç gün sonra elime geçtiğinde Sevgili Deniz Erten’in bu kitabı okumamı neden tavsiye ettiğini çok daha iyi anladım. Gerçekten de kitabın kapağını açtığınız anda kitabın kahramanı olan SinHa evinize bildiğiniz konuk oluyor. Aslında Sayın Mehmet Ali Bulut hocam hepimizin aklına takılan soruları sormuş SinHa’ya ve cevapları da yine onun ağzından vermiş. Okuru rahatlatmak ve içine çekmek adına da bunu bir roman havasına sokmuş. Çok da güzel olmuş. Mutlaka okumanız gereken bir kitap. Yine de benim tesirimde kalmayın lütfen. Ben seviyorum, ya da beğendim diye siz de beğenecek değilsiniz. Lütfen sosyal medya üzerinden kitabı ve yazarını bir inceleyin. Yorumları okuyun ve sizi yakalarsa, ilginizi çekerse, benimle aynı doğrultudaysanız kitabı hemen sipariş verin. Hem de hiç düşünmeden. Çünkü soluksuz okuyacağınızdan adım kadar eminim. Tabi ki bu arada Sayın Mehmet Ali Bulut hocamın sosyal medya hesaplarını takip etmeyi de ihmal etmeyin. 
Gelelim bir başka gönül insanına, yürek adamına. Adı Faruk Dilaver. Nur gibi bir adam. Sohbetlerini dinlerken kendinizden geçebilirsiniz. Çünkü o bir Yunus Emre aşığı. Kim bilir belki de bu devrin Yunus Emre’si. Kim bilir belki de Derviş Yunus’un bu güne yansıması. 
Onu da tamamen tesadüfen ve yine bir internet kitapçısının sayfalarında buldum. Sözümü geri alıyorum ki tesadüf diye bir şey yoktur aslında. Benim onun kitaplarını okumam lazımmış ki karşıma çıktı. Sayın Faruk Dilaver hocamın ‘Aşina’ kitabı ile başladım. İlk başlarda yazılanları öylesine anlatılmış kısa hikayeler olarak algıladım sanıyorum. Sıradan yazılmış bir romanın kısa hikayeleri. Değilmiş. Tamamı Sayın Faruk Dilaver Hocam tarafından yaşanmış gerçek hikayelermiş. Bunu YouTube üzerinden seminer videolarını izlerken öğrendiğimde, dönüp kitabı bir kez daha sarsılarak okudum. Mutlaka okumanız lazım. 
Faruk Dilaver hocam öylesine bir Yunus Emre aşığı ki, otuz yıl süren iş ve ticaret hayatını tamamlayarak Yunus Emre Kültür ve Yardımlaşma Derneği'ni kurmuş ve bundan sonraki hayatını Yunus Emre'nin fikrini, kültürünü araştırma ve yayma çalışmalarına adamış. Bu çalışmalarına paralel olarak çok sayıda eser üretmiş, bu eserlerinden iki tanesi İngilizce'ye çevrilmiş. Halen, ülkemizde ve yurt dışında Yunus Emre'nin sevgi, kardeşlik, barış fikirleri doğrultusunda seminer ve konferanslar vermeye devam ediyor. Allah nasip ederse Mart ayında CNR’da kendisini canlı olarak dinlemeyi ve tanışıp sohbet etmeyi umuyorum. 
Kitap okumak gönül işi, aşk işi. Kitap okumak bir yola çıkmak gibi. Bilmediğiniz bir şehre seyahate tanımadığınız insanlarla gitmek gibi. Yepyeni bir hayatı, bambaşka kişiliklerle yaşamak gibi. Kendinizi her defasında yeniden keşfetmek gibi. Hele ki tarzınızı seçmiş ve ne istediğinizi biliyorsanız, hele ki elinize aldığınız kitap sizi istediğinize doğru hızla sürüklüyorsa, inanılmaz bir haz kitap okumak. 
Lütfen okuyun. Yukarıda isimlerini yazdığım yazarları, kitapları okuyun. Ya da başkalarını siz bilirsiniz ama okuyun. Birilerinin size direttiklerini bilmeden uygulamak ve ezbere bir hayat sürmektense, öğrenerek ve kendinizi geliştirerek yaşayabilmek için okuyun. Allah’ımızın kainatı uğruna yarattığı Peygamberimize (S.A.V.) ilk emri olan ‘OKU’ya uyarak okuyun. Lütfen okuyun. Okumak istediğiniz yazarları ve kitapları inceleme ve istediğinizi bulmanıza imkan veren bir zaman dilimindeyiz. Sosyal medyayı sadece klasik geyik ve zaman öldürme aracı olarak kullanmaktansa, bilgi almak için de kullanmış olun. Yazarların tüm sosyal medya hesaplarına ulaşın ve sizi yakalayan kitaplarını okuyun. Okuyun ki çocuklarınıza bırakabileceğiniz okumak gibi bir mirasınız olsun. Çünkü siz okumazsanız, onlar asla okumayacaklar unutmayın. Ceremesini bütün toplum çekecek unutmayın. Hepinize İyi Pazarlar Diliyorum…

