1. YAZARLAR

  2. Gülsüm Güney

  3. NE MUTLU ARINANLARA
Gülsüm Güney

Gülsüm Güney

Yazarın Tüm Yazıları >

NE MUTLU ARINANLARA

A+A-

Tevhid inancını en güzel şekilde anlatan bir sure, bir ayet arayışındayken yanı başımda duran, her gün dilimde olan bir sureyi nasılda kaçırdığıma tanıklık ediyorum.

Şu kıssayla başlayalım söze;

Peygamber (sav) bir gün bir kişiyle karşılaşır. Namaza önderlik eden ve bitirdiği her rekâtı ‘kul huvallahu ehad’ diyerek bitiren bu adam Peygamberimizin dikkatini çeker ve Peygamber (sav) etrafındakilere ‘Gidin, bu adama, bunu neden yaptığını; hangi amaçla İhlas suresini sürekli okuduğunu sorun’ diye buyurur.

Sorulduğunda, adam şöyle yanıt verir: “Çünkü İhlas Suresi En Merhametliyi tanımlıyor. İşte bu yüzden onu seviyorum ve namazı onunla kıldırıyorum.”

Bu cevap, Resulullah’a ulaştırılınca, Hz. Peygamber “Gidip ona Allah’ın da onu sevdiğini söyleyin” buyurur. Yani onun İhlas’a olan sevgisi Allah’ın onu sevmesine neden olur.

Ne kutlu bir haber…

Düşünmeden, idrak etmeden okuduğumuz onca sureden biri İhlas Suresi.

Biraz rahatladık belki.

Ülke olarak, şehir olarak, her şeye rağmen gündemler biraz soğudu ve herkes kabuğuna çekildi.

Bahar, şehre bir türlü gelemedi,

Hava aydınlanamadı,

Sahiller cıvıl cıvıl olamadı belki ama tam da bu zamanlar insanlar kendine döndü, kabuğuna çekildi…

İşte öyle bir vakitte, İhlas Suresi düşünce yüreğime, birlikte biraz okuyalım istedim. Yukarıda anlattığım hadise sureyi tanımamıza ve hayatımızda ona yer açmamıza yardımcı oluyor. Fakat yeterli olmayabilir. Şöyle söyleyelim; Peygamber Efendimiz İhlas Suresinin önemini Müslümanlara idrak ettirmek için çok uğramış, istemiş ki Müslümanlar bu sureyi çokça okusun, çokça anlasın ve çokça yaysınlar.

Başta şöyle düşünebilirsiniz;

İhlas Suresinin anlamına baktığımızda; tevhidin çok basit, temel bir kavramını anlatıyor; “Allah bir. Çocuğu yok ve doğrulmamış. Hiçbir şey O’nunla kıyaslanamaz.” Bitti. Hepsi bu.

Peki, nasıl oluyor da Peygamberimiz bu surenin önemine bu kadar değiniyor. Bu kadar açık, net ve belki de size göre basitken.

Yani bu sure neden bu kadar önemli?

İşte burada bir şeyleri daha anlamak zorundayız. Daha geriden, daha geriden bakmak zorundayız fotoğrafa.

Kur’an üç temel inanç öğretiyor; Kuran’ın üçte biri tevhîd ilmi, üçte biri teşri ilmi ve üçte biri de ahlâk ilmi ile alakalı. Yani “Allah – Ahiret – Vahiy İlmi.” Bu üç şey. Temel olarak başka her türlü inanış o ya da bu şekilde bu üçünün içerisinde yer alıyor.

Bu açıdan bakarsanız, bu inançların üçte biri sadece Allah’a inanmak diyebilirsiniz. Ve bu Allah’a olan iman, Kur’an’da başka hiçbir yerde olmadığı kadar iyi bir şekilde burada özetlenmiş.

Yani İhlâs Suresi bütünüyle tevhîd ilmini açıklıyor. Bu yüzden “İhlas suresi Kuran’ın üçte birine denk gibidir” deniliyor. Allaha inanıyorsanız işte o temel inançların üçte birini başardınız demektir.

Fakat bununla da kalmıyor çünkü zaten diğer iki inanç, ancak Allaha olan inancın gerekli bir sonucu.

Tanrıya inanıyorsanız, ahirete ancak o zaman gerçekten inanabilirsiniz. Başlangıçta Allah’a inanıyorsanız ancak o zaman vahye gerçekten inanabilirsiniz.

Yani diğer ikisi aslında bu imandan -Allah’a imandan- meydana geliyor. Her iki inanç, hatta tüm inançlar Allah’a inancımızın samimiyetinden geçiyor. Yani; 3eğer kalbinizde O’na olan inanç saf ve temizse, dahası gerçekse, her şeyde daha samimi daha doğru dürüst daha benlikten arınmış oluyorsunuz.

Ne mutlu arınanlara…

Sevgiyle…

Son Söz:

Ama yazgısını yaldızlı çokomel kâğıtları gibi,

Tırnaklarıyla düzeltemiyor insan. (D.Madak)

Bu yazı toplam 980 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.