• BIST 78.844
  • Altın 125,429
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Kocaeli 8 °C

NEREYE KADAR..

Cem ŞAKOĞLU
Siyaset, politika, sosyal statü, konum, mevki, makam, şan, şöhret, para, pul, mal, mülk, saltanat. Evler, arabalar, yatlar, katlar, en lüks restoranlar, en pahalı kıyafetler, saçlar, başlar, makyajlar, silikonlu göğüsler, botoxlu dudaklar, Jeniffer Lopez çakma kalçalar,  karında baklava kaslar, gülle gibi pazular, uçmaya hazır kanatlar, üçgen vücutlar, bronz tenler, sarı saçlar, lensli gözler, renk renk, marka marka limit tanımaz kredi kartları, rakılar, şaraplar, şampanyalar, oteller, tatil köyleri, yurt dışı, deniz aşırı, okyanus ötesi, beyaz kumdan seyahatlar, adalar, transatlantikler, gemi oteller ve hatta artık uzaya seyahatler. 
Araba fiyatına marka çantalar, ev fiyatına pırlanta yüzükler, apartman fiyatına gerdanlıklar, makamdan edecek marka saatler, git gide küçülen bikiniler, yokiniler, lobları daha bir pörtleten tangalar, göbek deliğine kadar varan dekolteler, dört parmağı geçmeyen mini etekler. 
Bilmem kaç odalı, bilmem kaç metre havuzlu, jakuzili, saunalı, yanarlı, dönerli evler, hizmetçiler, bakıcılar, eğitmenler, bilmem kaç bin ekranlı televizyonlar, üç boyutlu sinevizyonlar, ses sistemleri, görüntü sistemleri, kameralar, bir tek sizi elinizden tutup tuvalete götürmediği kalan telefonlar, bilgisayarlar, laptoplar, tabletler, neredeyse kulağınıza kaçacak ama bilmem kaç megabayt hafızası olan mp3 playerlar. 
Duvarlarda paha biçilmez kimi adını nü koydukları çırılçıplak tablolar, kimi adına hat dedikleri İslami sanatsal tablolar, bilmem kaçıncı yüzyıldan kalan antikalar, salonlarda başka başka ülkelerden gelen mobilyalar, dekorasyon malzemeleri, yerlerde bilmem ne seramiğinden taşlar, neredeyse deniz büyüklüğünde içinde okyanus balıkları olan akvaryumlar. 
Yukarıda saydığımız ve daha onlarcasını ekleyebileceğimi insansal ihtiraslar hepsi değil mi? Oysa bir de şöyle düşünün, tüm bunları elde etmek için kırdığımız insanlar, yıktığımız ilişkiler, parçaladığımız hayatlar, koptuğumuz akrabalar, bozduğumuz dostluklar, kahrından hayatını kaybeden yakınlar, ortaklar, çalışanlar. Tüm bunları elde etmek için harcadığımız zamanlar içinde kaybettiğimiz çocukluklar, aile ilişkileri, örfler, ananeler, gelenek, görenekler. Kazdığımız kuyular, kurduğumuz tuzaklar, yalanlar, riyalar, dedikodular, arkadan konuşmalar, planlar, taktikler, kumpaslar, veryansınlar, iğrenç ilişkiler, hedefe ulaşmak için feda edilen vücutlar, feda edilen idealler, harcanan insanlar, hayatlar, ilişkiler.
Tüm bunları elde etmek için yıktığımız kaleler, sattığımız memleketler, inançlar, ilkeler, yok ettiğimiz değerler, katlettiğimiz doğa, hiçe saydığımız sağlık, para uğruna, makam, mevki, ihtiraslarımız, kirli dürtülerimiz adına yok ettiğimiz insanlık. 
Oysaki ne güzel söylemişti zamanında rahmetli Barış Manço. ‘Sana uzatılan elleri görmek istemesen de, bir gün o eller üstünde bu dünyadan göçmek var ya’ diye. Her sene olduğu gibi bu yılda birçok yakınımızı, arkadaşımızı, dostumuzu, akrabamızı toprağa verdik oysa. Hâlbuki onlarla birlikte yapmayı planladığımız ne çok iş vardı değil mi? İşler hala var ama onlar yok artık. Peşine koştuğunuz kişisel ihtiraslarınıza ayırdığınız vakitten onlara vakit kalmamıştı. Yarın başka yakınlarınıza da kalmayacak. Ölüm var çünkü. Ne güzel söylemiş Derviş Yunus ‘Sabah mezarlığa vardım, baktım herkes ölmüş yatar, her biri çaresiz olup, ömrünü yitirmiş yatar’ 
Yenik düştüğümüz nefsimiz, ihtiraslarımız yüzünden yitirdiklerimizi görebilmeyi hepimize nasip etsin Allah. Alışkanlıklarımızdan, elimizdekileri yitirme korkusundan, etrafımızdakilere yetişememe tedirginliğinden, erkimizi ortaya koyamama endişesinden kurtarsın bizi. Baktığını görebilmeyi nasip etsin. Gördüğünü anlayabilmeyi. Manayı bulabilmeyi ve kendisine layıkıyla ulaşabilmeyi nasip etsin. 
