1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Ne oldu, neden oldu?
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Ne oldu, neden oldu?

A+A-
7 Haziran Pazar günü yapılan 25 nci dönem milletvekilliği seçimlerinin yurt genelindeki ve ilimizdeki sonuçlarını çok uzun süre tartışacağız. Demokrasilerde seçim en önemli kurumdur. Hiç kuşkusuz pek çok ve derin sonuçlar da oluşturur. 7 Haziran seçimlerinin sonuçları, Türkiye genelinde siyasetin bütün gidişatını değiştirmiştir.
Kocaeli, seçim sonuçları açısından çok büyük sürpriz yaşamadı.  Ancak pazar gecesi, gece yarısından sonra hesaplar değişti. Yurt dışında kullanılan oyların illere ve partilerin oy oranlarına göre dağıtılmasıyla birlikte,  HDP’nin Kocaeli 1 nci sıra adayı Ali Haydar Konca milletvekili olma hakkını ede etti. Gece yarısına kadar yeniden milletvekili seçilmiş gözüken,  milletvekili sıfatıyla açıklamalar, değerlendirmeler yapan MHP’li Lütfü Türkkan büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. 
HDP’nin ilimizden yeterli sayıda oy alamamış olmasına rağmen, yurt dışı oyların etkisiyle bir milletvekili, üstelik Ali Haydar Konca gibi bir milletvekili çıkartmış olmasında bile hayır vardır. Doğrusu, Lütfü Türkkan’ın seçilmiş gözükürken kaybetmesine üzüldüm. Türkkan geçen dönem Meclis’te Kocaeli’yi en iyi temsil eden milletvekiliydi. 
………….
İlimizdeki sonuçları kabaca değerlendirecek olursak. AKP yine uzak ara birincidir. AKP Kocaeli’de yine partinin Türkiye ortalamasında aldığı oyun çok üzerinde oy almıştır. Seçim öncesi Bakan Fikri Işık’ın “Tahmin değil, hedef” olarak açıkladığı 583 bin oyun neredeyse 100 bin oy gerisinde kalınmıştır. AKP’nin ilimizde Türkiye geneline göre yaklaşık 5.5 puan fazla oy alması, parti teşkilatı için önemli bir başarıdır. Ancak bu sonuçlar, artık Kocaeli’nin AKP’nin kalesi olmadığını da açıkça göstermektedir. Büyük bir değişimin habercisidir. 
7 Haziran gecesi, AKP ilimizin 12 ilçesinin tamamında birinci çıktı.. Ama bu tablo da AKP’nin bundan sonraki yerel seçimlerde bu kentte tulum çıkartamayacağını da açıkça göstermektedir.
Aslında Türkiye genelindeki oy dağılımı ile, Kocaeli’deki tabloyu değerlendirdiğimizde, AKP teşkilatlarının, özellikle de Bakan Fikri Işık ve Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun çok büyük başka bir başarısından söz etmek gerekir. AKP, Türkiye’nin hemen her yerinde, büyük kentlerde HDP’ye çok yüksek oranda oy kaçmasını önleyemedi. Ancak ilimizde AKP’den MHP’ye bir miktar oy giderken, AKP’den HDP’ye beklendiği kadar, ya da ülkenin bu koşullarında olması gerektiği kadar oy gitmedi. İlimizde yaşayan doğu ve güneydoğu kökenli hemşerilerimizin önemli bir bölümü, bu seçim döneminde de Işık ve Karaosmanoğlu’nun sıkı markajı altına girdi. Seçim bizim kentimizde doğal akışında gitse, AKP’nin 5 milletvekilliğinde kalması, tablonun (5-3-2-1) olması gerekirdi. En azından pazar günü gecesi yurt dışı oylarının illere dağılımı tamamlandığında, HDP’li Ali Haydar Konca’nın, MHP’li Türkkan’ın yerine değil, AKP’li Kaflı’nın yerine seçilmiş olması gerekirdi.
AKP kurmayları ilimizde hesaplarını çok iyi yaptılar. Kendilerinden HDP’ye kayabilecek bir tek oyun bile çok önemli sonuçlar doğurabileceğini ilk andan itibaren gördüler, hissettiler. Bakan Işık’ın ilimizde yaşayan Kürt kökenli kesimlerin zengin ve sözü geçen isimlerini seçime bir hafta kala Özsar’da toplaması; Işık ve Karaosmanoğlu’nun özellikle son iki hafta içinde ilimizdeki Kürt grupları çok yakın markaj altına alması, HDP oylarının bu kentte beklenenin altında kalmasına neden olmuştur. Bu açıdan bakıldığında Kocaeli seçimlerinde AKP’nin kaybettiğini söylemek yanlıştır. AKP’nin 6 ncı milletvekilini de çıkartmış olması, partinin bu kentteki önemli başarısıdır. 
………
Kocaeli’’de 7 Haziran seçimlerinin önemli kaybedeni CHP’dir. CHP için 3 milletvekilliğinde kalmak, başlı başına başarısızdır. Seçim sonuçlarını önümüze serip incelediğimizde,  CHP’den seçilen milletvekillerinin aslında partiye ek oy getirmediğini rahatça görebiliriz.  
4 ncü sıra adayı Turan Dumlu için umut vardı. Ama Dumlu’nun bile Gölcük’te partinin oylarını beklendiği kadar yükseltemediği, yine Dumlu’nun il genelinde CHP’den HDP’ye oy kaymasını engelleyemediği görülür. 1 nci sıra adayı Fatma Kaplan Hürriyet İzmit’te partinin oylarına önemli katkı sağlayamadı.  İkinci sıra adayı kendi bölgesi Kartepe’de yine başarılı olamadı. CHP’nin ilimizde aldığı oyların tamamı, bence Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na verilmiş oylardı. 
Zaten elde 3 vardı, yine aynı kaldı. CHP’nin çok acil bir erken seçim dışında bundan sonraki herhangi bir seçime mevcut örgütle girmeyeceği aşikardır. Partide dünden itibaren yeni örgütün yapılanması için hareketlilik başlayacaktır. Sadece il yönetimi değil, bütün ilçe yönetimlerinin de kongrelerle yeniden belirlenmesi kaçınılmazdır. 
………..
MHP, ilimizde oylarını en çok arttıran partilerden biri oldu. Lütfü Türkkan, seçim öncesinde 160 bin civarında oy tahmin ediyordu, sonuç beklediği gibi oldu. İl Başkanı Ünlü’nün “300 küsur bin oy” tahmini, AKP’li Fikri Işık’ın “583 bin oy “ tahmininden çok daha abes kaldı. İkinci milletvekilini de çıkarsalardı gerçekten çok büyük başarı olabilirdi. Ama, yurt dışı oylarının etkisiyle, Lütfü Türkkan’ın milletvekilliğini Ali Haydar Konca’ya kaptırmış olmalarıyla birlikte, 7 Haziran seçimlerinin sonunda MHP Kocaeli teşkilatının elinde övünebileceği hiçbir şey kalmıyor. MHP’nin de ilimizdeki teşkilatlarında önemli bir çalkantı beklenebilir. MHP adına ilimizde hiç kimsenin ortaya çıkan bu tabloyla övünecek ve böbürlenecek hali yoktur. 
……….
HDP Kocaeli örgütleri de bu seçimin sonuçlarına bakıp, kendilerini başarılı gösteremez. Türkiye’nin en çok göç alan ilinde HDP beklentinin çok gerisinde kalmıştır. Bu kentte aslında CHP tabanından olan, Kürt olmayan pek çok kişi, HDP’ye oy verdi. Bu oylar CHP’den gitti. Ama HDP, kendi asıl hedef kitlesinin oylarını tam olarak toplayamadı. HDP’nin 1 nci sıra adayını, yurt dışı oylarının katkısına gerek kalmadan güle oynaya seçtirmesi gerekirdi. 
Seçim sonuçlarını önünüze koyun.. AKP Kocaeli’de yine Türkiye ortalamasının 5 puan üzerinde oy aldı. Bu başarıdır.  Kocaeli’de CHP ve MHP Türkiye ortalamasının birer puan,  HDP yaklaşık 5 puan gerisindedir. Yerel teşkilat ya da örgütler için başarı ya da başarısızlığın ölçüsü budur. Bu değerlendirmelerin gerektirdiği sonuçlar da mutlaka bir şekilde ortaya çıkacaktır. 
İsmet Çiğit 
Bu yazı toplam 350 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.