1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Nasreddin hoca ve Ergenekon
Nasreddin hoca ve Ergenekon

Nasreddin hoca ve Ergenekon

Adeta bir ömür verdiğimiz “hukukçu” olma durumumuz var ya, bizi sürekli, olurolmaz yerde ve zamanda, olurolmaz sorularla karşı karşıya bırakmıştır. “Ergenekon” adı verilen ve Yargı’da görül

A+A-

Adeta bir ömür verdiğimiz “hukukçu” olma durumumuz var ya, bizi sürekli, olurolmaz yerde ve zamanda, olurolmaz sorularla karşı karşıya bırakmıştır.

“Ergenekon” adı verilen ve Yargı’da görülmekte olan dava, bu sorulara tüy dikti desem yeridir.

“Bu davanın aslı astarı nedir ve ne zaman biter?” sorusu artık moda oldu. Adam ağzıyla sormasa, gözleriyle soruyor...

Bu dava nedir?

Cumhuriyet tarihimizde bir devir olarak yer alacağı kesin de, ama nasıl?

Bunun, ulusca görülen kabus niteliğinde bir rüya gibi sonlanmasını dilerim.

Ne zaman mı biter?

Bu soru’nun yanıtını dilerseniz Nasreddin Hoca versin.

Timur (Timurlenk) ordusuyla gelip Ankara savaşında Yıldırım Beyazıt’ı mağlup ettikten sonra, kışı geçirmek için Anadolu’da kaldığı sürede, ordusunun en etkin savaş aracı olan filleri, bakılması amacıyla köylere dağıtmış. Sağlıklı bakılması koşulu ise kesin. Bundan hiç kimsenin şüphesi yok. Galip ve de acımasız hükümdarın emrini yerine getirmemek olur mu?

Ama fil bu!.

Daha kışın ilk ayında köylülerin ambarlarının dibine darı ekmişler. Köylüler kendi açlıklarını bir yana bırakıp, fillere bir şey olmasın diye can derdine düşmüşler.

Düşmüşler de bunu Timur’a kim anlatacak?

Nasreddin Hoca’ya gidip durumlarını yakınmışlar ve hoca önde, ardında köylüler, Timur’un huzuruna çıkmışlar. Hoca, “Ulu Hükümdarım!” diye söze girip anlatmış: “Mübarek hayvanları kendilerine emanet etmenizden dolayı çok memnunlar ama bir dertleri var. Onları hafız yapmak istiyorlar. Timur’un “Filden hafız olur mu?” sorusuna karşılık, “Bu mübarek hayvanlar çok yeteneklidir, ancak biraz zaman ve masraf gerek.”

Ne kadar zaman ve masraf?

Her fil için şu kadar kese altın ve 15 yıl da süre.

“Olmazsa kelle sizin” güvencesiyle kavilleşip isteklerini de alarak huzurdan ayrılınca, köylüler telaş içersinde hocaya dönüp, “Hoca sen ne yaptın? Filden hafız olur mu? Kellelerimizi Timur’a teslim ettin” diye çıkışmışlar. Hoca gülerek, “Filden hafız olmaz elbet. Olmaz da 15 yıl süre aldık. O zamana kadar ya Timur ölür, ya filler ölür, ya da biz ölürüz” yanıtını vermiş. Ağlanacak halimize biraz olsun gülelim de, o kadar uzun boylu değil. Bu akıl tutulmasından biran önce sıyrılmamız gerek.

Ve onların diliyle.

Yaşadığımız bu günlerin hayırlara vesile olması dileği ile...

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.