Dün yoktu elinizde belki, bu gün çok olabilir. Yarına daha çok var gibi dursa da, yarın hiç olmayabilir diyelim ve Mevlana’nın o güzel dizeleriyle bitirelim yazımızı;
Her gün bir yerden göçmek 
Ne iyi 
Her gün bir yere 
Konmak ne güzel 
Bulanmadan, donmadan 
Akmak ne hoş 
Dünle beraber 
Gitti cancağızım 
Ne kadar söz varsa 
Düne ait 
Şimdi yeni şeyler 
Söylemek lazım 

GİDEN ÇOCUKLUĞUMUZUN ARDINDAN EL SALLAMAK…
Hemen her fırsatta söylediğim bir söz var, ‘Geniş mahalle aralarımız vardı bizim. Yüreğimizin genişliği buralardan gelir diye’ Sokak çocuklarıydık hepimiz. Dizlerinde yara kabuğu olmayan ne kız, ne erkek olmazdı bizim kolonilerimizde. Tentürdiyodun vücudumuza bulaşmadığı hafta verimsiz geçmiş sayılırdı. Saklambaç oynardık. 1000 kişi oynayabilecek kadar geniş yer vardı. Ama saklanabilecek yer çok azdı. Ya bir ağaç arkası, ya çöp bidonu dibi. Saklanırdık belki birbirimizden ama yürek atışlarımız yankı yapar bizi ele verirdi. Elma dersem çık, armut dersem çıkma. Şimdi avazım çıktığı kadar bağırıyorum geçmişime doğru ‘ ELMAAAAA’ diye ama çıkmıyor. 
Top oynardık. İki taş arası kale. Maçlar öyle doksan dakika falan değildi. Saatler süren bir koşuşturmaca. Milli maç gibi önemli mahalle maçlarımız olurdu. Yabancı mahallelerin çocukları ile deplasmanlı lig gibi maç yapardık. Belki birkaç mahalle öteye giderdik ama yine de başka bir mahalleydi orası. Böyle olmasına rağmen, kimin evinin önünde terlersek, o evin annesi hepimizin sırtına tülbent koyardı. Sanki semt topluca tülbent alarak bu görevi paylaşmış gibi. Kimin evinin önünde acıksa karnımız, gözü tok, yüreği geniş, sevgisi sonsuz anneler kendi çocuğu ile birlikte bizim de karnımı doyururdu. Kimi zaman ekmek üzerine sürülmüş Sana yağı ve üzerine serpilmiş toz şeker, kimi zaman börek, ya da Allah ne verdiyse. Yüce Allah o zamanlar en çok da birbirimizi sevme gücü verirmiş bize. Onun için gitmiyor o böreklerin tadı damağımdan.
Topaç çevirirdik tahtadan ve çivili. Renkli kalem bulursak boyardık topaçları. Dünya gibi rengarenk olsun diye. Topaç çevirirdik çocukluğumuzda ama hiç laf çevirmezdik. Öyle öğretirlerdi büyüklerimiz. Dürüstlük bu gün ki gibi üstünlük değil, insanlık vasfıydı o zamanlar. Şimdilerde herkes kendisinden şüpheli. 
Bayramlarda el öpmek, eş, dost, akraba ziyareti yapmak, mendil arasına sıkıştırılmış paralar almak, mutlu ederdi bizi. Ama en çok da, arife günü alınan yeni elbise ve ayakkabıların kokusu. Kim bilir kaçınız başucunda o ayakkabılarla uyumuş, gece birkaç kez kalkıp ayakkabıları giyip uzun uzun seyretmiştir. Ben çok yaptım. Şimdi arife günleri Türkiye’de evlerde bavul hazırlıyor Türk halkı. Geçmişini bavula dolduruyor ve dolaba kaldırıyor. Sonra doğru tatile.
