1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Ne çıkarsa bahtınıza
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Ne çıkarsa bahtınıza

A+A-
Ülkeyi 1 Kasım seçimlerine götüren süreç, baş döndüren bir hızla devam ediyor. Aday adaylığı başvuruları için AKP’de süre perşembe günü, MHP’de dün sona erdi. CHP’de de bu akşam aday adaylığı başvuruları bitiyor. 
7 Haziran seçimleri öncesinde zaman genişti.  Aday adaylığı başvurusu için, içinde siyaset aşkı bulunanlar biraz daha derinlemesine düşünme ve değerlendirme imkanı bulmuşlardı. Bu defa, dar zaman içinde paldır küldür başvurular yapıldı.  
Aslında her partide, biraz derin düşünme imkanı bulabilse başvuru yapması gerektiğini görecekken, refüze olmaktan korkup başvuru yapmayanlar; ya da tam tersine aslında biraz derin düşünebilse, biraz geniş kesimlerle istişare yapma imkanı bulsa aday adaylığı başvurusu yapmaması gerekirken başvuru yapanlar bulunduğunu biliyoruz. 
Geçen seçim döneminde, aday adaylığı için başvuru süresi daha rahat olduğu gibi, siyasi partilerin bu aday adaylarını değerlendirmesi, içlerinden en ideal olduğunu düşündükleri listeyi çıkartabilmesi için süre daha geniş ve ferahtı. Palavradan da olsa,“kamuoyu yoklaması” yapıyormuş gibi görünenler, sonuçlarını hiç dikkate almadıkları, hatta belki oy pusulalarını bile saymadan attıkları sözde teşkilat yoklaması yapanlar vardı. Kimi partilerde de aday adaylığı başvurusu yapanların, partilerinin genel başkanlarına kapı arasında, genel başkana yakın üst düzey yöneticilerine farklı mekanlarda ulaşıp, kendilerini parlatarak tanıtma, muhataplarını yağlayıp, yıkama imkanı bulan aday adayları için geniş bir zaman yaratılmıştı. 
………..
Bu defa bunların hiç biri yok.. Süre alabildiğine dar. Aday adaylığı için başvuru sürelerinin dolmuş olduğuna bakmayın.. Hala partilerin yerel teşkilat ya da örgütlerinde o seçim çevresi için kimlerin aday adayı olduğuna dair çok net bilgiler bulunmuyor. Partilerin genel merkezleri, yerel birimlerini öylesine küçük görüp, hafife alıyor. 
Şimdi kabaca 7 Haziran seçim sonuçlarına dönelim.  İlimizden 6 siyasi parti de milletvekili çıkarttı. Ama kabaca sonuçları değerlendirdiğimizde AKP, CHP ve MHP’den sorumlu makamdaki herhangi bir kişinin, bu siyasi partilerden milletvekili seçilenlerin, parti yönetimlerinde görev alanlardan herhangi birinin “Benim partim 7 Haziran’da başarılı oldu” demesi halinde, alnını karışlamak gerekir. 7 Haziran’da Kocaeli’deki seçim sonuçlarına bakıldığında, sadece HDP açısından başarıdan söz edilebilir. AKP, CHP, MHP hem hedefledikleri, hem bu kentteki potansiyelleri dikkate alındığında alabilecekleri oyun gerisinde kalmışlardır. 
Siyasette seçim başarılarının da, başarısızlıklarının da pek çok farklı unsurla izahı mümkündür. Kuşkusuz 7 Haziran seçimlerinin sonuçlarında da siyasi partilerin genel başkanlarının söylemlerinin, taahhütlerinin, bugüne kadarki çalışmalarında halk üzerinde bıraktıkları izlenimin payı vardır. Elbette ülkede esen siyaset rüzgarlarının etkisi vardır. Elbette yerel teşkilat-ya da örgütlerin- kadın, gençlik kollarının, mahalle temsilcilerinin sorumluluğu vardır. 
Oranı mutlaka tartışılır. Ama hiç kuşkusuz, bir genel seçimde, bir siyasi partinin herhangi bir seçim çevresinde elde ettiği başarı veya başarısızlıkta, o siyasi partinin o seçim çevresindeki aday listesinin de mutlaka bir payı vardır. 
