• BIST 78.333
  • Altın 126,968
  • Dolar 3,1161
  • Euro 3,4034
  • Kocaeli 11 °C

Ne çok bir bilenimiz var bizim

Cem ŞAKOĞLU
Öncelikle konuya şuradan girelim, ben bir belediyeci değilim. Ancak ben kendime göre öngörüsü olan bir insanım. Bu da benden kaynaklı değil, Allah vergisi olan bir durum. İyi fotoğrafı da, kötüyü de toplum geneli olarak algılayabilen bir yapıya sahibim. Yani güzel ile çirkini, iyi ile kötüyü, vizyonlu ile vizyonsuzu ayırt edebilecek bir algı vermiş yüce Allah’ım bana. Sadece bana değil tabi ki birçok insana da vermiş. Vermiş vermesine de, kullanıp kullanamamayı da sanıyorum insanoğluna bırakmış. 
Bu kent çok hızlı gelişiyor. Bunu hep yazıyoruz. 1999 depremi sonrası başlayan korkunç göç, hiç hız kesmeksizin gelmeye devam ediyor. Yılların yerleşik yapısı sürekli el ve kimlik değiştiriyor. Mülkler, arsalar, mağazalar ve hatta yönetimler ‘Değişmeyen tek şey değişimdir’ felsefesinin karşısında direnemeyerek yer değiştiriyor. Kent dışından bir çok irili ufaklı firma ticaret için kentimizi tercih ederken, yerleşik esnafımız ya da eski yerleşik esnafımızın çocukları dışarıdan gelen güçlü sermayeler ile mücadele etmeye ve hatta yaşamaya çalışıyorlar. 
Anne babaları başka başka işler yaparken kendileri farklı sektörlerde işler yapan bir dolu kentli de yok değil. Yazmamışlar bizi demesinler, var elbette. Ve keşke hep daha fazla olsalar. Çünkü dün ile bu günü birleştirerek ilerleyebilirsek, ne geleneklerimiz, ne göreneklerimiz, ne de birlikteliğimiz asla bozulmaz. 
Konumuza dönelim. Kent genişleyip, insan nüfusu sürekli artınca, tüketim toplumu olduğumuzdan dolayı, her türlü tüketim inanılmaz bir hızla ilerliyor. Bunların içerisinde ilk sırayı alan sanıyorum ki gıda sektörü. Eskiden üzerlerinde kaldırım olarak yürüdüğümüz bir çok yer şu an bildiğiniz kafeterya hizmeti veriyorlar. Eyvallah çok da şikayet yok sanıyorum ki ve hatta bir tık ileriye gidelim, bu kafeteryaların bir çoğu kente ve bulundukları alanlara ciddi anlamda değer kattılar. Bu kesin. Örneğin Yürüyüş yolunda Ulugazi İlkokulu civarında başlayan kafeteryalar inanın müthiş keyifli bir görüntü oluşturuyorlar. 
Biliyorsunuz bir zamanlar kış aylarında saat 20.00 olduğu vakit sokaklarda in cin top oynardı. İşçi şehri burası gayet normal falan derdik. Değilmiş meğer. Birisi geldi ve bu vizyonu değiştirdi. Bu böyle değil arkadaş dedi. Diğerleri de bu söyleme uyunca ortaya çok keyifli bir tablo çıktı. Harika bir durum inanın. Tabi işin içerisinde enteresanlıklar da yok değil elbet. Devletin binalara ait kaldırımlardan işgaliye parası alması bu enteresanlıkların başında geliyor. Önlerinde bulundukları binaların alanlarını kullanan kafeteryalar bunun için belediyeye işgaliye parası ödüyorlar. Bildiğiniz icat bir para bu. Yoktan var edilmiş bir vergi gibi. Bir yanlış anlaşılmaya mahal vermemek adına devletin kendi kaldırımını işgal edenlerden bahsetmediğimi özellikle belirtmek isterim. Ancak hazır başlanmışken herkesten alalım arkadaş mantığı burada başrolde oynuyor sanıyorum. 
Şimdi yazıyı okuyanlar ‘Yahu bu adam ne anlatmaya çalışıyor’ diyebilirler. Hemen söyleyelim. Yürüyüş yolundaki bu kafeteryalar yukarıda Allah var sürekli kendilerini yenilemeye çalışıyorlar. Trendi yakalamaya, daha iyi hizmet vermek için kendilerini sürekli gelişime açık tutuyorlar. Masa sandalyelerini, menülerini, dekorasyonlarını, açılır kapanır tavanlarını, ısıtıcılarını vs. vs. İnanın çok da güzel yapıyorlar işlerini. Yapıyorlar yapmasına da, bu konu ile ilgili geçtiğimiz günlerin birisinde bir olaya şahit oldum ki sormayın gitsin. 
Sevgili Mehmet Özel çok iyi dostumdur. Kardeşimdir ve çok severim kendisini. İnanılmaz bir vizyon sahibidir. İşini geliştirmekten ve o gelişim için yatırım yapmaktan hiç kaçınmaz. Tespit tam olması adına anlatıyorum bunları ki işini geliştirmek için yurt dışına gidip sektörün yurt dışındaki gelişmelerini izler ve gelip burada uygulamasını ilk yapan esnaflardan olur sürekli. Club Bithynia, Barista Plus, Barista Kafe, Barista Roof Restaurant ve Gebze’de Yapı Kredi Center’ın içerisindeki kafeteryası ile hep örnek olmuştur. Konu nereden Sevgili Mehmet’e geldi? Şuradan. Çok da uzun bir süre olmadı Sevgili Mehmet’in yılların Barista Kafesinin dekorunu yenilediği. İçerisi, dışarısı, tentesi, ısıtıcısı her birisi inanın birbirinden harika parçalar oldu. Müdavimleri vardır Barista’nın. Sırf bir fincan kahve içmek için epey yol kat edip gelen müşterileri vardır. Yıllardır hiç adres değiştirmeden gelirler bu mekana. Alışkanlıktır Barista. İşte tam da Sevgili Mehmet’i kutlamak, ‘Mehmet yine harika işler yaptın. Seni kutlamak lazım’ diyecektim ki, o canım dükkanın önündeki daha kısa bir süre önce yenilediği yağmur ve kar için, aynı zamanda da müşterilerin ısınmaları için yaptırdığı siyah renkteki tentenin ayakları dikkatimi çekti. Daha birkaç gün öncesine kadar tam bir bütünlük içerisinde şahane görünen tentenin ayakları beyaza boyanmıştı. Aklıma bin tane şey geldi. Siyah beyaz bir konsept düşündü de mi yaptı acaba diye düşünürken içimden ‘Mehmet bu sana yakıştı mı?’ demeden edemedim. Çünkü gerçekten tam bir bütünlük içerisinde duran dükkan bir anda farklı bir yapıya bürünüvermişti. 
Hani derler ya, yemedim içmedim gittim sordum diye, aynen öyle yaptım. Mehmet’i dükkanda göremeyince Emniyet Müdürlüğünün oradan geriye döndüm ve arabamı park edip Barista Plus’a Mehmet’i görmeye gittim. Çay kahve, iki sohbetin belini kırma derken, ‘Aslında ben buraya belki de haddim olmayan bir şey için geldim biliyor musun?’ dedim Sevgili Mehmet’e. ‘Hayrola ağabey. Yaramaz bir durum yok İnşallah’ dedi. Aynen aklımdakini anlattım. ‘Yahu sana yakışmış mı yaptırdığın o son sistem tentenin ayaklarını beyaza boyamak. Üstü kavak, altı şişhane olmuş. Hem de baştan her yer siyahken bu gün beyaza boyanmış’ dedim. Meğer tam da yaranın kabuğunu kopartmışım. ‘Sorma ağabey’ dedi. ‘Sorma başımıza geleni’ 
Evet en az sizin kadar ben de merak ettim ne olduğunu. Gayet güzel ve son derece modern duran bir yapı ne ola ki bir anda böyle alacalı bulacalı bir hale dönüşsün. Bildiğiniz kişinin kendi silahı ile kendi bacağına sıkmasına benziyor durum çünkü. ‘Ağabey’ dedi, ‘Belediye geldi ve bize ‘Bunları beyaza boyayacaksınız’ dedi. Sebebini sorunca da ‘Yan tarafta beyaz onun için dediler’ Şaka gibi değil mi sizce de? 
