1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Ne olacak Kandıra’nın hali?
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Ne olacak Kandıra’nın hali?

A+A-

Bana göre, ilimizin Kandıra ilçesi, Türkiye’nin en özel, en güzel köşelerinden biri. Coğrafi özellikleri anlatılmakla bitmez. Ulaşımı kolay..

Turizm potansiyeli, belki sadece Türkiye’de değil, dünyada en yüksek bölgelerden biri. Kandıra’nın Karadeniz sahillerindeki koylar, plajlar eminim dünyada benzeri çok az güzelliklerdir.

Kandıra’yı sadece Karadeniz kıyılarının doğal güzelliği ile anlatamazsınız. Toprakları çok verimlidir. Ne ekseniz yetişir.

Kandıra’nın bezi, taşı ünlüdür. Çok önemli ekonomik değeri vardır. Keten tohumunun en iyisi yetişir, keten bezlerin en güzeli yapılır.

Hayvancılıkta Kandıra çok gelişmişti. Türkiye’nin hindisi burada yetişirdi. Manda yoğurdunun, kaymağının en güzeli burada yapılırdı. Kandıra peyniri de çok özeldir.

……….

Bütün bu zenginliğine, güzelliğine rağmen, Kandıra hızla kan kaybediyor. Kocaeli’nin bütün ilçelerinin nüfusu hızla artıyor. Türkiye’nin havası en kirli, yapılaşması en çarpık bölgesi Dilovası’nın, Çayırova’nın, Gebze’nin bile nüfusu büyük bir hızla artıyor. Ama Kandıra’nın nüfusu azalıyor. Kandıra’da iş, aş bulamayan, yetiştirdiği ürünleri pazara götüremeyen gençler, ilçeyi terk ediyor.

Kandıra nüfusu 50 binin altına düştüğü için, Kandıra Belediyesi’ndeki iki Başkan yardımcılığı kadrosu kaldırıldı. Kandıra gibi bir içenin bu hale gelmesi, akıl alır iş değildir.

2000’li yılların başlarından Kandıra “Turizm teşvik bölgesi” ilan edildi. Aradan bunca yıl geçti. Hala Turizm Bölgesi Kandıra’nın imar planları çıkartılmadı. Bölgenin çok büyük su sorunu vardı. Namazgah Barajı ile, bu sorun çözüldü. Doğal gaz götürüldü. Ama bunlar Kandıra’ya yetmiyor.

Yıllar önce Kandıra Gıda OSB için adım atıldı. Bölgede yetişen ürünler, bölgedeki hayvancılık potansiyeli, Gıda OSB yatırımları ile değerlendirilecekti. Ama Kandıra Gıda OSB sadece arsa spekülatörlerinin işine yaradı. Hala, bir tane bile gıda işleyecek tesis kurulmadı. 

Yazıktır.. Bu ülkeye Başbakanlar, Bakanlar yetişirmiş,  çok özel, çok önemli bir ilçe Kandıra.. Köyleri boşalıyor. İlçe merkezi boşalıyor. Yatırım alamıyor. Nüfusu azalıyor.

Kaybediyor Kandıra.. Kandıralı ilçeyi terk edip, Karadeniz’e, Güney’e falan gitmiyor. İzmit’e geliyor. Oysa, İzmit’in Kandıra tarafına göç etmesi lazım..

Açın turizm teşviklerini, Kandıra sahilleri, Bodrum’a, Marmaris’e, Çeşme’ye fark atar.

Yeniden hindi yetiştirsin Kandıra. Yeniden manda yetiştirsin; sütüyle o kalın kaymaklı yoğurdunu, nefis lezzetli peynirini yapsın.

Ketenden kumaş işlesin.. Kandıra taşı dünyaya tanıtılsın. Bu kadar büyük potansiyel ve Kandıra eriyor, elimizin arasından kayıp gidiyor, küçülüyor. Yazık, anlayamıyorum. 

Güzeloğlu’nun kalmasına sevindim

65 nci hükümetle birlikte geniş kapsamlı bir Valiler Kararnamesi çıkmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Bu defa, valiler kararnamesi ile ilgili çok fazla dedikodu haber de çıkmamıştı.

81 ilin büyük bölümünün Valileri değişti. Doğrusu, son günlerde, Kocaeli Valisi’nin de değişeceği yönünde beklenti ve söylentiler vardı. Kocaeli Valiliği görevine 1 Ekim 2014’de başlayan Hasan Basri Güzeloğlu, farklı bir adam.1964 doğumlu. Bürokrat ciddiyeti ve takipçiliğine sahip olduğu kadar, bir özel sektör yöneticisi kadar da hareketli ve entelektüel.