Kocaeli’de 7 Haziran tablosuna bakıyoruz. HDP başarılı. Hiç kuşkusuz bu başarıda listenin 
1 nci sırasında yer alan Ali Haydar Konca’nın kişiliğinin, bu kentteki saygınlığının ve geniş çevresinin önemli sayılabilecek bir payı vardır. Hoş, Sayın Konca, yurt dışından gelen oyların illere dağılımı ile milletvekili seçilmiştir. Almanya’da, Belçika’da, ya da Avustralya, ABD’de Türk konsolosluklarına gidip, oy verirken HDP’nin altına mührü basan seçmenlerin, “Aman ben bu oyu verdim de, Kocaeli’den Ali Haydar Konca’nın seçilmesine yarasın” diye düşündüklerini söyleyemeyiz.  Ama  30 Mart 2014’deki yerel seçimlerde  Büyükşehir adayı  24.062 oy alan HDP, 7 Haziran’da bu kentten 77.576 oy almışsa; 15 aylık bir zaman dilimi içinde oylarını neredeyse 3 kat attırmışsa, bunda listenin 1 nci sıra adayının elbette önemli payı vardır ve hiç kimse kuşku duymuyor ki, Sayın Bakan Ali Haydar Konca, 1 Kasım için de partisinin listesinde 1 nci sıra adayı olacaktır. Üstelik partinin bu tercihinden, HDP’ye oy veren seçmenlerin hiç biri de rahatsız olmayacaktır. 
30 Mart 2014’deki yerel seçimlerde Büyükşehir başkanlığı seçimlerindeki oylara göre, AKP’nin Kocaeli’deki oyu, 40 bin azalmış. Elbette pek çok faktör etkili oldu. Ama,  AKP’nin Kocaeli halkının önüne koyduğu aday listesinin bunda hiç payı yoktur diyebilir misiniz?..
18 Eylül’de AKP listeleri açıklandığında, ilimizde çok sarsıcı sürprizlerle karşılaşacağımızı öngörüyorum. Partili çevrelerdeki söylenti ve beklentiler muhtelif.. AKP’nin bu listeyi yaparken bu kez çok daha dikkatli olması lazım. 7 Haziran listesiyle birlikte ortaya çıkan kırgınlık., parti açısından aslında sanıldığı kadar yıpratıcı olmamıştı. Ama bu defa, 
7 Haziran’da aday yapılmadıktan sonra, yeniden başvurup yine listeye konulmayanlar, ya da alt sıralara konulanlar açısından kırılma, 7 Haziran’dakinden çok daha sert ve kalıcı olacaktır. AKP listesinde revizyon şarttır. Bulunduğu konum nedeniyle Fikri Işık’ın harcanmasını elbette kimse beklemiyor. Ama 2 nci sıradan başlayarak, 8 nci sıraya kadar yerleştirilecek isimler konusunda, AKP çok ince eleyip, sık dokumak zorundadır.
……….
CHP’de her zaman çok gürültü çıkar. Bu gürültünün büyük bölümü de kuru gürültüdür. AKP’de kırılan, kendisine yanlış ve haksızlık yapıldığını düşünen partilinin oy vermek için tercih edeceği seçenek, CHP’deki kırılan partilinin önündeki seçenekten çok daha fazladır. Türkiye öle bir hale geldi ki, AKP’de bireysel nedenlerle kırılanlar, kendi vicdanlarını başka partilere oy vermek konusunda ikna edebilirler. Ama CHP’li bir seçmenin kendisine yapıldığını düşündüğü kişisel haksızlık sonucu yapabileceği en büyük ihanet sandığa gitmemek olabilir. 
MHP’nin de 1 Kasım listesinde 7 Haziran’a göre revizyon yapması şart görünüyor. Ancak MHP’de durum yerel değerlendirmelerin biraz daha ötesine geçti. Parti içinde zaten-liste ne olursa olsun- 7 Haziran’dan sonraki tutumu nedeniyle Genel Başkan’a çok kızanlar var. Tabloya baktığınızda, 7 Haziran için hevesle aday adayı olmuş önemli isimlerin bu defa başvuruya tenezzül etmediğini görüyorsunuz. MHP’deki durum, AKP ve CHP’ye göre biraz daha farklı. 
Sonuç itibariyle, aday adayı olanlar, isimlerini bir kağıda yazıp, büyük bir torbanın içine attılar. Birileri o torbalardan 11’er tane isim çekecek, listeler 18 Nisan’da açıklanacak. Aday adayları birer Piyango Bileti alsınlar. 18 Eylül’de isimleri listede olmazsa, belki 19 Eylül’deki piyango çekilişinde büyük ikramiye kazanılar. Bizim siyasetimizdeki adaylık sistemi, “Ne çıkarsa bahtıma” modelidir. 
Bu yazı toplam 487 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.