1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Ne güzel Hükümet olurdu
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Ne güzel Hükümet olurdu

A+A-
Anayasa’nın ülkede güvenoyu alabilecek bir hükümetin kurulmasının mümkün olmadığı kriz dönemlerinde Cumhurbaşkanı’na seçimi yenileme yetkisi veren maddelerini yazanları kutlamak gerek.
Kamuoyuna bir konu yanlış aktarılmaya çalışılıyor. 45 gün içinde hükümet kurulamazsa,  seçim hükümetinin oluşturulması ve seçime gidilmesi ile ilgili Anayasa maddeleri, şimdiki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ya da AKP’nin yarattığı kurallar değildir. Anayasa’da bu kurallar vardı. İlk kez uygulama zorunluluğu doğdu. 
Söz konusu Anayasa maddeleri gereği, Cumhurbaşkanı görevlendirme yaptı. Davutoğlu, “Seçim hükümetini” kurmakla görevlendirildi. Seçim hükümetinin nasıl kurulacağı da Anayasa’da açıkça belli. 7 Haziran seçimlerinde partilerin aldığı oy oranlarına göre hükümeti kurmakla görevlendirilen Başbakan, parti üyesi milletvekillerine görev teklif ediyor. 7 Haziran seçimleriyle oluşan tabloya göre, Türkiye’yi 1 Kasım’daki seçime götürecek geçici hükümette Başbakan dahil AKP’den 11, CHP’den 5, MHP ve HDP’den 3’er bakanın bulunması gerekiyor. 
Belli ki Davutoğlu, daha görevi almadan kafasında bir şablon oluşturmuş. Zaten hükümet kurma süresi 5 günle sınırlı. Vakit kaybetmeden CHP’li 5, MHP’li 3 ve HDP’li 3 milletvekiline, yazılı bakanlık tekliflerini gönderdi.
……….
Bu geçici hükümete MHP ve CHP’nin bakan vermeme inadını anlayamıyorum. 7 Haziran’dan sonra CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, hep çok doğru siyaset izlemişti. Ama bu konuda MHP’nin peşine takıldı. 7 Haziran’dan bu yana MHP Genel Başkanı Bahçeli, zaten her şeye karşıydı. İş seçim hükümeti aşamasına geldi, bu hükümete de Bakan vermeyeceklerini söyledi. CHP’nin bu hükümete girmesi gerekirdi. Anayasa, CHP’ye 5 Bakanlık veriyor. Düşünün, Davutoğlu Başbakan; Deniz Baykal Başbakan Yardımcısı.. CHP’den çağrılan diğer isimler;  Erdoğan Toprak, İlhan Kesici, Gülsün Bilgehan, Tekin Bingöl de çok değerli isimler. MHP’den parti kararına rest çeken Tuğrul Türkeş kabineye giriyor. HDP’den de üç bakan var. Çok güzel bir seçim hükümeti olurdu. Türkiye’nin tansiyonu biraz düşerdi. 1 Kasım seçimleri daha güvenli hale gelirdi. CHP’nin seçim hükümetine üye vermiyor olmasını çok büyük bir yanlışlık ve siyasi hata olarak görüyorum. 
Tabii burada bir soru daha var: Acaba, CHP bu hükümete bakan vermeyeceğini önceden açıklamış olmasa, tam tersine hükümete 5 Bakan vereceğini ilan etmiş olsa, acaba Davutoğlu, bu 5 CHP’liye mi çağrı yapardı?.. Bence parti içindeki daha silik milletvekillerini Bakan olarak seçerdi. 
Bu süreçte, MHP büyük yara aldı. Tuğrul Türkeş gibi bir önemli ismin, parti politikasını, Genel Başkan Bahçeli’yi inkar ederek bakanlık görevini kabul etmesi MHP açısından ciddi sıkıntı yaratmıştır. Çok büyük olasılıkla Tuğrul Türkeş, 1 Kasım seçimlerinde de AKP’den milletvekili adayı olacaktır. 
…………
Şimdi Davutoğlu, Bakanlık teklifini geri çeviren CHP’li 5, MHP’li 2 milletvekilinin yerine,  CHP’ye yakınlığı ile bilinen ama fiilen meclis dışında kalıp, bağımsız gözüken 5, aynı şekilde MHP’li olduğu bilinen ama meclis dışında olan 2 kişiye daha davet gönderecek.