DERİNCE ARAŞTIRMA HASTANESİ ÇALIŞANLARINA TEŞEKKÜR…
Sürekli eleştiri, sürekli kötüyü konuşma bir müddet sonra insanlarda beğeni duygusunu, takdir mekanizmasını ve haliyle teşekkür müessesesini ortadan kaldırıyor. Yapılan güzel işler mecburiyete dönüştürüldüğünde ise o iyiliği ya da güzel işi yapanların bir sonraki olayda gardlarını düşürüyor. 
Hastaneler, doktorlar, hemşireler, otel hizmeti veren pahalı pahalı, kocaman isimli hasta bakım odaları vs. vs. Parası olup özel sağlık hizmeti alanların yaşadıkları lüksün yanında sosyal güvencesi sadece devlet olan insanların yaşadıkları arasındaki uçurum günden güne açılırken, bir dolu kötü fotoğraf konuyor insanların gözlerinin önüne. Hal böyle olunca hastaneler, doktorlar, ya da hastane çalışanları hastalar veya hasta yakınları tarafından şartlanmış olarak kötü bir çemberin içerisine konuluyor. 
Haliyle herkes hastanelere güle oynaya keyifli şeyler için gelmiyor ve hatta doğum harici hemen herkes canı yanmış olarak geliyor bu mekanlara. Karşısındaki doktor ya da hastane personeli ne kadar saattir burada, neler yaşamış, o gün nelerle muhatap olmuş bilmiyor. Bilmek de istemiyor aslına bakarsanız. Çünkü günümüzde herkes önce kendisini düşünüyor. Bu bencillik duygusu ile en çok ilgiyi kendi hastasına bekliyor. Hatta bir tık ötesi çoğu zaman herkes kapısında beklesin, her sorduğu soruya anında cevap alsın, her türlü tatmini yaşasın istiyor. Tabi ki bu da filmlerde bile olmayacak kadar büyük bir hayal. Bu özel hizmet veren hastaneler için bile geçerli bir sonuç. 
Gelelim konumuza başlık olan Derince Araştırma Hastanesi olayına. Sevgili Hülya Karaosman benim can dostlarımdan bir tanesi. Geçtiğimiz günlerde ziyaretime gelmiş. Laf lafı açtı, konu konuyu. Hal hatır sorarken, Anne, Baba nasıl konularını geçerken Babacığı Sevgili Mehmet Karaosman amcanın durumundan bahsetti. Mehmet amca maalesef gırtlak kanseri ve 3. evreyi yaşıyor. Ameliyatlarını olmuş, gırtlağı alınmış, bölgedeki tümörler temizlenmiş. Yani kıssadan hisse bayağı zor evrelerden geçmiş ve hala da geçmekte. Tabi ki tüm bunları yaşamak çok kolay işler değil. Ne hasta, ne de hasta yakınları için. Uzun ve zahmetli bir süreç. 
Bakın tüm içtenliğimle söylüyorum ve bunu da ilk defa yazmıyorum ki siz neyi çağırırsanız o gelir. Ne verirseniz onu alırsınız. Sevgili Hülya yapısı itibariyle anlayışlı ve sevgi dolu bir insandır. Babasının bu hastalık sürecinde de inanılmaz büyük fedakarlıklar ve koşturmacaların içerisindeydi. Yapacak elbette Babası için ancak iş sadece Babası ile olan diyalogla bitmiyor. İş o süreç içerisinde herkesle iyi diyalog kurmaktan geçiyor. 
Hülya hastalığın evrelerini ve yaşadıklarını anlatırken Derince Araştırma Hastanesi çalışanlarından öylesine bahsetti ki gidip kendilerine sarılmak geldi içimden. İnsana insan olduğunu hissettirmek bu kadar zor değilmiş bakın diye kendilerinin fotoğraflarını çekip gazeteye vermek geldi içimden. Ki belki insanlara örnek teşkil eder diye. Kutluyorum kendilerini. 