Yürümeye çıktığınızda demiryolu boyunda, çınar ağaçları kentin bütün sırlarını fısıldardı size. Fısıldamasına fısıldardı ama, çan çanların çanları fısıltıların dedikodulara dönüşmesini engeller, trenin rüzgarı ise kalanları süpürür götürürdü. Şimdi nostalji olsun diye yapay çan çan sesleri koydular eski demiryolu boyuna. Plastik çiçekler gibi. Güzel görünüyor ama hiç kokmuyorlar. 
Şimdi karmaşık bir kentin içinde içim daralıyor çoğu zaman. Sokağa çıktığımda benim tanıdığım, sizin tanıdığınız, kent halkının tanıdığı İzmit çoktan alıp başını gitmiş buralardan. Ya da büyük binaların arasına sıkışıp kalmış. Hatta sinmiş çoğu yerde. Yöneticiler sanki ellerinde haritalar ‘ Bakın burada eski İzmit’i anımsatacak bir alan var. Yok edin hemen’ emirleri vermişçesine, yok olup gitmiş geçmişin tüm hatıraları. Ve hızla gitmeye devam etmekte. 
Kent halkı vazgeçmiş kentli olmaktan. Nereye gitti benim kentim, kim bu hale soktu, nasıl koptuk birbirimizden diye kimseye hesap sormadan vazgeçmiş kentli olmaktan. Başka bir şey olmuşuz. Kendi kültürümüz olmayan kültürleri taklit eder, kendi kültürümüzdeki şeyleri şiddetle eleştirir bir hal almışız nasıl olduysa. Eşit olmak gerekli söylemlerinin arkasında farkında olmadan başka kültürleri savunur bir hal almışız. Kendi kültürünü savunanları ise başka şekilde damgalamışız hemen. 
Şimdi benim olmayan bir mimari hakim bu kentte. Benim olmayan insan modelleri dolaşıyor sokaklarda. Çocukluğunu bu kentte geçirmemiş insanlar, çocukluğumun üzerine beton döküyorlar. 
Yıllar yılı süren ve artık söyleme sırasının bize geldiği ‘ Kaç kişi kaldık bu şehirde’ lakırdıları eyleme dönüşmüyor bir türlü. Onun için de bu kentli insanının önce kendi röntgenini bir çekmesi gerekiyor. Gerçekten bu kenti düşünecek insanları örgütlemek, gerçek kentli kültürünü ortaya koyacak insanları sosyalleştirmek ve sanıyorum en önemlisi de, bu kişileri birbirinin kuyusunu kazmayacak insanlar arasından seçmek gerekiyor. 
Kaçıp giden çocukluğumun arkasından el bile sallayamamanın acısını yaşıyorum gizliden gizliye. Kime sesleneceğim sıkıntımı, üzüntümü kime anlatacağım bilmiyorum. Kendi şehrimde, kendi şehrimle ilgili planlar yapamıyorum. Kendi şehrimde, kendi insanıma, kendi işimi anlatamıyorum. Kendi şehrimde, kendi insanlarımla bir araya gelip, bu şehri konuşamıyorum. Ve en acısı da, günden günden kendi şehrime yabancılaşır bir hal alıyorum. Şimdi bir düşünün bakalım, bu yazının ne kadarında siz de varsınız?

SOFİ KIYAFETİ…
“Hz. Süleyman zamanında bir kuş, kanadını bir sofînin kırdığından şikâyet ile Hz. Süleyman’a gelmiş. Hz. Süleyman da o kuşun şikâyetçi olduğu sofîyi huzuruna getirtip sormuş:
— Bak, bu kuş senden şikâyetçi. Niye bu kuşun kanadını kırdın?
Sofî cevap vermiş:
— Sultanım, Allah bu mahlûkatı bizim emrimize musahhar kılmıştır. Ben bu kuşu avlamak istedim, önce kaçmadı. Yanına kadar gittim, yine kaçmadı. Ben de bana teslim olacağını düşünerek üzerine atladım. Tam yakalayacakken kaçmaya çalıştı. O esnada da kanadını incittim. Ona kaçması için fırsat verdim, fakat o bekledi. Adeta “Gel beni tut, ne istiyorsan yap,” dedi.
Bunun üzerine Hz. Süleyman kuşa hitaben demiş ki:
— Bak, bu adam da haklı. Sen niye kaçmadın? O sana sinsice yaklaşmamış. Neticede sen hakkını savunabilirdin. Şimdi kolum kanadım kırıldı diye şikâyet ediyorsun.