‘Şimdi bir dakika’ dedim, ‘Bu söylediğinin mantıklı olması için belediyenin belli bir standardının olması gerekli. Böyle bir standart vardı da, sen mi uymadın?’ ‘Hayır’ dedi. Böyle bir standart yokmuş. Olmasına da imkan yoktu zaten çünkü etraftaki kafelerin neredeyse tamamının tente renkleri ve direklerinin renkleri birbirlerinden farklılık arz ediyor. Her bir kafe farklı bir dekorasyon modeli seçmiş kendisine ve ona göre de bir renk uygulamış. Açık konuşmak gerekiyorsa göz tırmalayan bir durum da yok ortalıkta.
İşin daha vahim olan tarafı ne biliyor musunuz? Daha düne kadar o tenteler olmadığında yıllardan bu yana bir türlü çare üretilemeyen kargalar milletin kafasına pisliyorlardı. Bırakın milletin kafasını, yollara, kaldırımlara pisliyorlar ve inanın belediye görevlileri bile neredeyse ilgilenmiyorlardı bu karga pislikleri ile. Şimdi o şeritteki bütün kafeler çok ciddi paralar ödeyerek yaptırdıkları tenteler ile bu karga pisliklerini neredeyse ortadan kaldırdılar. Tüm buna rağmen belediye yetkilileri gelip dünya kadar para aldıkları bu insanlardan böylesine bir uygulama istiyorlarsa inanın ortada bir gariplik var. Çünkü bu yaptırım bana sorarsanız biraz kişiselleşmiş. Diğer kafelerin uygulamaları farklı farklı iken bu mekandan böyle bir şey istemek sanıyorum biraz hedef göstererek yapılan bir uygulama olmuş. 
Açık konuşmak gerekiyorsa bu yazıyı yazıp yazmamak konusunda tedirginlikler yaşadım. Şayet yazarsam Sevgili Mehmet’i yok yere ateşe atmış olur muyum, olmaz mıyım diye tereddüt ettim. Sonra kendi kendime doğru bildiğini yazmazsan yarın kendi kendinle ters düşersin diyerek yazdım. Sevgili Mehmet’e sormadan yazdığım için de kendisinden ayrıca özür diliyorum. 
Şimdi bu iş gerçekten belediye yetkililerinin bir uygulaması ise, buradan çok net söylüyorum ki ben bu işin takipçisi olacağım. Civardaki kafelerde de aynı uygulama yapılacak mı, yoksa bu Barista Kafe ya da Sevgili Mehmet Özel için şahsi ve kişisel bir uygulama mı? Bunu sadece bu mekana uygulamak, ya da uygulatmak mı diyelim bilemedim bir amaç doğrultusunda mı yapıldı? Bunun bir tık ötesini de yazarım buradan ama işi iyice ayrımcılığa dökmemek için yazmak istemiyorum. İnşallah bu iş yine bir kraldan çok kralcının şahsi uygulaması değildir. İnşallah bu işten Sevgili İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan Beyefendinin haberi vardır. Ben Sayın Doğan’ın yerinde olsam Sevgili Mehmet Özel’i arattırıp mekanlarını şöyle bir görmek ve birlikte bir kahve içmek için ziyaret ederim. Diğer tüm mekanlara örnek olması adına titizliği, inceliği, zarafeti, vizyonu için teşekkür edeceğinden ve örnek göstereceğinden en ufak bir şüphem yok. Bu işte ya bir yanlış anlaşılma var, ya da çok net söylüyorum bir kasıt. Kısa bir zamanda bunu göreceğimizi sanıyorum. 
KAHVE TANELERİ 
Bir baba evlenmek üzere olan oğluna tavsiyelerde bulunuyormuş. "Son tavsiyemi mutfakta anlatmak istiyorum" demiş. Mutfağı ve yemek yapmayı bilmeyen delikanlı "Olur" demiş çekine çekine.
Baba, ocağa aynı büyüklükte üç kap koymuş. Hepsini suyla doldurup üçünün de altını yakmış. "Şimdi, istediğim her şeyden iki tane vereceksin bana" demiş oğluna.