‘Cem’ dedi Sevgili Hülya ‘Ben bu insanlara yaptıklarından dolayı teşekkür etmek istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilir misin?’ Nasıl bir mutluluk duyduğumu anlatamam size. Yardımcı olmak ne kelime, böylesi duyarlı insanları ziyaret edip yaşları kaç olursa olsun, konumları, durumları ne olursa olsun ‘Hadi gel gidip ellerini öpelim’ dese, inanın koşarak giderim. Derince Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Servisi çalışanlarına Doç. Dr. Ayşe Adin Selçuk nezinde Asistan Dr. Serdar Başer ve diğer tüm Doçent, Baş asistan, Uzman Doktor, Asistan Doktor, Sorumlu hemşire, hemşire, bilgi işlemci ve personellere, Göğüs Hastalıklarında Uzman Dr. Sinan Arslan’a ve aslına bakarsanız Sevgili Hülya’nın isim isim bana tek tek yazdırdığı bütün çalışanlara ben de toplum ve Sevgili Hülya Karaosman adına sonsuz teşekkür ediyorum. Bir insanı mutlu edebilmek işte bu kadar kolay. Bir insanla ilgilenmek, hastanın hastalığını devamında da takip etmek, bilgilendirmek bu kadar kolay. Kutluyorum ve alkışlıyorum ellerim kızarıncaya kadar. 
Diliyorum bu bir örnek teşkil eder. Şöyle yapmışlar, böyle etmişler, şu güzellik, bu güzellik diye yazmayacağım ki olay değerini kaybetmesin. Bir hastanın ve bir hasta yakınının bu denli kalem kalem isimlerini yazdıracak kadar gönlünü kazanmışsınız ya canı gönülden kutluyorum sizi. Ve inşallah bu tüm sağlık sektöründeki kurum ve kuruluşlara yansır. 
Sevgili Hülya’ya bir hasta yakını olarak ve Sevgili Mehmet amcaya da hastalığı yaşayan kişi olarak geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Allah yardımcınız olsun. Şifa Allah’tan bunu bilmek kafi. 
HER YOL SEVMEKTEN GEÇİYOR UNUTMAYIN…
İnsanın özü sevgi. Her şey sevmekten geçiyor. Aracımız insan, motorumuz yürek, yakıtımız sevgi. Sağlam bir yüreğiniz var ise, yükleyin sevgiyi ve devam edin. Korkmayın ulaşmak istediğiniz her yere ulaşabilirsiniz. Çünkü öyle olunca sevgi dolu bir yürek sizi istediğiniz her şeye ulaştıracaktır. Siz sevgiden uzaklaştıkça amacınızdan da uzaklaşacaksınız. Deneyin bakın göreceksiniz. Nevi her ne olursa olsun, sevmekten vazgeçmeye başladığınız anda mutsuzluğunuz başlayacak. Hatta sevmekten vazgeçtiğiniz birçok şeyden çok kötü bir duygu olsa da nefret edeceksiniz zamanla. 
Onun için insanlara her şeyi sevgi ile anlatmak lazım. Aşk ile de pekiştirmek. Biz böyle yapmıyoruz bu gün. Yaptırılmıyoruz belki de. Yapmamızı istemeyenlere de onlara uyarak fırsat veriyoruz. Örneğin inancı anlatıyor kimileri. İnancı, Allah yolunu anlatıyor. Anlatırken de zamanında kendilerine yapılanlardan dem vuruyor. Biraz siyaset katıyor içerisine, biraz sitem, bir bakıyorsunuz o canım sohbet bir anda olmuş size kin kusan bir kumanya. E şimdi nerede kaldı Allah yolu. Ne alakası var diyenler çıkabilir. Hemen anlatayım. Bir dolu günah işliyorsunuz mesela ve Allah’ımıza affetmesi için dua ediyorsunuz. Eyvallah. Allah’tan sizi affetmesini isterken ve de bunu beklerken, siz kim oluyorsunuz ki karşınızdaki kişiyi affetmiyorsunuz. Kin ve nefret bizim dinimizin neresinde var Allah aşkına. Ki bunun öylesine örnekleri vardır ki insanın tüylerini diken diken eder. Hz. Vahşi örneğini hatırlayın mesela. Uhud Savaşında Hz. Peygamberin (S.A.V.) hem amcası hem de sütkardeşi olan Hz. Hamza’yı mızrakla şehit etmiş, bu yetmezmiş gibi karnını ve göğsünü yarıp iç organlarını kuma gömmüş, kalbini söküp kölelikten azat olabilmek adına Ebu Süfyanın hanımı Hind’e götürmüş o da o kalbi çiğ çiğ yemişti. Aradan geçen zaman içerisinde Vahşi S.A.V. efendimize mektup yazıp af dileyip Müslüman olmak istediğini söylemiş ve Cenab-ı Allah’ın Cebrail A.S. aracılığı ile Hz. Muhammed S.A.V. efendimize ‘Ben affettim sen de affet’ diye haber yolladığı için, vahşi Hz.Vahşi olmuştu. Kin ve nefret ortadan bir anda kayboluverdi. 