Kuş, Hz. Süleyman’a şöyle cevap vermiş:
— Efendim, ben onu sofî kıyafetinde gördüğüm için kaçmadım. Avcı olsaydı o zaman hemen kaçardım. Fakat bundan bana zarar gelmez diye öylece bekledim.
Hz. Süleyman bu savunmayı beğenmiş ve kuşu da haklı bulmuş. Kısasın yerine gelmesi için:
— Kuş haklı. Hemen bu sofînin kolunu kırın, diye emretmiş.
Kuş o anda:
— Efendim, böyle yapmayın! diye feryat etmeye başlamış.
— Ne yapayım?
diye sormuş Hz. Süleyman.
— Efendim, bunun kolunu kırarsanız, kolu iyileşince yine aynı şeyi yapmaya kalkar.
Bu söz üzerine Hz. Süleyman:
— Peki, ne yapalım? diye sormuş tekrar.
Kuş bu sefer şöyle cevap vermiş:
— Siz bunu sofî kıyafetinden, libasından sıyırın! Sıyırın ki benim gibi kuşlar aldanmasın!
ÇÖP KAMYONU TEORİSİ..
Bir gün bir taksiye atladım ve havaalanından hareket ettik. Sağ şeritte yol alırken siyah bir araba park ettiği yerden aniden yola, önümüze çıktı. Taksi şoförü sert bir şekilde frene bastı, kaydı ve diğer arabaya çarpmaktan milim farkıyla kurtuldu. Diğer arabanın sürücüsü camdan başını çıkartıp bağırmaya ve küfretmeye başladı.
Taksi şoförü ona gülümsedi ve içten bir şekilde el salladı. Ve gerçekten çok arkadaşçaydı. Sordum: “Neden bunu yaptığınız? Adam neredeyse arabanızı mahvedip ikimizi de hastaneye gönderecekti.”
Taksi şoförü bana, şimdi “Çöp Kamyonu Kanunu” dediğim şeyi öğretti. Şoför pek çok insanın çöp kamyonu gibi olduğunu açıkladı. Her tarafta çöp dolu olarak dolaşıyorlar; kızgınlık, öfke ve hayal kırıklığı dolular. Çöpleri biriktikçe onu bırakacak bir yere ihtiyaç duyuyorlar ve bazen sizin üzerinize bırakabilirler. Kişisel almayın. Sadece gülümseyin, onlar için iyi şeyler temenni edin ve yolunuza devam edin. Onların çöpünü alıp işyerinize, evinize veya sokaktaki diğer insanlara dağıtmayın. İşin ana fikri şu ki, başarılı insanlar çöp kamyonlarının günlerini mahvetmesine ve ellerine geçirmesine izin vermezler.
Hayat sabahları pişmanlıklarla uyanmak için çok kısa, dolayısıyla ‘size iyi davranan insanları sevin, iyi davranmayanlar için dua edin.’ Hayatta başınıza gelenlerin yüzde 10’u dış etkenlerden, yüzde 90’ı ise nasıl tepki vererek karşıladığınızdır. Yüzünü güneşe dönen insan gölge görmez.

SİNCABIN VERDİĞİ DERS
15 yıl önce, tecrübesiz ve meteliksiz bir muharrir olduğum sıralarda, bir gün önemli bir mesele üzerinde düşünmek için tenha bir parka gitmiştim. Dört yıl önce nişanlandığım sevgilimle evlenmeye bir türlü cesaret edemiyordum. Gelecek yıl içinde gelirimin artıp artmayacağına dair hiçbir fikrim yoktu; sonra belirli bir gelir sahibi olmadan, önceden tahayyül ettiğim gibi  karımla, Paris, Roma, Viyana, Londra gibi yabancı şehirlerde nasıl yaşayarak yazı yazabileceğime aklım ermiyordu.
Tam bu sırada, bir sincabın yüksek bir ağaçtan diğer yüksek bir ağacın üzerine atladığını gördüm. O kadar uzakta olan bir dala nişan almıştı ki onun her an yere düşerek yaralanmasını bekliyordum. Sincap, tahmin ettiğim gibi, o dala yetişemedi, fakat yere düşecek yerde, yarım metre kadar daha aşağıdaki bir dala tutunabildi. Bundan sonra hiç zahmet etmeden göz koyduğu dala kadar tırmanabildi.