Sırasıyla havuç, yumurta ve kavrulmamış kahve çekirdeği istemiş. Oğlu hepsinden ikişer tane vermiş babasına. Adam iki havucu birinci kaba, iki yumurtayı ikinci kaba ve iki kavrulmamış kahve çekirdeğini üçüncü kaba koymuş.
Her üçünü de yirmi dakika süreyle kaynatmış. Daha sonra kapları indirip yemek masasına buyur etmiş oğlunu. Yemek masasında üç tabak duruyormuş. Kaplarda kaynayan havuçları, yumurtaları ve kahve çekirdeklerini büyük bir özenle tabaklara yerleştirmiş.
Sonra oğluna dönüp sormuş:
"Ne görüyorsun?"
Oğlu düşünürken açıklamaya başlamış. "Havuçlar haşlandıkça aslını kaybedip yumuşamış. Yumurtalar görünüşte baştaki gibi sert duruyorlar ama içleri katılaşmış. Kahve taneleri ise olduğu gibi duruyor, başta neyseler sonunda da öyleler. 
Sonra asıl tavsiyesine sıra gelmiş:
"Evlilikte aşk ve şefkat birlikte olmalıdır. Aşksız bir evlilikte her iki eş de şu gördüğün havuçlar gibi birbirlerini tüketirler, eskitirler, pörsütürler.
Şefkatsiz bir evlilikte ise eşler birbirlerine ne kadar tahammül etseler de, şu gördüğün yumurtalar gibi içten içe katılaşırlar, birbirlerinden uzaklaşırlar.
Aşkın da şefkatin de olduğu bir evlilikte ise, şartlar ne olursa olsun, eşler tıpkı şu kahve taneleri gibi, birbirlerinin yanında kalırlar, kendi kişiliklerini yitirmezler.
Kahve tanelerinin tekrar kaynatılmaya hazır olmaları gibi, onlar da birbirleriyle baş başa uzun yıllar geçirmeye isteklidirler.
Oğlu aldığı bu dersten tatmin olmuşa benziyordu. "Asıl ders bu değil!" dedi baba.
Oğlunun elinden tuttu, ocağın üzerinde bıraktığı kapların içinde kalan suları gösterdi. "Havuçlardan ve yumurtalardan arta kalan suya bak. İkisinde de bir tat yok" 
Kahve çekirdeklerini çıkardığı kaptaki suyu yavaşça bir fincana boşalttı. Mis gibi taze kahve kokuyordu. Fincanı oğluna uzattı. "İçmek istersin herhalde"
dedi. Oğlu kahvesini yudumlarken konuşmasını sürdürdü.
"Kahve çekirdekleri gibi birbirlerini tüketmeyen eşlerin paylaştığı yuva da işte böyle olur. Mis gibi, temiz ve huzur verici. Başka herkesin fincanına koyup yudumlayacağı taze kahve gibi. Çünkü onlar birbirlerini harcamayarak, birbirlerine aşkla ve şefkatle davranarak hayata kendi tatlarını, kokularını ve renklerini katmayı başarırlar." 

YÜK VE YOL
Hamal isen iki şey önemli oluyor senin için: Yük ve yol. 
Ancak sırtına aldığın yükle bu mesafeyi aşabilirsen, ücret mevzu bahis oluyor. Aksi olursa, cereme çekiyorsun!
Bunu düşünüyordum. Yanımdaki hamalla yola çıktık. İhtiyardı. Kendinden büyük bir yük almıştı. Benim sırtımda ise birkaç bavul vardı sadece, onunkinin çeyreği. Diyordum ki içimden "Çok gitmeden kıvrılırsa titreyen bacakları, yüklenirim sırtındaki yükün yarısını!.."
Nitekim çok geçmeden dedi ki: "Mola vakti. Gel biraz dinlenelim!. ..
"Ne molası, dedim ona hayretle. Ben daha terlemedim!. . "Sözüme aldırmadı. Durdu. Çöktü. Salarken yükünün ipini "Sen de dinlen hadi" dedi. Benim canım sıkılmıştı bu işe. Genç olduğumu, ondan kuvvetli olduğumu, bunun gibi bir bunakla yola çıkmamın ne büyük hata olduğunu düşünüyordum. O ihtiyar, bir bacağını azıcık uzatmış halde sessizce dinleniyorken, ben huzursuz bir şekilde ayakta dolanıyordum. Bir saat kadar sonra yine durdu, oturdu, dinlendi. Ben kızgınlıkla dolandım etrafında.