Karşınızdaki insanlara sevgi ile yaklaştığınızda anlattığınız konuyu sevgi ile aktardığınızda yolların önünüzde açıldığını fark edeceksiniz. Oysaki insan her anlamda sevgisi uğruna nelerden vazgeçmiyor bir düşünsenize. Buna rağmen ve bunu bile bile sanki hepimizi birden sevgisizlik sineği ısırmış gibi hareket ediyoruz. Esnekliğini kaybetmiş, sevgiden nasibini alamamış bir toplum haline dönüyoruz yavaş yavaş. Biz öyle yaşadığımız için çocuklarımız da bizden gördükleri gibi zannediyorlar hayatı ve otomatikman onlarda öyle yaşamaya başlıyorlar. El birliği ile iyiden iyiye yok ediyoruz sevgiyi. Sevgi yok olmaya başladığında umut da ortadan kaybolmaya başlıyor. Yani bir sarmalın içerisine giriyorsunuz. Hatırlasanıza Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa S.A.V. efendimiz Taif’lileri Müslümanlığa davet için gitmiş fakat onlar Onu aşağılamış, tükürmüş, yuhalamışlardı. Bu da yetmezmiş gibi çocuklarına Peygamber efendimiz S.A.V. efendimizi taşlatmışlardı. Hz.Zeyd’in engellemeye çalışması, taşların önüne geçme çabalarına rağmen efendimiz kan revan içerisinde kalmış ve bir köşeye oturmuştu. O sırada Allah Teala C.C. Hazretleri Cebrail A.S. ile ‘Habibim iste şu dağı Taif’lilerin başına indireyim’ diye haber yollamış ve efendimiz de ‘Hayır. İçlerinden birisi belki bir gün Müslüman olur’ diyerek bu teklifi kabul etmemişti. Yüreğin büyüklüğünü görüyor musunuz? O Peygamber, ben değilim diyenleriniz çıkabilir ama unutmayın ki sizler de O Peygamberin Ümmetisiniz. O sevgiyi taşımak ve yaşatmak durumundasınız. 
Özümüzü kaybediyoruz giderek. Sevgi elden kaçmaya başlayınca, anlayış kaçıyor, umut kaçıyor, inanç kaçıyor ve hatta kazanç kaçıyor. Sevgi elden kaçınca hayat kaçıyor aslında ve siz o sevgisizlik ile kâinatın ömrünü bile kısaltıyorsunuz farkında olmadan. Yazık oluyor…
CÖMERTLİK İMTİHANI…
Yemen hükümdarı, oldukça cömert idi. İhsanları her yere yayılmasına rağmen, Hatim-i Tai'nin cömertliğinden bahsedilmesine tahammül edemez.
Sarayında herkese büyük bir ziyafet verir. Zengin fakir herkes yer. Halkın, (Hükümdarın ziyafeti ne kadar muhteşem oldu, neredeyse Hatime yaklaştı) dediğini duyunca, Hatim sağ kaldıkça, cömertlikte birinci olmasına imkan olmadığını anlar, onu öldürtmeye karar verir. Çok güçlü bir genç bulup eline yirmi altın verir. İşi bitirince de, yirmi altın daha vereceğini söyler.
Genç, sora sora Tay kabilesine kadar gelir. Güler yüzlü, kendisi gibi yiğit bir gençle karşılaşır. Bu sevimli genç (Hoş geldin yiğit. Çok yorgun olduğun anlaşılıyor. Bu gece misafirim ol!) diyerek evine götürür. Gece, misafirine çok ikram ve ihsanda bulunur. Sabah olunca, misafir gitmek isteyince, birkaç gün daha kalmasını ısrar eder. Misafir der ki:
 
- Çok önemli bir işim var. Bir an önce gitmem gerekir.
 
İyilik ve hizmet etmekten zevk duyduğu anlaşılan ev sahibi der ki:
 
- İşin nedir, sana acaba bir yardımım dokunabilir mi?
 
- Ey asil kişi, sen çok cömertsin, iyilik seversin, senden sır çıkmayacağı belli. Hatim isimli birini arıyorum. Acaba tanıyor musun?
 
- Hatim ile ne işin var?
 
Misafir, niçin geldiğini anlatıp der ki:
 
- Bu işte bana yardımcı olman mümkün mü?
 
- Elbette mümkündür. Yalnız bu iş pek kolay olmaz. Dediklerime uyarsan tereyağından kıl çekmiş gibi zahmetsiz olur.
 
- Ne yapmam gerekir?
 
- Hatim de senin gibi yiğit biridir. Belki öldüremezsin. Ben sana onun yerini tarif edeyim. Ancak öldüremez de iş meydana çıkarsa, yerini söylediğim için beni öldürebilir. Bu bakımdan benim ellerimi, ayaklarımı bağla. Zorla söylettiğin anlaşılsın.
 
Misafir, ev sahibinin elini, kolunu, ayaklarını iyice bağladıktan sonra sorar:
 
- Hatim nerede?
 
- Hatim denilen kimse benim. Madem benim başım senin işine yarayacak, ne diye onu vermeyeyim? Misafirin arzusunu yerine getirmek, gönlünü etmek benim en büyük arzumdur. Hemen öldür, kimse duymadan buradan git!
 
Genç, neye uğradığını şaşırır. Hemen Hatim’in ayaklarına kapanıp der ki:
 
- Sana gül yaprağı ile vuran kalleştir. Ne olur beni bağışla!..
 
Genç, helalleşip oradan ayrılıp hükümdarın huzuruna çıkar. Olanları anlatır. Hükümdar da, iyiliksever, cömert olduğu için hatasını anlayıp (Taşıma su ile değirmen dönmez. Cömertlik mal ile değilmiş. Hatim’in cömertliği yaratılışından, fıtratından, güzel huyundan ileri geliyormuş. Sen verilen görevi fazlasıyla yerine getirdin) diyerek yirmi yerine kırk altın verir.
TEMEL’CE..
Nasreddin Hoca Akşehir'de kadılık vazifesini yürütürken karşısına iki adam çıkmış. Birisi öteden beri cimriliği ile tanınmış bir aşçı, diğeri de boynu bükük bir fakir. Aşçı sözü almış : 
- Hocam demiş, ben bu adamdan davacıyım. Dükkânın önünde fasulye pişiriyordum. Tencerenin kenarından buğusu çıkıyordu yemeğin. Bu adam elinde somunla geldi. Kopardığı lokmaları yemeğin buğusuna tutup başladı atıştırmaya. Nihayet koca bir ekmeği bitirdi. Ondan fasulye buğusunun parasını istedim, vermedi. 
Nasreddin Hoca anlatılanları dikkatlice dinledikten sonra fakire dönüp :
- Doğru mu bunlar? diye sormuş. 
- Evet, demiş fakir adam. 
- Öyleyse para kesesini çıkar bakalım. 
Zavallı fakir kadı efendiye karşı gelememiş. İçinde üç beş akçe bulunan para kesesini Hoca' ya uzatmış. Bu sefer aşçıyı çağırmış yanına. Keseyi kulağına yaklaştırarak şıngırdatmaya başlamış. Sonra da : 
- Haydi demiş aldın işte alacağını. Aşçı : 
- Nasıl olur? diye şaşkınlığını belli etmiş. Paramı vermediniz henüz. Hoca cevap vermiş : 
- Fazla uzatma, yemeğin buğusunu satan akçenin de sesini alır elbet!

GÜNÜN ÖZÜ
Zavallı insanoğlu, eğer fakirlikten korktuğu kadar Cehennemden de korksa, ikisinden de kurtulurdu. (İmam Gazali)
Bu yazı toplam 989 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Cengiz Ağabey, konuyu anlayamamış
  • Acıtma
  • Okul kantinlerinde pahalı satılan ürünler
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37