1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Nedir bu etnik köken ayrışması....
Nedir bu etnik köken ayrışması....

Nedir bu etnik köken ayrışması....

Oldum olası etnik köken ayrışmalarını anlayamamışımdır. Ondan olsa gerek kökenimin ne olduğunu hiç merak edip de araştırmadım. Ailem hiç bir zaman ;''biz buyuz onun için daha güçlüyüz,

A+A-

Oldum olası etnik köken ayrışmalarını anlayamamışımdır. Ondan olsa gerek

kökenimin ne olduğunu hiç merak edip de  araştırmadım. Ailem hiç bir zaman ;''biz buyuz onun için daha güçlüyüz,ayrıcalıklıyız  ''diye büyütmedi bizi. Doğru insanlar,yanlış insanlar ayrımını öğretti bize...

Bana göre insanları; gürcü,laz,doğulu,batılı,yörük,çingene diye sınıflandırmak onları kısıtlamak,hatta haksızlık etmek anlamına geliyor. Zira insanlar doğarken,ait olacakları dili, dini,kökeni,cinsiyeti seçemiyorlar,tercih edemiyorlar. Yaşamları da kendilerine biçilen bu form içinde sürüyor. Hiç kimsenin diğerine bu özelliklerinden dolayı bir üstünlüğü olmuyor.

Bir zamanlar ortasından tren geçen bu güzel kentte,inanılmaz  etnik kümeleşmeler vardır.

Hatta öyle ki;bu gruplaşmalar siyasette,ticarette,dostluklarda bile ön plana çıkar. Şehre ilk geldiğim günlerde bir sohbet toplantısında;''ben manavım''diyen birine ''işyeriniz halde mi yoksa merkezde mi'' diye sormuştum. Kalabalığın yüzüme garip garip baktığını anımsıyorum. Sonrasında bu kentte gürcüleri,lazları kafkasları,abazaları,muhacirleri,manavları ve daha bir sürü etnik kökeni öğrenmiştim.

Aidiyet hissi elbette çok güzeldir. İnsanı güçlü kılar,farklı bir duygu yaşatır. Ancak bu kimlik insanlığınızdan,duyarlılığınızdan ve vicdanınızdan önce gelmez, gelemez.

Sizin nitelikleriniz,duruşunuz,hayata bakışınız önemlidir. Sırf bir etnik kimliğiniz olduğu için önemli ve güçlü değilsinizdir. Bu yüzden tercih edilemezsiniz.

İnsan olmak;dürüstlüğü,erdemi,iyiliği ve doğruluğu gerektirir. Bundan ötesi fanatikliktir, şövenistliktir.. Ben bu kentte öyle insanlar tanırım ki;etnik kökeniyle övünür,her platformda bunu ön plana çıkarır. Ama niteliksiz ve içi boştur. Hiç bir özelliği değer bulmaz. Ondandır ki onun tek sığındığı limankökenidir.

Oysa önemli olan bu bereketli topraklar üzerinde; kürdü,lazı çerkeziyle uyum içinde,dostlukla,sevgiyle, omuz omuza yaşamaktır. Aynı bayrak,aynı ideal,aynı doğru çıkarlarda bir arada bir arada olmaktır.

Kökenlerimiz bizim sadece renkliliğimizdir,ayrıcalığımız değil...

Ayrışmak her zaman beraberinde;çatışmayı ve kavgayı getirir.. Biz birarada olduğumuzda daha güçlüyüz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.