1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Müzik resitaliyle kansere dikkat çektiler
Müzik resitaliyle kansere dikkat çektiler

Müzik resitaliyle kansere dikkat çektiler

Kanser Haftası sebebiyle KOÜ’de düzenlenen programda KOÜ Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri mini konser verdi. Verilen müzik resitali le kansere dikkat çektiler.

A+A-

KATILIM YOĞUN OLDU
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimliği, 1­7 Nisan Kanser Haftası nedeniyle bugün fakülte önünde program düzenledi. Fakülte bahçesinde düzenlenen etkinliğe Kocaeli Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk, Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Coşkun, Kanser Derneği Kocaeli Şube Başkanı Gülay Sökül, öğretim üyeleri, kanser hastaları ve çok sayıda öğrenci katılım sağladı. 
 

11 MİLYON KİŞİ KANSERE YAKALANIYOR
Bu yıl Başhekimlik tarafından konsept değişikliğine gidilerek program müzik eşliğinde yapıldı. Programda konuşan  Prof. Dr. Zafer Cantürk, “Her yıl 11 milyon kişinin kansere yakalandığını belirten Kutluk, gerekli önlemler alınmadığı takdirde bu sayının 2020 yılında 16 milyona ulaşacağı öngörülüyor. Kanser hemen harekete geçilmesi gereken önemli bir konu. Kansere karşı çaresiz değiliz. Yapılabilecek birçok şey var. Kanserin baş edilebilir bir hastalık olduğunu ve alınacak bir takım önlemlerle kanserden korunabileceğini unutmamak gerekiyor” dedi.  
 

ÖNCÜLÜK ETMEMİZ GEREKİYOR
Cantürk şu ifadelere yer verdi: “Bireylere, ‘mutlu olmak için en çok neyi arzu edersin’ diye sorulduğunda istatistikler yaklaşık yüzde 85 ‘sağlıklı olmayı’ talep ediyor. O zaman bizlere düşen sağlıklı bir yaşamın kültürüne, sağlıklı bir yaşam felsefesine onu adapte edebilmek. O nedenle sağlık okuryazarlığıyla, sağlık bilinciyle sağlıklı bir yaşam kültürünü hayat tarzı olarak benimsemesine yön vermemiz, ona öncülük etmemiz gerekiyor. ‘En çok korktuğun nedir’ diye sorulduğunda da en çok korktuğu hasta olmak. ‘Hangisinden’ diye sorduğunuzda ‘kanser hastası olmak, ondan sonra kalp hastası olmak, felçli olmak, engelli olmak’ geliyor. 
 

TEŞVİK ETMELİYİZ
Korktuklarından onu koruyacak üç tane başlık sayın dediğinizde başta sigara, tütün, tütün ürünleri, sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam ve obezite geliyor. Kanserin yüzde 90’nı çevresel etkenler, yüzde 10’nu genetik faktörler. Yüzde 90 bizim elimizde, bireyin elinde. Biz yeni bir başlık getiriyoruz, ‘Sağlıklı yaşam kültürünün teşviki.’ Biz sağlıklı yaşam kültürünü teşvik etmeliyiz. Bunu bir hayat felsefesine dönüştürmeliyiz. Hasta olup da iyi olma hayali kurmaktansa sağlıklı bir yaşamı benimseyip sağlıklı bir geleceğin hayallerini kurmanın en doğrusu olduğunu söylemek istiyorum. Tütünle mücadele, obezite ile mücadele gibi sağlıklı yaşam kültürünü benimsediğinizde bunu başarabileceğimizi müjdelemek isterim.
 

KENDİ KENDİNE MUAYENE 
Erişkin yaşamda 5 kilodan fazla almayın, tuzlanmış yiyeceklerden kaçının, alkolden uzak durun, karaciğer kanserine yol açan afla toksinli yiyeceklerden kaçının, günde yaklaşık 400 gram sebze meyve tüketin, aşırı sıcak yemeyin, Tahıllı ve lifli gıdaları tüketin, kırmızı eti sınırlı tüketin, bitkisel yağları tercih edin, kızartma ve mangal gibi yöntemlerden kaçının ‘Aman geç kalma erken gel’ şarkısını bilirsiniz. Kadınlarda 20 yaşından sonra kendi kendine meme muayenesi ve 40 yaşından sonra yılda bir kez mamografi tavsiye ediyoruz. Kadınlarda ve erkeklerde 50’li yaşlardan sonra kalın bağırsak kanseri için muayene ve dışkıda kan testiyle erken teşhis mümkün. 
 

ÇOK İŞ DÜŞÜYOR
Erkeklerde prostat kanseri için 50’liyaşlardan sonra yılda bir kez muayene ve kan testi, cinsel aktivitesi başlayan kadınlarda da tarama muayenelerini mutlaka tavsiye ediyoruz. Toplumda tarama ve kanserden korunma bilinci oluşmaya başladı ancak bu aktivitelerle doğru ve endişeye meydan vermeyen mesajların iletilmesi  için bizim gibi kurumlara, medyaya, sivil toplum kuruluşlarına ve  bu hastalığa yakalanmış söyleyecek sözü olanlara çok iş düşüyor."
 

SIK SIK KONTROL EDİLMEDİ
Meme kanseri olan Çiğdem Canbaz ise “Biz bugün kanser için farkındalık yaratmak amacıyla buradayız. Meme kanseri olduğum zaman kitlemi kendim fark ettim. Ben fark ettim, siz de fark edin demek istiyorum” dedi. Meme kanserine yakalanan Burhan Aslan da, “Ben de meme kanseriyim. Bugüne kadar sigara ve alkol kesinlikle kullanmadım. Dengeli beslenmeye çalıştım ancak bu hastalığa yakalandım. Kendi kontrollerim sonucu erken fark ettim. Erkeklerin de meme kanseri olabileceklerini ve kendilerini sık sık kontrol etmelerini ve erken tanının çok önemli olduğunu belirtmek istiyorum” diye konuştu. Program KOÜ Güzel Sanatlar Fakültesi’nin mini konseriyle devam etti.

Çiğdem ARMAĞAN

 

Bu haber toplam 1476 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.