1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ne olacağı hiç belli değil!
Ne olacağı hiç belli değil!

Ne olacağı hiç belli değil!

Gazeteniz ÖZGÜR KOCAELİ, Ankara’da TBMM’deydi. 7 Haziran seçimleriyle oluşan yeni Meclis’in Kocaeli temsilcilerini ziyaret etti. Tecrübeli vekiller ve “Çiçeği burnunda vekiller” gözüyle yeni hükümet arayışlarındaki Türkiye siyasetinin nabzını tutmaya çalı

A+A-
Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne giderek, Kocaeli milletvekilleriyle görüştük. Ankara dışında olan Fatma Kaplan Hürriyet, Saffet Sancaklı ve Haydar Akar dışındaki tüm Kocaeli milletvekilleriyle bir araya geldik, farklı şehirlerin milletvekilleriyle de temas kurduk, koalisyon senaryolarını sorduk. Gördük ki; seçimde birinci parti olarak çıkan AK Parti, koalisyon için şartları zorlayacak. Koalisyon kurulmazsa erken seçim yolu görünüyor! Ancak Ankara’da tam bir belirsizlik havası hakim. Kimse ne olacağını bilmiyor! Milletvekilleri bile… 

MİLLETİN 7 HAZİRAN MESAJLARI 

7 Haziran seçimlerinin üzerinden bir aydan fazla zaman geçmesine rağmen, hükümet belirsizliği sürüyor. Sonuçlar çok açık ortada, halk AK Parti’nin tek başına iktidar olmasına izin vermedi. CHP, Kılıçdaroğlu'nun 'başarılıyız' sözlerine rağmen aslında başarılı sonuç almadı. MHP ise yine aynı milletvekili sayısına ulaşabildi. HDP ise oylarını yüzde 13’e çıkartarak barajı aştı. 1 aydır ülke gündeminde ve 7'den 70'e herkesin dilinde olan koalisyon tartışmaları ise devam ediyor. 

AK PARTİ İLE KİM KOALİSYON KURACAK? 

Kimileri AK Parti-MHP koalisyonuna sıcak bakıyor. Her ne kadar MHP kırmızı çizgilerimiz var dese de, iki parti tabanında da en çok istenen koalisyon formülünün bu olduğu düşünceleri seslendiriliyor. Diğer bir koalisyon ihtimali ise AK Parti-CHP arasında.  Siyasi partiler sandıklardan çıkan sonuçlara göre hareket edip bir an önce koalisyon hükümeti konusunda net kararlar almalı ama Ankara’da tam bir belirsizlik havası hakim. İşte Kocaeli Milletvekillerinin muhtemel koalisyon hakkında görüşleri ve gündeme ilişkin değerlendirmeleri… 
BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI, AK PARTİ KOCAELİ MİLLETVEKİLİ FİKRİ IŞIK:

HDP hariç, MHP ve CHP ile koalisyon kurulabilir. Siyasette her an, her şey olabilir. Hiçbir şey olmaz derken, yaşanabilecek bir olay her şeyi pozitife çevirebilir. Her şey tamam derken, yaşanabilecek bir olay her şeyi bitirebilir. AK Parti’nin 2 ayrı komisyonu var. Bu komisyonlar, ayrı ayrı koalisyon senaryoları için çalışmaya başladı. Kimse endişe etmesin. 13 yıldır  ekonomik büyümenin, refahın ve istikrarın teminatı olan AK Parti, bu süreçte de üzerine düşeni yapacaktır. 

AK PARTİ KOCAELİ MİLLETVEKİLİ RADİYE SEZER KATIRCIOĞLU:

Halk, her zaman tek başına iktidar verecek değil. Bugünkü tablo ortada, biz de ona göre hareket etmeliyiz. Diğer partiler, kırmızı çizgilerini “açık kırmızı” yaparlarsa Türkiye için daha hayırlı sonuçlar elde edebiliriz. Türkiye halklarını kucaklamalıyız. Koalisyonla ilgili bugüne kadar kötü tecrübeler yaşanmış olabiliriz ama biz de iyi iyi tecrübeler miras bırakabiliriz. 13 yılın kazanımlarına sahip çıkan bir koalisyon neden kurulmasın? 

