M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

Neden?

A+A-

Durum onu gösteriyor ki, bir musibet olan bu coronavirüsü belası bir müddet daha insanlık alemini tehdit etmeye devam edecektir. Buna karşı bir dalgakıran vazifesi görecek fiziki temizliğin yanında, ruhi temizliğe de başvurmamız gerektiği gerçeği her geçen gün daha iyi anlaşılıyor. Ama ne yazık ki, dünyadaki tedbirlerin tamamına yakını sadece zahiri ve fiziki temizliğe yönelik. Ruhi temizliğe yönelik kimsenin aklına bir şeyler neden gelmez? 

Dini-imanı bir kenara bırakalım. Acaba insanlık âleminin bu coronavirüsün sınır tanımaz geometrik yayılmasından bir ders çıkarma gibi bir gailesi var mı?

Mesela bu soruları kendi kendimize soralım!

Peki, ama neden?

Evet,

Ben ne yapıyorum?

Neden suya ve sabuna dokunmadım?

Neden komşumun ateşi ile evimi ısıtıyorum ya da yemeğimi onunla pişiriyorum?

Bendeki olması gereken şefkat ve merhamet duygusunu ne için coronavirüs gibi geometrik olarak yayma gayreti içerisine girmiyorum?

Neden üstün olma sevdasıyla corona yayılmacılığıyla yarışırken; hayırda ve yardımlaşmada aynı derecede yarışmıyorum?

Neden varlığımı coronavirüs hızıyla ötekini yok etme üzerine bina etmeye çalışıyorum?

Soruları çoğaltmak mümkün...

İnsanlık âlemi, hayırda, şefkat ve merhamette kaplumbağa hızıyla; kötülüklerde ve şerde coronavirüs hızıyla yayıldığı müddetçe, bunun yeni ve daha şedit olanlarıyla maruz kalmamız kaçınılmazdır.

Şu an, din ülke farkı gözetmeksizin topyekün olarak insanlığın karşı karşıya kaldığı coronavirüs belası; insanlık âleminin akli selim ile hareket etmelerine vesile olabilir.

Düşmanlıkların, üstün gelme çabaları neticesinde "yok" edilen canların, garip-gureba, yetim-öksüz ve fakir-fukaranın hukukunu çiğnemenin, muktedir olma korku ve vehmi ile kin ve nefreti tetikleyen siyasi polemiklerin, hakaretlerin, pervasızca silahlanmanın ve bu sebeple varolma mücadelesini başkasını/ötekini yok etme, imha etme arzu ve isteği üzerine bina etmelerin, kirli ırki savaşları meşrulaştırma çabaların ve hülasa insanlığı taciz eden söylem ve eylemlerden kaçınmanın en iyi dersi ve fırsatı olabilir diye düşünüyorum.

Hülasa herkesin, vicdan muhasebesi yaparak adeta tecdid-i iman yapmanın, bu bağlamda tefekkür, tedebbür, tezekkür ve taakkul etmenin gayreti içerisinde olması gerekir.

Her şeye rağmen, "Bir musibet bin nasihatten evladır" denmiş. Umarım insanlık alemi, bu musibetten kendisine nasihatler çıkarır.

Onun için gelin tecdid-i iman yaparak bir iç muhasebe şuuru ile bu soruları kendi kendimize soralım. Soralım ki, bu musibetten kendimize nasihatler manzumesini çıkaralım.

Cenab-ı Allah insanlık âlemine bu ve benzeri tehlikelerden korusun.

 

                                                                              M. Zeki CANŞİ

Bu yazı toplam 661 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.