"Yükünü indirip sen de dinlen", demesine aldırmadım, ona daha çok kızdım.
Sonra yine durdu. Bana da "dinlenmemi" söyledi yine ama dinlenmedim.
Yarım saat sonra "dinlenelim mi" diye sordu, aksi aksi başımı salladım.
Kaçıncı molasıydı hatırlamıyorum, birden bire dizlerimin bağı çözüldü. Kafamın içinde uçuşan kara karasinekler sustu, çöküp kaldım. Kayış kolumdan çıktı, sırtımdaki bavullar kaydı. Ne kadar zaman geçtiğini fark etmedim. Uyumuştum da uyandım mı, yoksa bayılmıştım da ayıldım mı anlamadım. Baktım kendi kocaman yükünün üzerine benim bavullarımı da bağlamıştı. Küçük tasına birazcık su koyup dudağıma dayadı, içtim. Sonra koluma girerek; "Hadi kalk, dedi. Bana yaslan. Ağır ağır gider ve bir süre sonra gene dinleniriz." Dediğini yaptım. Omzundan güç aldım, ama asıl anlattıkları iyi geldi bana.
"Ben yılların hamalıyım, dedi. Nice pehlivan yapılı adamlar gördüm.
Çoğu, dinlenmek istemediklerinden yükleriyle birlikte kendilerini de toprağa serdi sonunda... Yolda gördüğümüz saçılmış kuru kemiklerin çoğu, anlattığım bu insanlara ait.
Halbuki bir yükü taşımak bizim görevimiz, altında ezilmek değil" !..
Unutma ki bir yük taşıdıkça ağırlaşır.
Dinlenerek sen yükünü hafifletiyorsun! Belki günün birinde hamallığın şekli değişir. Belki o günleri ben göremem. Ama sen kavuşursan o zamanlara, aman ha, kafanın içinde de sakın yük taşıma.
Akşamları bırak ve hafifle. Sabah dinlenmiş olarak yeniden tekrar taşırsın yükünü. Bizim işimiz, bugünü yarına taşımak, bugünün altında yok olmak değil. Çünkü yarınlarda bizi bekleyenler var, taşıdıklarımızı bekleyenler var.
Gerçek şu ki, hepimiz şu hayatın hamallarıyız. Yüklerimizi en doğru şekilde taşımak ve hayatın altında ezilmemek dileklerimle. 

HAYAT BÖYLEDİR…
Genç bir çift, yeni bir mahalledeki yeni evlerine taşınmışlar. Sabah kahvaltı yaparlarken, komşu da çamaşırları asıyormuş. Kadın kocasına 
' Bak, çamaşırları yeterince temiz değil, çamaşır yıkamayı bilmiyor, belki de doğru sabunu kullanmıyor.' demiş. Kocası ona bakmış, hiçbir şey söylememiş, kahvaltısına devam etmiş. 
Kadın, komşusunun çamaşır astığını gördüğü her sabah aynı yorumu yapmaya devam etmiş. 
Bir ay kadar sonra, bir sabah, komşusunun çamaşırlarının tertemiz olduğunu gören kadın çok şaşırmış 'Bak' demiş kocasına
 ' Çamaşır yıkamayı öğrendi sonunda, merak ediyorum, kim öğretti acaba ?' 
Kocası: 'Ben bu sabah biraz erken kalkıp penceremizi sildim' diye cevap vermiş. 
Hayat böyle değil midir? 
Başkalarını izlerken gördüklerimiz, baktığımız pencerenin ne kadar temiz olduğuna bağlıdır. Birini eleştirmeden ve hemen yargılamaya davranmadan önce zihin durumumuza bakmak ve 'iyi' olanı görmeye hazır olup olmadığımızı fark etmek güzel bir fikir olabilir ...
Asrın mütefekkirinin de söylediği gibi;
Güzel gören, güzel düşünür. Güzel düşünen, hayatından lezzet alır...
TEMEL’CE..
Sevgili eşime, 
7 senelik evliliğimizde sana iyi bir eş olmaya çalıştım ve zannedersem de oldum, ama hiçbir zaman senden bunun karşılığını görmedim. 
Hele şu son iki hafta benim için bir cehennemden farksızdı. Bugün Patronun beni arayıp senin bugün işten ayrıldığını söylediğinde bu artık bardağı taşıran son damla olmuştu. 
Geçen hafta eve geldiğinde, ne saçlarımdaki değişikliğin ne de senin en sevdiğin yemeği pişirdiğimin farkına bile varmadın, hatta senin için kendime yeni aldığım geceliği bile giydiğimi fark etmedin. 
Ama sen ne yaptın? Eve geldin, iki dakika içinde yemeği mideye indirdin, televizyonda maç seyrettin ve gidip yattın. 
Artık ne bana beni sevdiğini söylüyorsun ne de bana dokunuyorsun, hiç ama hiçbir şey yapmıyorsun. Sen ya beni aldatıyorsun ya da beni artık eskisi gibi sevmiyorsun. 
İşte bu yüzden artık seni TERK EDİYORUM. 
NOT: Lütfen beni aramaya kalkma, ERKEK KARDEŞİNLE beraberim ve sana hayatında mutluluklar dilerim.!!!! 
______________________________ _____ 
Sevgili eski Karıma, 
İnan yazdığın bu mektuptan başka, hiç ama hiçbir şey beni bu kadar sevindirmezdi. 
Evet doğru, 7 yıldır evliydik, ama iyi bir eş olmak dışında, bana her şeyi yaptın. 
Tamam, çok fazla spor programları seyrediyordum, çünkü senin dırdırlarını ancak bu şekilde biraz olsun duymamazlıktan geliyordum, ama bu bile fayda etmiyordu. 
Tabi ki geçen hafta saçlarını neredeyse tamamen kestirip tam bir erkeğe benzediğinin farkına varmıştım! tam "aynı Erkeğe benzemişsin diyecektim ki, aklıma annemin bir sözü geldi; 
"EĞER AĞZINI GÜZEL BİR SÖZ SÖYLEMEK İÇİN AÇMIYACAKSAN, HİÇ AÇMA" 
"Senin en sevdiğin yemeği yaptım" derken galiba sen beni Kardeşimle karıştırmıştın, çünkü o yaptığın yemek benim hiç sevmediğim bir yemekti!! 
Ben yatmaya giderken üzerinde yeni ve çok seksi bir gecelik vardı tamam, ama üzerinde hala Etiketi duruyordu, ve inşallah bu bir tesadüftür ama, geceliğin fiyatı 49.99'du ve o gün kardeşim benden tam 50£ borç almıştı.
Ama biliyor musun bütün bunlara rağmen ben seni hep sevmiştim ve her şeyin bir gün güzel olacağını, değişeceğini ve mutlu olacağımızı umuyordum. 
İşten ayrılmamın sebebine gelince, o gün Lotto'da tam 10 Milyon Euro kazandığımı öğrenmiştim, hemen Patrona çıkıp istifamı verdim ve ikimiz için Jamayka'ya iki bilet aldım, ama eve geldiğimde sen bir mektup bırakıp gitmiştin. 
Belki de bu olayların böyle gelişmesinin bir sebebi vardı ve böyle olması gerekiyordu. Dilerim seçtiğin ve her zaman hayalını kurduğun bu hayatta mutlu olursun. Avukatımın dediğine göre "bıraktığın bu mektuptan sonra, benden hiç bir Nafaka talep etmeye hakkın yokmuş!!! neredeysen orda kal!!! 
NOT: Bu seni ne kadar ilgilendirir bilmiyorum ama, adı Carl olan kardeşim bir zamanlar Carla idi...

GÜNÜN ÖZÜ..
Sırların gönülde kalırsa, muradın çabuk gerçekleşir. Tohum toprağa gizlenirse yeşerir. (Hz.Mevlana)
Bu yazı toplam 193 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Yeni Müdürümüz, umarım  trafik konusunda hassastır
  • İlk Meclis’in ruhu Kocaeli’de
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37