AK PARTİ KOCAELİ MİLLETVEKİLİ İLYAS ŞEKER:

AK Parti, halkın mesajını doğru okudu ve koalisyon için çalışmalara başladı, komisyonlar kuruldu. Ancak buna rağmen muhalefetin anlaşılmaz ve uzlaşmaz bir tutumu var. Aslında muhalefetteki 3 parti bir araya gelerek hükümet kurmalıydı. MHP-CHP ve HDP zaten hep birlikte hareket ettiler. Birbirlerine hiç laf söylemediler, bunlara birlikte hükümet kurmak çok yakışırdı…

AK PARTİ KOCAELİ MİLLETVEKİLİ ZEKİ AYGÜN:

100 yıl önce Osmanlı’yı dağıtan güçler ve karşımızda 7 düvel vardı. Biz popülist politika üretmemenin cezasını çektik. Memur ve işçi maaşlarına yönelik politika üretseydik, bugün sonuç farklı olurdu. Dağ Grubu, Etiler –Cihangir Grubu ve Mütedeyyin Gruplarla 3’e bölünmüş HDP’ye barajı geçirdiler. Bunlar Kandil’de dinimizle alay ediyorlar ama milleti kandırdılar. Vatandaş, şimdi AK Parti’ye ders verelim derken ölçüyü kaçırdık demeye başladı. 

AK PARTİ KOCAELİ MİLLETVEKİLİ MEHMET AKİF YILMAZ:

Halkın tercihi koalisyon oldu. Ancak seçimden birkaç gün sonra bazı muhalefet partileri seçim seçim diye bağırmaya başladı. Yarın seçim olduğunda aynı tablo çıkarsa ne olacak? Türkiye boşuna zaman kaybetmiş olacak. Sermaye, Paralel Yapı ve Doğan Grubu, bizim karşımızdaki 3 partinin arkasında yer aldı. Etrafımızda bir ateş çemberi var. Böyle bir dönemde Türkiye  yara almamalı, 13 yılın kazanımları heba olmamalı. Ekonomik istikrar sürmeli. 

AK PARTİ KOCAELİ MİLLETVEKİLİ CEMALETTİN KAFLI:

Bizim de hatalarımız ve eksikliklerimiz olmasaydı, bugün yüzde 41 değil yüzde 51 oy alırdık. AK Parti, hiçbir zaman milleti suçlamaz. Seçimden bu yana özeleştiri veriyor, niye böyle oldu diye soruyoruz. 13 yılın kazanımlarını koruyarak, bir araya gelme iradesini göstereceğiz. 3-5 puan daha alsak tek başına iktidardık. Bakıyorsunuz rakiplerimize… Tek başına iktidar olmak için birinin yüzde 25, ötekinin yüzde 35 daha oy alması lazım. Buna rağmen hala özeleştiri yapamıyor, üstüne bizi suçlamaya kalkıyorlar. 

CHP KOCAELİ MİLLETVEKİLİ TAHSİN TARHAN:

Koalisyon tartışmalarının başlaması için öncelikle Cumhurbaşkanının görevlendirme yapması gerekiyor. Siyasi partiler, Türkiye’nin geleceğini düşünerek bir araya gelmeli. Bütün siyasi partiler iktidar olmak için mücadele ederler. Ben Türkiye’nin yarınları için  karamsar değilim. Güzel şeyler olacağını düşünüyorum. Bu arada dün milletvekili lojmanlarını satanlar, şimdi Saray yaptılar. Milletvekilleri de sokakta, misafirhanelerde kalıyorlar. Biz de Saray’dan oda istiyoruz!...

HDP KOCAELİ MİLLETVEKİLİ ALİ HAYDAR KONCA:

Halk bu seçimlerde tek parti iktidarına dur demiştir. Başkanlık sistemine geçit vermemiştir. Anlaşın ve ülkeyi birlikte yönetin demiştir. Türkiye için en doğru formül AK Parti-CHP koalisyonudur. Demokratikleşme, Çözüm Süreci’nin devamı gibi ilkeler doğrultusunda biz de bu formüle destek veririz. Bu arada meclis başkanlığında seçiminde MHP yüzünden, iktidarın elindeki meclis başkanlığı alınamadı. MHP,  adeta ölüyü diriltti ve ölmek üzere olan iktidara hayat öpücüğü verdi. 

Bu haber toplam 1837 defa okunmuştur
Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum