1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Müzeler hayaletlere kalmasın
Müzeler hayaletlere kalmasın

Müzeler hayaletlere kalmasın

Çok uzun yıllar önce tek kanallı siyah beyaz televizyonda “Müzedeki Hayalet” adlı bir dizi vardı. Fransa Louvre Müzesi’ndeki hayaleti heyecanla izlerken, bir müzenin ne demek olduğunu da çoc

A+A-

Çok uzun yıllar önce tek kanallı siyah beyaz televizyonda “Müzedeki Hayalet” adlı bir dizi vardı. Fransa Louvre Müzesi’ndeki hayaleti heyecanla izlerken, bir müzenin ne demek olduğunu da çocuk kalbimizle ilk kez o dizide görmüştük.

İzmitli çocuklar bugün için çok şanslı.

İlimizde pek çok müze bulunuyor.

Ama hepimize görev düşüyor. Çocukları müzelere götürmek anne babaların, öğretmenlerin, belediyelerin, hepimizin görevi olmalıdır.

İzmit Etnoğrafya ve Arkeoloji Müzesi mükemmel durumda. Birbirinden değerli tarihi eserler sergileniyor. Sadece dev Herkül heykelini görmek için bile oraya gidilir. Ne yazık ki, ziyaretçi sayısı çok az…

İzmit Kasr-ı Hümayun’u, yani İzmit Sarayı… Ne yazık ki, ziyaretçisi yok, kapalı duruyor.

Sahildeki Gayret Muhribi ve Hızırreis Denizaltısı, müze gemiler olarak sizleri bekliyor.

***

Müzeler yerleşik hayata geçmiş olan toplumların en önemli merkezlerinden biridir, çünkü toplumlar kendilerinden önce yaşamış insanların kalıntılarını saklamayı ve onları yeni nesillere tanıtmayı ancak müzeler yardımıyla en iyi şekilde yapabilirler. Bu nedenle yerleşik hayata geçişten itibaren müzeler insanların hayatlarında var olmuş ve insanlara tarihi anlatmaya çalışmışlardır. Bugün dünyada müzecilik anlayışı oldukça farklı noktalara taşınmış ve sadece sergileme anlayışı ile yetinilmeyip tarihi yaşatma anlayışına doğru ilerlenmiştir.

Çocuklarınıza müzeye gitme alışkanlığı kazandırmaya çalışın, bunun için belirli zaman aralıkları ile müze ziyareti yapın. Böylece çocuğunuz sizin müzelere verdiğiniz önemi anlayacak ve kendisi de müzelere gitme alışkanlığı edinecektir.

Gideceğiniz müze hakkında gitmeden önce çocuğunuzla beraber araştırma yapın, bu araştırma esnasında çocuğunuzu çok fazla sıkmadan ama ilgisini tetikleyecek bilgiler bulmaya özen gösterin.

Eğer müzeye daha önceden gidebilirseniz müzenin içinde sergilenen bazı eserlerin fotoğrafını çekin (çoğu müzede bunu yapmanıza izin vermeyeceklerdir, onun için müzede satılan tanıtım kitapçıklarından yada kartpostallardan alın), sonrasında kendinizi bunlardan bazılarını keserek çocuğunuz için bir kağıt hazırlayın, çocuğunuzla beraber yapacağınız müze ziyareti esnasında çocuğunuzdan hazırladığınız kağıttaki eserleri bulmasını isteyin. Bu aktivite onun hem müzeyi daha eğlenceli gezmesini sağlayacak hem de aktif bir şekilde müzedeki eserler hakkında bilgilenmesini sağlayacaktır.

Çocuğunuzun ilgi alanını destekleyecek şekilde müze ziyaretleri yapın, örneğin çocuğunuz gemilere ve diğer deniz taşıtlarına çok meraklı ve sürekli onlarla oynuyor, onu sahildeki Gayret Muhribi ve Hızırreis Denizaltısına götürerek bu merakını destekleyebilirsiniz.

Müze ziyaretinden sonra oradan bir kartpostal ya da herhangi bir şey almaya özen gösterin, çünkü özellikle küçük yaştaki çocuklar aldığınız şeyi bir başkasına göstererek müze hakkında bir şeyler anlatmayı çok sevecektir.

Yaptığınız ziyaretten sonra çocuğunuzla gezi hakkında konuşun ve onun bu gezi hakkında düşünmesini sağlayacak sorular sorun.

Çocuğunuzun yaptığınız gezi hakkında konuşmasını sağlayın, önem verdiğiniz insanlara bu geziden bahsedin ve çocuğunuzu bu geziyi o kişiye de anlatması için cesaretlendirin.

Sözün özü:

Çocuklarınızı müzeye götürün, uygarlık tarihini yerinde gösterin. Onun uygar bir insan olması için müze ziyaretleri şarttır. Siz gitmezseniz, çocuklarınızı götürmezseniz, müzeler hayaletlere kalır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.