1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Nereden çıktı bu 130 milyon?
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Nereden çıktı bu 130 milyon?

A+A-

Kocaelispor camiası üç gündür 130 milyon borcu konuşuyor. Nedir bu 130 milyon önce onu açıklayalım. Başkan Hüseyin Üzülmez gazetecilerin bulunduğu bir ortamda kulübün borcunun 130 milyon olduğunu söylemiş. Kimi muhabir rakama inanamamış, yeniden sormuş Üzülmez, “Evet, reel 130 milyon” demiş. Sosyal medya ve gazetelerin internet sitelerinde bu konuya dair sayısız yorum yapıldı. Nereden çıktı 130 milyon borç, çıksın birileri gerçekleri açıklasın diyor taraftarlar.

 

15-20 DENİLİYORDU

Şaşırmamak, rakamı sorgulamamak mümkün değildi kuşkusuz. Malum, KEV Tesisleri’nin satışından önce borcun 130-135 milyon dolayında olduğu konuşuluyordu. Tesisler satıldı, gelen parayla 70 milyonu bulan devlet borcunu sıfırlanmış, transfere engel dosyaların da önemli bir kısmı çözülmüştü. Ki, Bahri Yavuz Aralık 2018’deki taraftar buluşmasında kalan borcu 15-20 milyona halledileceğini söylemişti. Bu durumda nasıl olur da hala 130 milyondan bahsedilebilirdi. Nerede 15-20 milyon, nerede 130 milyon. Arada uçurum var.

 

GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Baştan belirtelim Üzülmez 30 diyecekken, 130 demedi, yani rakamı yanlış söylemedi. Ancak bir yanlış anlama, bilgilenme oldu. İzah edeyim. Üzülmez TFF’yi arayıp kulübün icradaki borç tutarını sorduğunda kendisine 70 milyon yanıtı verildi. Bu rakam gerçeği yansıtmıyordu. Çünkü 70 milyonun içerisinde 2009 yılı rakamıyla 56 milyon vergi borcu icrası ve 2 milyon sgk borcu icrası, ayrıca 2.6 milyon Kılıç Arslan’ın haksız icrası da, başka davası devam eden veya icrası kaldırılmayan borçlar da bulunuyordu.

 

DETAYLI BAKILMAYINCA

Yani 70’in en az 60,6’sı aslında olmayan borç. Vergi ve sgk borçlarımızın kapanması sonrası, bu icraların kaldırılmaması fırsatıyla cari dönem vergilerinin ödendiğini yönetim 2 senedir kongre faaliyet raporunda yazılı olarak sunuyor. Bu kaldırılmayan haciz ile kulübe zaten gelemeyecek olan para ile vergiler ödeniyor. Dikkatli incelense bu görülecekmiş ama yüzeysel toplam icralık borca bakılınca bu çok önemli detay atlanmış. Olmayan borç, daha doğrusu ödenmiş borç hesaba katılmış.

 

DOĞRUSU 40 MİLYON

Üzülmez 70 milyon TFF’de icrada borç var, icralık olmayanları da üzerine koyup faizleriyle birlikte hesaplattırınca 130 milyon rakamına ulaşmış ve basına o bilgiyi aktarmış. Oysa TFF’deki icradaki borç rakamı söz konusu olmayan 60.6’yı çıktığınızda 2009 tarihi itibariyle 10 milyon, icraya verilmeyenlerle 18-20 milyon dolayına ulaşıyor, üzerine 10 yıllık faiz farkını koyduğunuzda 40 milyon civarı gibi bir rakam karşınıza çıkar.

 

BAHRİ YAVUZ’UN HESABI

Bahri Yavuz bizi kandırmış diye yorumlara rastlıyorum. Altını çiziyorum, Bahri Başkan kalan borçla ilgili anapara üzerinden ödeme hesabı yaptığı, özellikle eski yönetici borçlarıyla ilgili bağış yaptırma düşüncesi içerisinde 2018 yılı sonunda 15-20 milyona borcu temizleriz demişti. Toplam borcu faiziyle hesaplayarak söylememişti. Dolayısıyla yanlış bir bilgi vermedi, kimseyi yanıltmak gibi bir düşüncesi yoktu. Basit bir örnek, hesapla. Faiziyle birlikte 22 milyonu bulan futbol ailesine olan borcu 8 milyonluk anaparayla çözmek için uğraşıyoruz. Toplamı faiziyle birlikte 40 milyonu bulan borcu 15-20 milyona kapatmak pek ala mümkün.

Toparlarsak Kocaelispor’un toplam borcu anapara olarak 20, faiziyle birlikte 40 milyon dolayında. Elbette kesin rakam değil bu, ancak üç aşağı beş yukarı doğruya yakın. Umuyorum yönetim kısa süreçte bu konuyla ilgili kamuoyuna net rakamların olacağı kapsamlı bir bilgilendirme yapar.

 

Yılda 15 bine neler yapılıyor, neler

Birkaç gün önce kentin örnek alt yapı kulüplerinden İzmit G.B’nin 2018-19 sezonu performansını alkışlamış, emeği olanları kutlamıştım. Önceki gün kulüp başkanı sevgili Sacit Evla Aktuğ teşekkür için ziyarete geldi. Çok vakti yoktu, kısa süreli sohbetimiz oldu.

 

BÜTÇE BAKIN: 15 BİN TL!

İzmit G.B 200’ü lisanslı olmak üzere 250 futbolcuyu bünyesinde bulunduruyor. Transfere kapalı. Futbol okulundan yetişen kaynakla yol alıyorlar. Takımlarda forma giyen kimseye ücret verilmiyor. Birinci hedef gençlere spor yaptırıp kötü alışkanlıklardan uzak tutmak, ikincisi vitrine çıkartıp Türk futboluna kazandırmak. Doğru yol izliyorlar. Sözde değil, özde amatör kulüp dedikleri budur işte. Belli masraflar var tabi. Başkana bütçeyi sorduğumda, “15 bin TL” yanıtı aldım. 9 kategoride faaliyet gösteren, 250 sporcuyu bünyesinde barındıran, üstelik başarılı olan bir kulüpten söz ediyorum. 15 bin TL bütçeyle bunları yapabilmek hakikaten büyük iş.

 

100 TL FAZLA GELMİŞ!

Kulübün geliri yok. 15 bin TL bütçe yönetim tarafından karşılanıyor. Başkan Artuğ bu konuyla ilgili, “Önceden her ay yöneticilerden 100 TL talep ediyorduk. Baktık ki, bütçe fazlası oluşmuş, rakamı 80 TL’ye indirdik” dedi. Şaştım kaldım doğrusu. Başkan Sacit Evla Artuğ çocukların eğitim hayatlarıyla yakından ilgilendiklerini, hemen her sporcunun okuluna birkaç kez ziyarete gittiğini söyledi, bu arada bir hayalinden söz etti. Aktuğ, “Velilerimiz arasında öğretmen olanlar var. Çocuklarımıza matematik, İngilizce gibi dersler vermek, eğitimlerine yardımcı olmak istiyoruz. Bir yerimiz olmadığı için yapamıyoruz” dedi. Bu konuda İzmit Belediyesi kulübe yardımcı olabilir diye düşünüyorum.

 

“LİSANSI ÇIKMAZ”

Başkan Sacit Evla Artuğ sağlık konusuna çok önem verdiklerinin altını da çizdi, “ASKF’nin sunduğu çok güzel bir imkan, hayata geçirdiği büyük bir proje var. Yapılan sponsorlukla Özel Kocaeli Hastanesi’nde hem sporcu, hem yöneticilerin tedavileri, ameliyatları yapılıyor. Yıllık ücreti sadece 100 TL. Öncelikle federasyona ve sponsorluk yapan sağlık kuruluşuna teşekkür ediyoruz. Kulübümüzde bu hizmetten faydalanmayı zorunlu tuttuk. Yıllık 100 TL bir şey değil. Yine de ödeyemeyecek durumda olanlar varsa yardımcı olacağız. Sisteme girmeyenlere yeni sezon lisans çıkartmayacağız” dedi. Başkan Artuğ’u kutladım, doğru yaptığını söyledim. ASKF ve Özel Kocaeli Hastanesi müthiş bir imkan sağlamış ama baktığımızda ilgi alaka yok denecek kadar az. İzmit G.B’nin bu atağıyla birlikte inanıyorum diğer kulüpler de harekete geçecek ve sayı iyi bir yere ulaşacaktır.

Kısa ama faydalı bir görüşme oldu, Başkan Artuğ doğru, örnek alınması gereken mesajlar verdi. Bir kez daha altını çizelim, Türk futbolunun istikbali için İzmit G.B örneklerini çoğaltmalı, kulüplerimizi bu bilinçteki yöneticilere emanet etmeliyiz. Kurtuluş kesinlikle alt yapıda, üretimde. Sevgili Başkana ziyareti için teşekkür ediyor, kolaylık diliyorum.

 

top-aglarda--yilda-15-bine.jpg

Bu yazı toplam 2285 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum