1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Neler yapılırdı neler?
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Neler yapılırdı neler?

A+A-

Uzun tatilin öncesini, arife gününde İzmit’in halini mutlaka biliyorsunuzdur. Arabalar hareket edemiyordu. İnsanlar için bile yürüyecek yer kalmamıştı.

Hepimiz biliyoruz ki, İzmit artık İzmit’e sığmıyor. Üstelik bu şehir böylesine kalabalıkken, iş yapmak da hayli zor. Uzun tatil başladı. Birden el ayak çekildi İzmit’ten... Nasıl boş, nasıl sessiz, nasıl dingin anlatamam.  İzmit’i böyle yakalamak kolay değil... Siz 19 Eylül’den sonra görürsünüz. Şehir içinde hareket edemeyeceğiz.

………

Geçen gün yazmıştım. Büyükşehir Genel Sekreteri Büyükakın, benim  “Bu şehirde işler çok yavaş gidiyor” eleştirime şu şekilde yanıt vermişti:

“-Cerrah hastasını kalp ameliyatı yaparken göğüs kafesini açıyor, kalbi dışarı çıkarıyor. Hastayı makinaya bağlayıp, rahat rahat ameliyatını yapıyor. Bizim böyle bir şansımız yok. Kalp hastasını yaşatırken ameliyat yapmak zorundayız. Bu nedenle işimiz çok zor.”

Büyükakın çok doğru ve güzel örnek vermişti. Ama bu örnekten hareket edersek, bu uzun tatil döneminde bayram günlerinde İzmit tam anlamıyla, “Kalbi dışarıya alınmış ameliyat masasında masum masum yatan bir hasta.“ gibiydi.

Neler neler yapılabilirdi.  Mesela, Hürriyet Caddesi üzerinde her araba geçişte langur lungur bağıran altyapı kapakları var. Bunlar onarılabilirdi. Şehrin her yerinde delik deşik caddeler var. Kent yoğunken caddeleri bir saat bile kapatamıyorsunuz. Bu dönemde rahatlıkla bu çukurlar, tümsekler onarılabilirdi.

Büyükşehir Belediyesi İnönü Caddesi’nin ardından, Leyla Atakan Caddesi’ni asfaltlama kararı aldı. Bayram öncesine yetişmedi. Bayramdan sonra Leyla Atakan Caddesi geceleri yapılacak çalışma ile asfaltlanacak. Oysa, bu sakin günlerde rahat rahat bu iş bitirilebilirdi.

Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, işçilere bayram yevmiyesi verir, şehir bu kadar sakinken, bu denli boşalmışken pek çok ufak tefek sorunu tamamen çözebilirdi. Hiçbir şey yapılmadı.

19 Eylül Pazartesi ve sonrası. Bir İzmitli olarak korkuyorum. Okulların açılmasıyla birlikte bu şehir ne hale gelecek diye düşündüğümde işin içinden çıkamıyorum. Uzun Kurban Bayramı tatili, bu şehirde pek çok ufak tefek işi rahatça çözmek için büyük bir fırsattı. Değerlendiremedik. Bayram ertesi yine birbirimizi üzüp, duracağız.

Yıldırım, tatlı adam

Türkiye siyasetinde genellikle çatık kaşlı, ağır abiler ön plandadır. Geçmişte zaman zaman Süleyman Demirel, zaman zaman Necmettin Erbakan esprileri ile siyasete renk katar, siyasetin güler yüzünü gösterirlerdi.

Şu son günlerde de Başbakan Binali Yıldırım’ın tavırları çok hoşuma gidiyor. Yıldırım, Ulaştırma Bakanı olduğu dönemlerde de siyasetin gülen yüzüydü. Şimdi, Başbakan olarak çok daha ön planda. Bu denli gergin olan Türkiye’de Başbakan’ın insani tavırlar göstermesi, sık sık ve genellikle çok yerinde espriler yapması gayet hoş oluyor. Yıldırım da bunu çok iyi yapıyor.

Belli ki rahat, kendisiyle barışık bir adam. Üstelik Binali Yıldırım zeki bir adam. Bayram günlerinde halkın arasındaki hal, hareket ve tavırları, konuşmalarındaki ince esprileri, kimi zaman kendisiyle bile gırgır geçebilen hali bana çok sempatik geldi. Türkiye’de AK Parti, daha doğrusu Erdoğan dönemiyle birlikte toplumun çok alışık olduğu “Siyasi mizah” dönemi kapanmıştı. Şimdi Başbakan Yıldırım, bu işi tek başına üstlenmiş gibi gözüküyor ve bence gayet başarılı da oluyor.

Uygulamalarda şimdilik pek hissedilmiyor olsa da, Binali Yıldırım’ın  “İleri demokrasi”, “Siyasi hoşgörü”, “Hukuk devleti”  konularında da samimi olduğuna inananlardanım.

Bizim buralarda zaten yoktu

Yeni İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kurban Bayramı tatili öncesi önemli bir kararı açıkladı. Türkiye’deki karayollarında artık trafik ekipleri “Radarla hız kontrolü” yapmayacaklar.

Trafik polisleri araç sürücülerine tuzak kuramayacak, karayolu üzerinde önceden haber verilmeden hız kontrolü yapılmayacak. Bir araç sürücüsü, yolda giderken bir yerle kural ihlalinden ceza almışsa, aynı güzergah üzerinde 10 km ileriye kadar olan bölgede başka bir trafik cezası kesilmeyecek.

İyi mi olur, kötü mü olur bilemem. Ama bizim bölgemiz için bir şey fark etmeyeceğini söyleyebilirim. Zaten bizim ilimizdeki karayollarında- ki Türkiye’de transit geçişin en fazla olduğu bölgede yaşıyoruz- radarla hız kontrolü yapılmıyordu. Bizim buralarda hatalı sollama, yol kenarında usulsüz park yapma gibi kural ihlallerine bile ceza uygulanmıyordu. Sadece şehir içinde emniyet kemeri kontrolü, şehrin çok az kalmış “İçkili lokantalar”” bölgelerinde alkol denetimi yapılıyordu.

Oysa, özellikle Kandıra yolunda radarla hız denetiminin, İzmit şehir merkezindeki D-100 geçişinde yine hız kontrolü ve makas atma denetimlerinin hiç ara verilmeden yapılması gerektiğine inanıyorum. Umalım ve dileyelim ki, İçişleri Bakanlığının trafik denetimi konusundaki yeni kararları, hız denetiminin kaldırılması uygulaması şehirlerarası yollarda kazaların sayısını arttırmaz. Ama en azından bizim bu bölgemiz açısından fark eden bir şey olmayacaktır.

Bayram ertesi açıklama beklerim

Arife günü gecesi,  çevre katilleri Kullar Deresi yatağına Vezirçiftliği bölgesinde zehir kusmuşlardı. Bölgede hala ağır kimyasal kokusu devam ediyor. Kullar Deresi, acımasızca kirletildi. Zehirlenen balıklar öldü. Bölgedeki insanlar çok rahatsız oldular.

Hem Çevre Müdürlüğü, hem Büyükşehir Belediyesi bu son zamanların bölgemizdeki en ağır çevre katliamının ardından hemen bölgeden örnekler almışlardı. Bayram günlerinde analiz yapıldığını, rapor hazırlandığını hiç sanmıyorum. Ama bayram sonrası, bu ağır çevre katliamı ile ilgili resmi makamlardan gelecek raporları bekleyeceğim.

Kim yapmış bu katliamı. Kim tam da uzun tatil dönemini fırsat bilerek bütün zehirlerini Kullar Deresi’ne boşaltmış? Bu kent bunu mutlaka ortaya çıkartmak zorundadır. Aksi halde bu kentte çevre katliamlarının önüne geçmemiz mümkün olmayacaktır.

 

Bu yazı toplam 1933 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.