Vali Güzeloğlu’nun kimi tavırları, bizim şehrimizde AK Partili yöneticilerin, yerel yöneticilerin çok fazla işine gelmiyordu. Güzeloğlu’nun öyle öne çıkmak için özel bir çabası olduğunu düşünmüyorum. Ama hareketli, nüktedan, entelektüel yapısı ile, bulunduğu ortamda siyasi aktörlerden daha fazla dikkat çeken, daha fazla ilgi gören kişi oluyordu. Bizim şehrimizde bu tavır, bazı kişilerin pek işine gelmez. 

Güzeloğlu, ilimizi tanıdı. Eğitim konusuna çok fazla önem verdi ve önemli gelişmeler yaşanmasını sağladı. AK Parti’nin genel bakışına rağmen, Kocaelispor’u sahiplendi. Bu sezon şampiyonluğa ulaşılırken, Başkan Bahri Yavuz’un en büyük yardımcısı Güzeloğlu’ydu.

Hasan Basri Güzeloğlu görevden alınıp, ilimize başka bir vali atansa, en azından vakit kaybı yaşanacaktı. Güzeloğlu’nun ilimiz için yapacağı çok işle olacaktır diye düşünüyorum. Hareketli, girişken, hayalleri ve hedefleri var. Ama artık biraz bunları hayata geçirmek için de adımlar atması lazım.  Örneğin, yeni bir Huzurevi ihtiyacı var. Yenimahalle’deki eski cezaevi alanında yapılacak eğitim kompleksi için daha fazla gecikmeye tahammül etmemesi lazım.

Kent sorunlarına vakıf, kentte kimin ne mal olduğunu tanımış bir Güzeloğlu’nun bu büyük kararnameyi de atlatıp, gerçekten çok sevdiğine ve ısındığına inandığım Kocaeli Valiliği’nde kalışını, ilimiz için bir şans olarak görüyorum. Umarım, Sayın Vali, bundan sonra koşturduğu ve konuştuğu kadar, somut bazı projelerin hayata geçmesi konusunda da hamleler yapar. Vali Güzeloğlu’nun önünde artık ilimizde görülebilir 3 yıllık süre bulunuyor. Bu süre içinde Güzeloğlu’nun Kocaeli’de iz bırakacak eserlere imza atmasını bekliyorum. 

Süs havuzlarına dikkat

Havalar ısındı. Daha da ısınacak. İnsanlar serinlemek için formül arayacaklar. Dünkü gazetemizde haberi vardı. Eski Valilik bahçesi önünde, Uğur Mumcu Parkı içindeki süs havuzuna çocuklar girmeye başlamışlar.

İlimizde bu süs havuzları çok yaygın.. Cami avlularında, parklarda fıskiyeli süs havuzları var. Özellikle başa boş dolaşan Suriyeli göçmen çocuklar her fırsatta serinlemek için kendilerini bu havuzlara atacaklardır. Hatırlarsınız, birkaç yıl önce Yenicuma Parkı içindeki bir küçük süs havuzunda bir sahipli köpek, elektrik çarpması sonucu herkesin gözü önünde feci şekilde çırpınarak ölmüştü.

Süs havuzları bu açıdan tehlikeli. Elektrik kaçağı olabilir. Çocuklar havuzlarla itişip-kakışıyorlar. Fıskiye boruları vücutlarına saplanabilir. Bu tür kazaları bir kenara bırakın. Süs havuzları mikroplu, kirli. Sağlık açısından çok riskli. Mutlaka çocukların sıcak yaz günlerinde bu süs havuzlarına girmeleri önlenmelidir. Eğer önlenemiyorsa, süs havuzlarını yaz aylarında boş tutmak bile düşünülebilir. 

Pide zammı makul, amma…

Mübarek Ramazan ayı öncesi Kocaeli Fırıncılar Odası, Ramazan Pidesi için fiyat teklifini hazırlayıp, ilgili makamlara sundu.

Fırıncılar Odası, bu şehre ekmek fiyatında büyük kazık atmıştı. Ramazan pidesi fiyatında ise, makul davranıldığını görüyoruz. Geçen yıl Ramazan Pidesi’nin kilo fiyatı  5.71 TL’ydi., Bu yıl bir kilo Ramazan Pidesi’nin fiyatı  5.88 TL oluyor. Yani fiyat artışı yüzde 3..

Geçen yıldan buyana sadece işçilik ücretindeki yükseliş bile, bu zammı makul kılıyor. 

