1. YAZARLAR

  2. İlksen ÇAĞLAYAN

  3. Nasıl ders çalışmalı?
İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Nasıl ders çalışmalı?

A+A-
Birçok öğrenci ve hatta onların velilerin sorunudur ders çalışmak, daha doğrusu  tam ve doğru olarak nasıl çalışılacağını bilememek. Çoğunlukla çalışma masasına oturulur, nereden başlanacağı tam olarak bilinmez, kafalar karışıktır, yaklaşan sınavlar nedeniyle endişeler çoktur, yapılması gereken ödevler , çözülmesi gereken testler birikmiştir. Aslında işin püf noktası biraz organize olarak düzenli bir şekilde ders çalışmak. Ben de öyle yapmıştım zamanında, ne üniversiteye hazırlanırken ne de üniversitedeyken sabahlara kadar ders çalıştım, kendimi yıprattım. Sadece doğru zamanda , doğru şekilde ders çalışmayı alışkanlık haline getirmiştim, böylece de fazla sıkıntı çekmiyordum. 
İster öğrenci olun, isterseniz veli doğru ders çalışma yöntemleri hakkında biraz bilgi sahibi olmaya  ne dersiniz? Öğrenciler kendileri için.. Velilerse öğrencilerimize destek olmak için..
İlk olarak saatlerce ders çalışmanın başarı getireceği inancını bir yere koyarak işe başlamak gerektiğini düşünüyorum. Önemli olan kaliteli ders çalışabilmek, uzun ve yorucu saatlerle dağılan dikkatle değil. Düzenli ders saatleriyle , doğru çalışma tarzıyla başarıyı yakalamak oldukça kolay olacaktır. Eğer ki düzen ve ders saatleri konusunda sıkıntınız varsa öğretmeninizden ya da okuldaki bir rehber öğretmenden bu konuda destek isteyebilirsiniz.
Sınavlara hazırlık için öğretmenden yardım istenebilir. Nasıl mı? Hangi dersten sınav varsa o ders ile ilgili bir çalışma kağıdı, konuları içeren kısa bir özet dersin öğretmeninden istenebilir, böylece daha sistemli ve daha kolay bir süreç oluşacaktır. Eğer ki öğretmeninizde bu tarz bir kağıt yoksa, hangi konulara daha fazla çalışmanız gerektiğini, özellikle çalışılması gereken yerleri ona sorabilir, bu konulara yoğunlaşabilirsiniz. Bu konuların listesini yaparak , ister okuyarak ister de yazarak konulara çalışabilirsiniz.
Her bir ders için ayrı bir dosya tutabilir ve yıl içerisinde yapılan tüm testler, size verilmiş olan ödevler gibi evrakları da bunun içine koyabilir ve böylece sınav zamanı yaklaştıkça bu dosyanın içerisinde bulunan kağıtlardan  konuyla ilgili olanı çıkarıp çalışabilirsiniz. Bu şekilde hem öğretmeninizin zamanında size anlattıklarını kolayca hatırlayacak hem de zamandan tasarruf etmiş olacaksınız.
Ders çalışırken anlamadığınız ya da yeterince hatırlamadığınız bir konu varsa bunu mutlaka not edip öğretmeninize sorun. Anlaşılmayan yer küçük de olsa, konular biriktikçe bu büyük bir sorun olur ve bir konunun kolayca anlaşılmasını geciktirir. O nedenle soruna anında müdahale edin, yani sorun.
Ders çalışırken kitapta yer alan ve konunun sonunda sorulmuş olan soruların cevaplarını bulup yazarak çalışabilirsiniz. Bu şekilde konuyu hatırlamanız daha kolay olacaktır. Aynı zamanda sınavlarda da genellikle kitaplardaki gibi konunun anlaşılıp anlaşılmadığını ölçen, kısa  sorular sorulur.
Ders çalıştığınız ortamın durumu da ders çalışmayı hem negatif hem de pozitif olarak etkiler. Eğer ki oda aydınlık ve düzenliyse bu, öğrencinin çalışma şeklini, azmini ve  hevesini  olumlu anlamda oldukça etkiler. Böyle bir oda ve  düzenli , tertipli bir masa öğrenciye çalışma şevki kazandırır. Gereksiz eşyalardan ziyade , düzenli ve gerekli eşyaların bulunduğu bir ortamda öğrenci aradığı herhangi bir kitabı, dosyayı  bulabilecek ve bu şekilde hem zamandan tasarruf edecek hem de dikkati dağılmamış olacak. 
Ders çalışılan ortamda dikkati bozabilecek bir diğer etmen de elbette ki elektronik eşyalar. Cep telefonları, bilgisayarlar , tabletler her anlamda konsantre olmayı zorlaştırır. Ders çalışırken bu eşyaları kapatmak, seslerini kısmak en doğru çözümdür. Eğer ki bunu kendimiz yapamıyorsak ebeveynimizden yardım isteyebilir çalıştığımız süreçte eşyamızı ona emanet edebiliriz. 
İNSAN OLMAK
Almanya’da bir Lise Müdürü, her eğitim öğretim yılı başında öğretmenlerine şu mektubu gönderirmiş:
“Bir toplama kampından sağ kurtulanlardan biriyim.
Gözlerim hiçbir insanın görmemesi gereken şeyleri gördü.
İyi eğitilmiş ve yetiştirilmiş mühendislerin inşa ettiği gaz odaları, iyi yetiştirilmiş doktorların zehirlediği çocuklar, işini iyi bilen hemşirelerin vurduğu iğnelerle ölen bebekler, lise ve üniversite mezunlarının vurup yaktığı insanlar.
Eğitimden bu nedenle kuşku duyuyorum.
Sizlerden isteğim şudur.
Öğrencilerinizin insan olması için çaba harcayın.
Çabalarınız bilgili canavarlar ve becerikli psikopatlar üretmesin.
Okuma yazma, matematik, çocuklarınızın daha fazla insan olmasına yardımcı olursa ancak o zaman önem taşır.”

“Çocuklar işaret parmağınızı değil, ayak izlerinizi takip eder.”
Nevzat Özer
Bu yazı toplam 473 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.