1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Ne zaman yıkacaklar, bakalım yerine ne yapacaklar
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Ne zaman yıkacaklar, bakalım yerine ne yapacaklar

A+A-

Bizim şehrimizin özellikle son 10 yıllık dönemdeki en önemli sorunu aslında “Kararsızlık”tır. 

2002 yılından bu yana bu kent,  bütün genel ve yerel seçimlerde AKP’ye olağanüstü destek verdi.  Türkiye’de, Başkent Ankara üzerinden bir çizgi çekin. Batısında kalan bölgede, iktidar partisinin her seçimde en çok oy aldığı kent, bizim kentimizdir. 
Son olarak, 2011 genel seçimlerinde 11 milletvekilinin 7’sini; 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde de 13 belediye başkanlığının tamamını AKP kazanmıştır. 
Bu çok büyük bir siyasi güçtür. Bu güç, eş-dost-akraba-ahbap lehine, “sadece bizden olanlar” lehine kullanılmak yerine, kent için, kentin geleceği için kullanılacak olsaydı, bu şehir uçardı. 
Hep işler yavaş gidiyor, verilen sözler tutulmuyor diye yakınıyoruz ya, aslında bu tablonun temel nedeni “kararsızlık”tır. 
2002’den bu yana, AKP iktidarları döneminde ilimizden en az 1 bakan da olmuştur. Osman Pepe, verdiği sözü tutan, kafasına koyduğunu cesaretle yapan bir siyasetçiydi. Sonrasında Nihat Ergün, öyle yerel konulara çok bulaşmıyor gibi görünse de, sessiz-sedasız-reklamsız önemli işler yapmıştır. 
Fikri Işık dönemi kent için zayıf geçiyor. Sayın Işık, daha AKP İl başkanlığı için aday olduğu günlerden bu yana benim en çok tuttuğum, en samimi olduğum AKP’li siyasetçilerin başında gelir. Ama öyle seziyorum ki, bu Bakanlık işi Işık’a biraz ağır geldi. Hem her şeye müdahil olmak istiyor, hem girdiği işlerin altından pek kalkamıyor.
……….
Son ve çarpıcı bir örnek vermek istiyorum. Malum, bu kente daha 2004 yılında siyasetin verdiği bir söz vardı:  İzmit Yenimahalle’deki çok eskiyen, hem bölgeye, hem içindeki insanlara eziyet eden C Tipi Cezaevi binasının yıkılması sözü. Bu söz verilirken, C Tipi Cezaevi’nin yıkılmasıyla ortaya çıkacak kamuya ait 20 dönümden büyük alana yeni okulların yapılacağı da söylenmişti. 
Aradan yıllar geçti.. Nihayet geçtiğimiz günlerce C Tipi Cezaevi binası boşaltıldı. Tutuklu ve hükümlüler büyük bölümü Düzce’ye olmak üzere, başka illerdeki cezaevlerine nakledildi. Aslında bu işin yıllar önce yapılmış olması gerekirdi. Neyse, eski, köhne, hamamböcekleri ve farelerle dolu bina sonunda boşaltıldı ya, buna da şükür. 
Şimdi kentin konusu, bu bina yıkılınca yerine ne yapılacağıdır. 
Bu konuda kararı verecek, son sözü söyleyecek kişi, hiç kuşkusuz Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’dur. 
Malum, Başkan siyasete girmeden önce İzmit Gazi Ortaokulu’nda öğretmendi. O okulun kent için önemini, değerini, binasının tarihi özelliklerini çok iyi bilir. Başkan yaklaşık iki ay kadar önce Gazi Lisesi’ne bir ziyaret yaptı. Burada öğrencilerle sohbet eden Başkan “Kimse merak etmesin. Gazi Lisesi binası yıkılmayacak. Bu okul burada kalacak” dedi. Başkan’ın bu beyanatı yerel basında yer aldı, kimse çıkıp “Yok Başkan böyle bir şey demedi” demedi. 
Başkan Karaosmanoğlu, Gazi Lisesi’nde bu taahhütte bulunmadan kısa süre önce, ben ilimizin eski Valisi Ercan Topaca ile görüşmüştüm. Laf gelip, C Tipi Cezaevi binasına dayanmış, Sayın Vali, “Yakında boşalacak. Gazi Lisesi, İzmit Lisesi oraya taşınacak. Gazi Lisesi binası kütüphane olacak” demişti. Dönemin Valisinin bu sözlerini ben yazdım, yine kimse bir şey söylemedi. 
Geçen hafta Büyükşehir Belediyesi’nin 6 ncı sınıf öğrencilerine tablet bilgisayar teslim töreni vardı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık kürsüye çıktı. Bu konular Bakan Işık’ın üstüne vazife değil. Ama Sayın Bakan şunları söyledi:
“- Yenimahalle’deki cezaevi binası yakında yıkılacak. İnşallah burada yeni okul binaları yapılacak, Gazi Lisesi ile İzmit Lisesi ve Kız Meslek Lisesi’ni buraya taşıyacağız. Böylece İzmit şehir merkezindeki trafik sorununa da çözüm gelecek.”
İki ay önce, kentin Büyükşehir Belediye Başkanı Gazi Lisesini ziyaret ediyor, öğrencilere “Kimse merak etmesin. Bu okul, burada kalacak” diyor. 
İki ay sonra, Bilim Bakanı çıkıyor, “Gazi Lisesi Yenimahalle’ye taşınacak” diyor.. 
Çıkın işin içinden bakalım, hangisi doğru, hangisi olacak. Birileri de, Yenimahalle’deki Cezaevinin yerine büyük bir İmam Hatip Lisesi yapılacağını söylüyor.
……… 
Köhne cezaevini boşaltmak, 10 yılı aşkın zaman aldı. En az 2-3 yıl yıkılması sürer. Sonra bir 10 yıl da, yerine ne yapacağımızı tartışırız. 
Tabii, asıl sorun, bütün bur tartışmaların odağında bu kenti iyi tanımayan, bu kentin ruhunu iyi bilmeyen kişilerin yer alıyor olmasıdır. 
Yenimahalle’deki cezaevi binasının yerine okulların yapılması uygundur. Bana sorarsanız,  yeni Adliye Binası veya madde bağımlılarının, psikolojik sorunları bulunanların tedavi edileceği modern bir  Ruh Sağlığı Hastanesi ve AMTEM de yapılabilir. 
Ama diyelim ki laf ağızdan çıktı, eğitim kompleksi yapılacak. Kız Meslek Lisesi’nin taşınması normaldir. Ama İzmit’in göbeğinden Gazi Lisesi’ni ve İzmit Lisesi’ni kaldıramazsınız. Bu, şehrin ruhunu söküp çıkartmak demektir. İzmit Lisesi ve Gazi Lisesi’nin tarihi binalarını, bu şehirdeki on binlerce insanın anılarını yıkamazsınız. İzmit Lisesi ve Gazi Lisesi gençliğinin çarşıda olması gerekir. O bölgedeki mağazalar, kafeler, bütün işyerleri o iki okulla yakından ilişkilidir. 
Cezaevi arazisine okul yapılacaksa, şehir merkezinde yıkılabilecek okul binaları nakledilmelidir. Kız Meslek yıkılabilir. İzmit Endüstri Meslek Lisesi binası yıkılabilir, çok büyük meydan ortaya çıkar. Gazi Lisesi ve İzmit Lisesi özeldir. Fikri Işık bunu bilemez. O halde, kendi bakanlığının işlerine bakmalı, bu tür işlere karışmamalıdır. Hele hele, bu kentte kim, hangi bakanlık koltuğunda oturursa otursun, Büyükşehir Başkanının işine hiç karışmamalıdır. 
Evet, Cezaevi boşaltıldı. Herhalde yakında yıkılır. Ama yerine ne yapılacak?.. Buraya neyin yapılacağına kim karar verecek?.. İşte bu soruların yanıtı çok zordur. İzmit bu kararsızlıkların bedelini ağır ödüyor. Hem zaman kaybediyor, hem yanlış işler yapılıyor. 
İzmit Lisesi ile Gazi Lisesi bu şehrin göbeğinden çıkartılamaz. İzmit’in kalbi sökülemez. Bu konuda Fikri Işık ile Nevzat Doğan’ın dedikleri değil, İzmit ruhunu çok daha samimi yaşayan Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu’nun vereceği karar önemlidir.
İsmet Çiğit 
Bu yazı toplam 737 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
4 Yorum