1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ne kadar güzel bir masa
Ne kadar güzel bir masa

Ne kadar güzel bir masa

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nun hümanist özelliklerine, insan sevgisine, herkese olan yakınlığına kimse kolay kolay laf söyleyemez. Başkan Karaosmanoğlu, karar alma aşamasında gen

A+A-

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nun hümanist özelliklerine, insan sevgisine, herkese olan yakınlığına kimse kolay kolay laf söyleyemez. Başkan Karaosmanoğlu, karar alma aşamasında genellikle kendi bildiğini yapar, kendi dünya görüşüne göre hareket eder ama her görüşü, her görüşten insanı da hoşgörü ile dinlemeyi de bilir.

Önceki gün bütün yerel gazetelerde bir fotoğraf vardı. Başkan Karaosmanoğlu, yanına Basın danışmanı Ömer Polat'ı almış. Kendisine nezaket ziyareti yapan CHP milletvekilleri Hilal Kaplan ile Haydar Akar'ı yemeğe davet etmiş.

Güzel, tenha bir masada dört kişi. Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, danışmanı Ömer Polat, CHP Kocaeli milletvekilleri Hilal Kaplan ve Haydar Akar. Kocaeli'nin sorunları konuşulmuş. Projeler tartışılmış. CHP milletvekilleri Başkan Karaosmanoğlu'nu, Başkan Karaosmanoğlu CHP milletvekillerini yakından tanımaz. Öyle sanıyorum ki ilk kez bir araya gelip, ilk kez yüz yüze konuşuyorlar.

Türkiye siyasetinin de, Kocaeli siyasetinin de bu tür temaslara, dostluklara ihtiyacı olduğuna inanıyorum.

Keşke o yemekte Hurşit Güneş de olsaydı. Ya da keşke, yakın bir tarihte, mesela Ramazan'dan sonra, Başkan Karaosmanoğlu Hurşit Güneş'le de oturup konuşsa. Hatta MHP milletvekili Lütfü Türkkan da aynı masaya otursa. Tepede liderlerin yaptıkları siyaset bir yana bırakılıp Kocaeli’nin sorunları tartışılsa, bu sorunların çözümü için ortak hareket etme kararı alınsa...

Sinek savaşında geriye düştük

Hemen hemen her yıl Mayıs, Haziran aylarında “İzmit'i sinek bastı” konulu bir yazı yazardım. Bu sorunu kimse çözememişti. Sirmen döneminde de, Karaosmanoğlu döneminde de yaz aylarında İzmit'te sinek problemi yaşandı…

Bu yıl işler farklı seyretti. Haziran ayında Temmuzun başlarında rahatsızlık verecek ölçüde sinek problemi yaşanmadı. Geçenlerde bu konuyu köşeye taşımayı düşündüm. “Belediyenin sinek mücadelesi başarıya ulaştı” diye yazacaktım. Ama düşüncesi bile nazar değdirdi.

İki haftadan beri İzmit'te sinek baskını var. Kara sinekler bütün iğrençlikleriyle evlerin içine girdi. Havalar sıcak. Kapı, pencere açmadan oturulmuyor. Açtığınızda da eviniz sinek doluyor. Hava karardıktan sonra da sivri sinekler sahne alıyor. Hem de en besili türünden soktu mu kan bırakmayan cinsinden…

Bu sorun neden yeniden hortladı? Havalar aşırı sıcak o yüzden mi? Yoksa sinekle mücadele ekipleri izine çıktı da bu işin peşi bırakıldı mı?

Birileri bu konuyla ilgilense çok iyi olacak…

Çileyi biz çekiyoruz havasını İstanbul atıyor

İstanbul Sanayi Odası (İSO)'nun uzun yıllardan beri yürüttüğü bir çalışma var. Türkiye'nin 500 büyük sanayi kuruluşu adı altında bir rapor yayınlıyorlar. Bu liste hazırlanırken sanayi kuruluşunun o yıl içersindeki satış vergileri hariç üretimden net satışları baz alınıyor.

2010 yılının listesi dün gerçekleştirilen bir toplantıda açıklandı. Tüpraş 20,8 milyarlık satışla uzak ara birinciliği elinde tutuyor. İnternetten listenin ilk 50’lik kısmına bir göz attım. Liste yayınlanırken sanayi kuruluşunun bağlı bulunduğu Oda'lar da belirtilmiş. 27 firmanın karşısında İstanbul yazıyor, 4 firma Kocaeli, 2’şer firma Ege Bölgesi, İskenderun ve Ankara, 1'er firma Karadeniz Ereğli, Karabük, Sakarya, Denizli, Balıkesir, Konya ve Bursa Odalarına kayıtlı. 6 tanesi ise kamu firması.

Listenin ilk 50’sinde Kocaelili olarak gözüken dört sanayi kuruluşu şunlar: Birinci sıradaki Tüpraş, 25'nci sıradaki Kroman Çelik, 37'nci sıradaki Hyundai, 44'ncü sıradaki Yıldız Entegre.

Listede İstanbullu olarak gözüken ama bütün çilesini bizim çektiğimiz sanayi kuruluşlarına da ayıkladım. Ford, Arçelik, Aygaz, Habaş, Çolak-oğlu, İpragaz, Milangaz, Sarkuysan, Diler Çelik, Mannesmann ve Brisa bu kategoride. Bir şirket arzusuna göre birden fazla Oda'ya kayıt yaptırabiliyor. Her Oda'ya normal aidatını ödüyor. Sadece birine yasaların zorunlu kıldığı ciro üzerinden ödenmesi gereken parayı ödüyor. Sanırım İSO 500 listesi hazırlanırken bu kriter göz önüne alınmış. Sanayi kuruluşu hangi Oda'ya ciro üzerinden aidat ödüyorsa o Oda'nın üyesi kabul edilmiş.

Hyundai Assan firması aleyhine bu köşede çok yazı yazdım. Ama listede onların karşısında Kocaeli yazısını görünce “Helal olsun” dedim. Onların da Genel Müdürlüğü İstanbul'da. İstanbul Sanayi Odası'na kayıtlı gözükseler söz söyleyemezdik. Yatırım yaptıkları yeri es geçmemişler Kocaeli'ye kayıt yaptırmışlar. Ford da böyle yapamaz mıydı? Üst düzey yöneticileri Kocaeli Sanayi Odası yönetiminde ama firma İstanbul Sanayi Odası'na kayıtlı…

Bütün çileyi, sıkıntıyı biz çekiyoruz. İşin havasını atmak parasını yemek İstanbul’a kalıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.