1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. Müzakere süreci ve muhalefet
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

Müzakere süreci ve muhalefet

A+A-
Kürt sorununun çözümü temelinde gelişen, zamanla farklılıkların zenginlik olarak konumlanıp birlikte yaşamanın gerçekleştirileceği Demokratik Türkiye’ye evrilen süreçte, yasal, kurumsal yapıların kararlaştırılacağı döneme girilmiştir. Müzakere süreci olarak tanımlanan döneme, halkın demokratik duyarlılığı ve kararlılığı ile ulaşıldığı için sürecin gelişim seyrini engellemeye yönelik girişimlerin etkisi sınırlı kalmıştır. Müzakere süreci öncesindeki çatışmasızlık döneminde, kırılmalara sebep olabilecek pek çok olay test edilip, aşılabilmişti. 
Çatışmasızlık döneminde süreci izleyen,  içerisinde yer alamayan, eleştirel uyarılarla yetinen muhalefetin durumu önemlidir. Muhalefet, çatışmasızlık sürecinde, eski anlayışlarından vazgeçmese de, toplumsal duyarlılığı gözeterek, çatışmasızlığın sürdürülebilmesine sınırlı oranda yardımcı olmuştur. Muhalefetin, Kürt sorununun çözümü ve Demokratik Hukuk Devleti Türkiye’ sinin inşası temelinde sürdürdüğü politikalarını, toplumun belirli kesimlerinin endişelerinin karşılanması yönünde değerlendirmekten başka seçenek yoktur. Müzakere sürecinde, şimdiye kadar tartışılan, demokratik duyarlılık düzeyine ulaştırılan yaklaşımlar, bütün yönleriyle değerlendirilip, yasal, kurumsal yapılanmalara kavuşturulmasına yoğunlaşılacağı için muhalefetin endişelerinin dikkate alınması zorunluluktur. Türkiye’nin bütün değerlerini, bütün farklılıklarını, evrensellik temelinde kavrayıp, yeniden üretecek ve yapılandıracak süreçte muhalefetin bir şekilde sürece dahil edilmesinin yolu ve yöntemi muhakkak bulunmalıdır. Muhalefetin temsil ettiği kesimlerin, endişelerini dile getirmesini, eleştirel yaklaşmasını, düşmanlık, engelleyici tavır olarak tanımlayıp, dışlayıcı yaklaşımlar sergilemek, sürecin olumsuz etkilenmesinden başka işe yaramayacaktır. Muhalefetin çatışmasızlık döneminde, zaman, zaman “ güvenlikçi “ anlayışları çağrıştıran tutumlar sergilemesine rağmen, sürecin toplumsal duyarlılık yönünde gelişip ilerlemesini engellememesi gözden uzak tutulmamalıdır.  Müzakere sürecini ana muhalefet partisinin nasıl kavrayıp, ne şekilde yer alacağı sorunu ise, siyasi hedefleri ve siyasi konumuyla ilgili bir başka temel sorundur. Müzakere sürecinin başarıyla yönetilmesi zorunluluk durumuna geldiği için, ana muhalefet halkın bu yöndeki duyarlılığını belirleyici olarak değerlendirebilmelidir.  Ana muhalefet, alternatiflik hedefini iktidar olmak yönünde geliştirip, geleceği yönetmek istiyorsa, Demokratik Hukuk Devleti Türkiye’ sinin inşasını sahiplenmesi gerekir. Ana muhalefetin, çekimser, eleştirel konumunu, sürecin olumlu olarak yönetilebilmesine taşıyabilmesinden başka seçeneği bulunmamaktadır.  Demokratik Türkiye’ yi sahiplenme kararlılığına ve çabasına yoğunlaşamaması halinde inandırıcılığı ve kararlılığı sorgulanır hale gelecek olan ana muhalefetin, geleceği yönetebilme iddiası da tartışılır olmaktan kurtulamayacaktır.  
Bu yazı toplam 557 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.