Yanımda oturan ihtiyar bir adam dedi ki:
- Sincapların böyle ağaçtan ağaca atlamalarına yüzlerce defa şahit oldum. Bilhassa  civarda köpek varken yere düşmelerinin çok tehlikeli olabileceği, zamanlar oldu. Fakat onlar gene de tecrübe ettiler; onların bu yüzden zarar gördüklerini hiç bilmiyorum.
Adam biraz durdu, sonra konuşmasını şu sözlerle bitirdi.
- Bütün hayatların sadece bir tek ağaçta geçirmek istemedikleri takdirde, başka ağaçlara atlamaya cüret etmeleri şarttır.
- Bir sincap bile şansını denemekten çekinmiyor. Ben bir sincap kadar mı olamıyorum? diye düşündüm.
İki hafta kadar sonra nişanlımla evlendim. Yol parası biriktirir biriktirmez de Avrupa’ya hareket ettik. Her zamankinden iki misli daha fazla çalışmaya başladım. İlk önceleri biraz sıkıntı çekmekle beraber, çok geçmeden iyi para kazanmaya başladım.
Üç yıl sonra New York’a döndüğümüzde, bir dostum, beni, yabancı memleketler hakkındaki intibalarım mevzuunda bir konferans vermeğe zorladı. Dinleyicilerin karşısına çıkınca dilimin tutulacağını düşündüğümü söyleyerek dostumun teklifini reddedecek oldum.
Bunun üzerine karım:
- Sincabı unuttun mu? diye çıkıştı.
Onun “Bu işe bir teşebbüs et, başarılı olamasan bile zarar görmezsin” demek istediğini biliyordum. Bu sözlerin etkisiyle müteakip aylar zarfında 20 den fazla konferans verdim. Dinleyicilerimin dikkatini muhafaza etmeği başardığım gibi, bu yeni tecrübeden de hoşlanmaya başlamıştım.
Bu tarihten beri, beni korkutan yeni bir tecrübeden kaçınır gibi olunca, derhal sincabı hatırlarım. Bu arada, parkta oturan ihtiyar adamın “Bütün hayatlarını bir tek ağaçta geçirmek istemedikleri takdirde, başka ağaçlara atlamağa cüret etmeleri şart” sözleri kulaklarımda çınlar.
Bende artık sincaplar gibi “ağaçtan ağaca” atlamaya alıştım. Bu arada da sincapların sık sık bu cambazlığa teşebbüs etmelerinin sırrını da ele geçirdim. “ağaçtan ağaca” atlamak, daima yeni teşebbüslere girişmek hayatın en büyük zevklerinden biridir.

TEMEL’CE..
Bir rahibe taksi çevirmiş ve yola çıkmışlar.. Ama taksi sürücüsü aynadan sürekli rahibeye bakıyormuş, rahibe neden öyle baktığını sorunca Adam, 
'çok özür dilerim rahibe, size bir şey söylemek istiyorum ama kızarsınız diye de çok korkuyorum' demiş.. rahibe gülümsemiş: 
'Sevgili oğlum, benim yaşımda üstelik de rahibe olan birine ne söylersen söyle hoşgörülü davranacağına emin olabilirsin.. Bana her istediğini söyleyebilirsin...' 
Bunun üzerine taksi şoförü 'O zaman...'demiş..'benim en büyük fantezim bir rahibeyle sevişmekti de....' Rahibe yine gülümsemiş: 
'Ah bu muydu sevgili oğlum...bakalım bunu nasıl halledebiliriz.. öncelikle bekar ve katolik olman gerekiyor...' 
'Evet evet ben bekarım ve katoliğim!!' 
'O zaman surdan ormanlık yola sapalım..' Ve ormana gelmişler. Adam orada en büyük fantezisini gerçekleştirmiş. Her şey bittikten sonra rahibe bir bakmış adam ağlıyor...
 'Neyin var sevgili oğlum??' 
'Rahibe beni bağışlayın. Ben size yalan söyledim, ben aslında evliyim ve Yahudi’yim'... 
Bunu duyan rahibe gülmüş : 
'Ah sevgili oğlum kendini üzme... Aslında benim de ismim Kevin, eşcinselim ve kıyafet balosuna gidiyorum'...

GÜNÜN ÖZÜ…

Gönül han değil, dergâhtır. Öyle paldır küldür girip çıkılmaz, günahtır. (Mevlana Celalettin Rumi)
Bu yazı toplam 662 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Çorba ihalesine bu defa Lokantacılar Odası girecek
  • Okul kantinlerinde pahalı satılan ürünler
  • Renklerin Gücü
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37