1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Neler oluyor?
Neler oluyor?

Neler oluyor?

Sistemin dinamikleri ile oynayan siyasetin tehlikeli hareketleri bakalım ülkede nasıl ses getirecek? Yüksek askeri şura öncesi Ordunun en tepesindeki komutanlar emekliliklerini istiyor. İstifa depremi

A+A-

Sistemin dinamikleri ile oynayan siyasetin tehlikeli hareketleri bakalım ülkede nasıl ses getirecek? Yüksek askeri şura öncesi Ordunun en tepesindeki komutanlar emekliliklerini istiyor. İstifa depremi diye ajanslarda duyurulan haberlerin perde arkasında dizayn edilmek istenen ordu modeli  neler oluyor? Dedirten bir noktaya doğru gidiyor.

Gerçekten çok hassas bir dönemden geçiyoruz. Siyaset yargıdan sonra ordu içindeki dikkat çekici operasyonları ile farklı kulvarlar da kamuoyundan gelecek tepkileri de göz önüne almalıdır. Yıllardır temayüllere göre oturmuş bir komuta kadrosunda taşlar yerinden oynarsa siyaset bunun  ne sonuçlar doğuracağını bilmek zorundadır.

2002’de kurulan bir parti daha on yılını doldurmadan iktidarının verdiği sözüm ona gücü kudreti ile koskoca Cumhuriyet in sağlam güvenilir deneyimli kurumlarına  kaba tabiri ile kafa göz yararak operasyonlar yapıyorsa insanlar doğal olarak neler oluyor ? diyor..

Ağır olun molla desinler diye bir söz vardır. Ne yazık ki iktidarın freni tutmuyor, yandaş candaş medyaları kendilerine gaz veren kesimlerin dolduruşu ile bu dağları biz yarattık çekilin savulun diyen bir siyasetin  nerde duracağını da kestirmek güç görünüyor.

Evet sayın okurlar, gerçekten siyasi  iktidar neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilmeden  basmış gaza gidiyor. Muhteremler sanki Formula 1 pistinde hele bir yavaş olun..!,  durun bu ülkede aklın sağ duyunun varlığını unutmadan bazı şeyleri iki defa düşünüp sonradan karar verinde toplumsal nabzın tepkinin etkisi size bumerang gibi dönmesin.

Önce yargıda garip uygulamalar, sürgünler kendi düşüncelerine göre dizayn edilmiş bir sistem, daha dün gibi belleklerimizde biz bu yargıya güvenmiyoruz diye isyan eden bu iktidarın sözcüleri  şimdi istedikleri gibi oluşturdukları yargı sistemi ile yasama yürütme görevini yapacaklar. (Hadi kolay gelsin bakalım sizlere nasıl olsa yargıda her şey sütliman..!!)

Ardından yine  kendilerinde sıkıntı yarattıklarına inandıkları başka bir kurum ile taşları yerinden oynatarak sivil otorite gücü ile bir takım operasyonlar yaparak güç gösterisi ile  terfi rütbe silsilesinde ezberleri bozmaktan çekinmiyorlar.

Bu anlayışın iyi niyetinden şüphe duymamak elde değil. Gerçekten toplumsal güvenirlilikte her zaman açık ara birinci olan ordu içinde bu tür siyasi baskıların nasıl sonuçlar doğuracağını kestirmek ordunun alt kademelerinde yaratacağı huzursuzlukları da siyaseti dizayn edenlerin  de çok iyi okumaları gerekir.

Çünkü bunun pardon’ u yok beyler…… Haberiniz olsun,…. Domino taşı etkisini bilirsiniz. Tek bir hareket ile neler olur ? Hele bu susan sessiz konuşmayan bir kurumsal bir  güç olursa yapılanları iki defa değil defalarca düşünmek gerekir.

Devre dışı bırakmak

Terörle mücadelede silahlı kuvvetlere alternatif olarak özel harekatçıları öne çıkaran bunu hayata geçirmek için düğmeye basan iktidar tepkileri çekiyor. Üstelik ordunun sahip olduğu silahları kullanma yetkisi verilen polis gücü adeta polordu ya dönüştürülmek isteniyor.

Zamanında çok tepki çeken bu uygulamadan ders çıkarmasını bilmeyen siyasetin terör bölgesinde yine çok tepki çekecek  bu uygulamayı üstelik ordunun karşı çıkmasına karşın uygulamakta ısrarcı olduğunu görüyoruz

Orduyu bir noktada devre dışı bırakmak isteyen bu alternatif model için kaygılarını dile getirenler çoğunlukta. Başta açılım diye girilen yolda silahlı mücadelede daha da radikal kararlar alarak böyle bir yolun tercih edilmesi çok düşündürücü, baştan profesyonel ordu olarak düşünülen uygulamada polis harekatçıları ile başka kulvarlara girilmesi bölgenin üzerinde daha da  tartışmalı hale gelecek.

Çünkü geçmişte çok tartışılan bu uygulamanın aynı sonuçlara doğru gideceğini ortaya koyanların sayısı da epey fazla, sonuçta terörle mücadelede orada zarar görecek olan o bölgenin insanları barış ve huzur ortamında daha fazla acı çekmek istemiyor.

Temelinde bölge insanı  da terörden bıkmış, siyasete de yeterince güvenmiyor. Çünkü yıllardır söylenenler hep havada kalmış. Verilen sözler unutulmuş, şimdi tekrar doksanlı yılların harekatçı operasyonları ile buna çözüm bulmaya çalışanlara da inanmak onlara zor geliyor. Gerçekten çok iyi düşünüp terörle mücadelede kalıcı  çözümler üretilmeli.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.