Fırıncılar Odası’nın teklifine göre,  425 Gramlık Pide, 2.50 TL’den satılacak. Bu aslında ikili pide fiyatı. Elbette,  200 gram civarında tekli pide yapıp ekmek fiyatına (1.25 TL) hiçbir fırın satmayacak. Ancak benim anladığım kadarıyla,  425 gramlık pide hazırlayıp, 2.50 TL’den de satan az olacak. Dörtlü pide yapacak fırınlar. Kocaman, 1 kiloya yakın 4’lü pide. 5 TL’den satacaklar vatandaşa.

Hem vatandaş kazık yiyecek, hem çok fazla israf olacak. Bu konunun netleşmesi lazım. Mutlaka fırınların 2.50 TL’lik pide yapmalarının sağlanması lazım. Ben eminim, Ramazan ayında özellikle iftara yakın saatlerde hiçbir fırında 2.50 TL’lik pide bulamayacağız. 5 TL’ye tepsi gibi kocaman pideyi bize verecekler. Valiliğin, Büyükşehir Belediyesi’nin diğer ilgili kurumların bu konuda fırıncılardan garanti alması lazım. Kocaeli Fırıncılar Odası Başkanı Sarı’dan da bu konuda güvence bekliyorum.

Pehlivanlar kaç para alıyor?

İlimizde şenlik, şölen denince akla artık en önce “Yağlı Pehlivan Güreşleri” geliyor. Büyükşehir Belediyesi yılda birkaç kez büyük güreş festivalleri organize ediyor. Bütün ilçe belediyelerinin en az birer tane yağlı güreş organizasyonu var.

Yağlı pehlivan güreşleri, karakucak güreşleri ulusumuzun bir geleneğidir. Saygı duyuyorum. Bu işten büyük keyif ve heyecan duyan önemli bir kitlenin varlığını da kabul ediyorum. Türkiye’de yağlı güreşin merkezi, bu konudaki geleneğin yaşatıldığı organizasyon Edirne Kırkpınar güreşleridir. Bizim şehrimiz, son yıllarda yağlı pehlivan güreşi organizasyonunda Edirne’ye geçti.

Bu iş, Türkiye’de profesyonel hale geldi. Tamam, turnuva düzenlenir, birinci olana para ödülü verilir. Ama bu festivallere, şölenlere davet edilen biraz isim yapmış bütün pehlivanların, sırf organizasyona katılmak için bile önemli miktarlarda para talep ettikleri biliniyor. Benimki sadece merak.. Belediyelerimiz davet ettikleri bu pehlivanlara kaç para ücret ödüyor. Bir ilçe belediyesinin yağlı pehlivan güreşi turnuvası  o belediyeye kaç paraya maloluyor?.. Biri bilgi verirse, sevinirim.

Afrika gezileri hoşuma gidiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her hareketine, her sözüne çok kızanlar olduğunu biliyorum. Eminim bu kesimler, Cumhurbaşkanı’nın Afrika gezilerine de kızıyorlardır.

Erdoğan,  yeni bir Afrika seyahatine çıktı. Bu defa Uganda ve Kenya’ya gidiyor. Türkiye’nin Afrika’yı önemsemesi, Afrika ülkeleri ile ilişkilerini geliştirmesi, bence çok önemli ve güzel bir olay. Cumhurbaşkanı’nın Uganda ve Kenya ziyaretlerinin de Türkiye açısından çok faydalı olacağına inanıyorum.

KOCAOĞLU’NUN NEZAKETİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son Afrika gezisine,  Efes’teki askeri tatbikatı ziyaretin ardından İzmir’den gitti. İzmir’de Cumhurbaşkanını uğurlayan heyet içinde, CHP’li Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da yer almış. AK Parti iktidarı, Kocaoğlu’nu İzmir’de yıkmak için çok çaba harcadı. Kocaoğlu hakkında haksız pekçok dava da açıldı. Buna rağmen, CHP’li Başkan havaalanında resmi heyet içinde Cumhurbaşkanını uğurlamaya gelmiş. Dün bir gazetede Erdoğan ile Kocaoğlu’nun uğurlama sırasındaki fotoğrafını gördüm. CHP’li Belediye Başkanı, Cumhurbaşkanı’na gösterilmesi gereken bir saygı referansı ve vücut dili ile Erdoğan’ı uğurluyor.  Erdoğan da Kocaoğlu’nun elini belki biraz şaşkın, ama memnuniyetle sıkıyor. Ne acıdır ki, Türkiye için bu tür sahneler özlenir, önemsenir hale geldi. Aslında normal olan şeyler bunlar. Yine de İzmir’in CHP’li Başkanını bu siyasi nezaketi nedeniyle kutlamak gerekir. 

 

Bu yazı toplam 3650 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.