İçimde bir his var.. Davutoğlu’nun “CHP’li gibi görünen, ama dışarıda kalmış” isimlerden biri olarak Prof.Dr.Hurşit Güneş’i seçmesini bekliyorum. Güneş, böyle bir teklif gelirse, partisine ve Genel Başkanına rağmen kabul eder de 2 ay bakanlık yapar mı bilemem. Ama Davutoğlu, böyle bir tercih yaparsa, CHP’nin içini de hayli karıştırabilir. 
……….
30 Ağustos Pazar günü gecesi resmen işbaşı yapacak olan, Meclis’ten güvenoyu alması gerekmeyen, 1 Kasım seçimlerinin ardından yeni hükümet kurulana kadar ülkeyi yönetecek olan Davutoğlu Başbakanlığındaki geçici hükümette çok büyük olasılıkla ilimizden 2 Bakan bulunacak. Davutoğılu’nun bu aşamada, hele hele Kocaeli milletvekili Haydar Konca’yı bakan yapmışken, Fikri Işık’ı harcayacağını hiç sanmıyorum. Geçici hükümetin AKP kontenjanında Fikri Işık, HDP kontenjanından Ali Haydar Konca Bakan olacak. CHP ve MHP’liler yerine dışarıdan atanacak isimler de Hurşit Güneş ve Lütfü Türkkan olursa- ki böyle bir durumda Türkkan kesinlikle kabul etmez- geçici hükümet Kocaeli kabinesi olabilir. 
Gazetedeki arkadaşlarım tanıktır; bir hafta kadar önce HDP milletvekili Ali Haydar Konca’ya bakanlık teklifi gelebileceğini gazetede söyledim. Hatta yine bir hafta kadar önceki bir yazımda bir cümle ile bunu ifade de etmiştim. Konca, HDP içinden AKP’nin özellikle bu süreçte Bakanlık teklif edebileceği en uygun isimlerden biri olarak duruyordu.
………
Özellikle bu kent siyasetinin çok önemli isimleri Sefa Sirmen ile Osman Pepe’den çok sık duyduğum bir söz vardır: “siyaset kısmet işidir” derler. Bu sözün doğruluğu bir kez daha kanıtlandı. 
Düşünün 7 Haziran Pazar günü gece yarısı HDP adayı Ali Haydar Konca, seçimi kıl payı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyordu. Sonra sabaha karşı yurt dışı oyların dağılımı hesaba girince, MHP’li Türkkan’ın yerine milletvekili seçildiğini öğrendi. Şimdi TC’nin bir bakanı oluyor.
Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca’ya hangi bakanlık verileceği henüz belli değil. Ama Bakanlığın adı fark etmez. Konca, hangi görev verilirse, en iyi şekilde yapacaktır. Bu geçici hükümet, Türkiye’de belki de Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana ilk kez gerçek anlamda solcu, sosyalist üç Bakan’ın yer aldığı ilk hükümet olacaktır. HDP’den çağrılan üç bakan,  terör yanlısı, Kürt siyaseti savunucusu değildir. HDP’den kabineye girecek üç isim de gerçek anlamda barıştan, kardeşlikten yana, gerçek manada solcu insanlardır. 
Ali Haydar Konca’yı Bakanlık görevinde hem Türkiye, hem Kocaeli çok daha iyi tanıyacak. Öyle bir ismin Bakanlar Kurulu içinde bulunuyor olmasını ben ülkemiz için bir güvence sayarım. Yüzde 100 dürüst, yüzde 100 barış yanlısı birisidir. AKP aslında, Kocaeli milletvekili Konca’yı bakan yaparak, 1 Kasım’’da bizim ilimizdeki durumunu biraz daha zora sokmuştur. 
Konca’nın Bakanlık sıfatıyla hava atacağını, caka satacağını hiç düşünmüyorum. Ama kırmızı plakalı arabayla, şöyle bir Yukarı Hereke’ye, Topçular’a girdiğini bir düşünün. Kırmızı plakalı bakan arabasını zaman zaman öğlen yemeği saatlerinde Hürriyet Caddesi’nde Fevziye Camii karşısındaki İnegöl Köfte Restaurant’ın önünde görebiliriz. Av. Konca çok sade, mütevazı yaşayan, örnek bir adamdır. Bakan Konca olarak değişeceğini de hiç sanmam. İki aylık süre içinde de olsa, Ali Haydar Konca’nın hükümetteki varlığı, en azından benim açımdan bu geçici hükümete güvenme nedenidir. Keşke CHP’li 5 kişi de Bakanlık görevini kabul etseydi. Türkiye, 1 Kasım seçimlerine giderken, demokrasi yolunda önemli bir adım atma şansı bulurdu. 
Bu yazı toplam 514 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum