1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Nedir bu “wiki leaks”?..
Nedir bu “wiki leaks”?..

Nedir bu “wiki leaks”?..

Ne olup ne olmadığını ben anlatacak değilim sizlere. Biliyorum ki okuyorsunuz, televizyon kanallarından izliyorsunuz ve önemli bir bölümünüz de ayrıntılarını inceliyorsunuz. Öyle ya, sonuçta

A+A-

Ne olup ne olmadığını ben anlatacak değilim sizlere. Biliyorum ki okuyorsunuz, televizyon kanallarından izliyorsunuz ve önemli bir bölümünüz de ayrıntılarını inceliyorsunuz.

Öyle ya, sonuçta bizim ülkemizi de çok yakından ilgilendiren yığınla belge atmış ortaya adamlar. Nasıl ciddiye almayacaksınız ki?

“WikiLeaks” bir internet platformu ve yine çok iyi biliyorsunuz ki, internet platformlarının en büyük tutkularından biri de belge ve bulguları kendi izleyicilerine duyurmak. Daha doğrusu, işleri, ekmekleri buradan.

WikiLeaks da öyledir. Yoksa neden kurulacaktı ki? Yalnızca eğlence olsun diye bu kadar riski kim alır göze?

Kurucusu ve Yayın Yönetmeni Julian Assange diye biriymiş WikiLeaks’ın. Anladığım kadarıyla ilginç bir kişilik bu Julian denen adam.

Nereden mi çıkardım bunu, bunu mu soruyorsunuz?

Julian, geçen yaz aylarında Der Spiegel adlı ünlü dergiye bazı açıklamalarda bulunmuş. O açıklamaların bir bölümünü okuduğumda dedim ki kendi kendime;

“Bu Julian ilginç bir kişilik, yaman bir adam.”

Bakın şimdi;

“Hepimiz bir kere yaşarız. Bu yüzden de zamanımızı anlamlı ve tatmin olmuş bir şekilde geçirmeliyiz. Bu tam da benim istediğim bir şey.” demiş.

Adam gibi adam birinin düşünce biçimi ve koyacağı tavırdır bu. Saçma sapan birileri böyle düşünemezler bir kere…

“Büyük sistemler geliştirmeyi, yaralanan (mağdur edilen) insanlara yardım etmeyi, güçlülerin çorbasına tükürmeyi seviyorum. Bu iş gerçekten bana zevk veriyor” da demiş mi?..

Daha ne deseydi yani?

Julian Assange oldukça güçlü biri demek ki. Gücünü de hem kişiliğinden, hem de elinde bulundurduğu böyle bir siteden alıyor. Bu arada, çok güçlü istihbarat kaynaklarının var olduğunu da söylemek zorundayız doğal olarak…

Bizimkiler, Başbakan ve AKP ateş püskürüyor. Wiki’nin ortalığa saçtığı dosya ve belgelerin yalnızca kendilerini ilgilendiren bölümüyle uğraşıyor. Onu da doğru dürüst yapmıyor, sanki bu dosyaları Ana Muhalefet Partisi CHP ve Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu uydurmuş ya da bulup buluşturmuş gibi davranıyor. Başbakan çıkıyor kürsüye, olmadık hakaret ve tehdit bırakmıyor ve kendisini dinleyen vatandaş da yorumu basıyor tabii olarak;

“Suçu yoksa neden bu kadar telaşlanıyor ki sanki?”

AKP ve Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu’nu suçlayacağına, ABD Ordusunda istihbarat görevlisiyken ve Irak’ta görevliyken, şimdi Virgina eyaletindeki Quantico kentinde tek kişilik hücrede tutulan Bradley Manning’in şu söylediklerine baksa ya;

“Hillary Clinton ve dünyaya dağılmış bir kaç bin diplomat, bir sabah uyandıklarında dış politikanın gizli arşivini öğrendiklerinde kalp krizi geçirecekler.”

Kriz geçirmeyenlere selam olsun…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.