1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Nereye yaya köprüsü lazımdı, nereye yapıldı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Nereye yaya köprüsü lazımdı, nereye yapıldı

A+A-

Yaklaşık üç yıldır yazmaktan ben bıktım. Büyükşehir Belediyesi D-100 İzmit geçişinin Yahya Kaptan Kavşağı ile Köseköy Kavşağı arasındaki kesimine 100 milyon TL’den fazla para harcadı. İş uzun sürdü ama, gayet güzel oldu. D-100 bu kesimde genişledi. Ancak yapılan bu işin amacına ulaşması için, araç girişlerine kapanan Yahya Kaptan Kavşağı’na mutlaka bir yaya köprüsü yapmak gerekiyor. Bu bölgede yaya geçişi için kırmızı ışık yanıyor, bir vatandaş karşıdan karşıya geçecek diye, D-100 karayolunun Ankara yönü de İstanbul yönü de kesiliyor.
Bu inanılmaz saçmalığı, önüme gelen her yetkiliye anlattım. Yahya Kaptan Kavşağı’na bir yaya köprüsü yapacak, buradan ışıkları kaldıracaksınız. Olup bitecek. Yok yapmadılar, yapmıyorlar. Ama bu arada Karayolları gelmiş, D-100 üzerinde Mobesko önüne bir yaya köprüsü yapmış. Karayolları’nın 2 hafta içinde yapıp bitirdiği yaya köprüsünün bulunduğu yerde in cin top oynuyor. Karşıdan karşıya yaya geçişi yok. Ama buraya yaya köprüsü yapıldı. Üç yıldır “Mutlaka yaya köprüsü yapılmalı” denilen Yahya Kaptan Kavşağı’na yapılmadı, yapılmıyor.
Eminim diyecekler ki, “Mobesko önündeki yaya köprüsünü Karayolları yaptı.” Günümüzde Karayolları, Denizyolları, Havayolları, Hükümet, Bakan, Başkan Belediye, hepsi aynı değil mi? Hepsi AK Parti değil mi? Karayolları bir süre önce de Uzuntarla’da  Cengiz Topel Havaalanı önünde bir yaya köprüsü yapmıştı. Buradan da karşıdan karşıya geçen yaya yok. 
Benim şehrim gerçekten komik bir şehir oldu. Yapılması gereken iş yapılmıyor, hiç gerek olmayan işler yapılıyor. Bazen bu şehrin komik haline gülüyorum da, genellikle  “Neden  benim şehrim bu hallere düştü?” diye içim kan ağlıyor. 

Su fiyatı hakkında 
Bir okurum aradı. İzmit şehir merkezinde orta halli bir esnaf. 
Dükkanına su faturası gelmiş. İSU ekipleri, su sayacını 28 gün arayla ölçmüşler. Faturaya göre, iş yeri bu süre içinde 6 ton su tüketmiş. Faturada ödenecek bedel 62 TL. 
Bu iş yerinin yaptığı işin, suyla hiçbir ilgisi yok. Durumu bana anlatan iş yeri sahibi şunları söyledi:
“-28 günde 6 ton su kullanmışım. Bu suyun tamamı, tuvalette ve abdest alımında kullanıldı. Ne araba yıkarız, ne dükkanın önünü sularız. Suyla işimiz yok. 28 günde harcanan 6 ton su için 62 TL ödeyeceğim. Hesap ettim; her gün tuvalet ihtiyacı ve namaz abdesti almak için Fevziye Camii tuvaletine gitsem, daha az para ödemiş olacaktım.”
Bir de benim elimde İzmit’te oturduğum evin su faturası var. İzmit’teki ev, yazın boş. Çok seyrek çocuklar geliyor, evde kısa süre dinlenip çıkıyorlar. İSU tam 2 ay arayla sayacı okumuş. Harcanan su miktarı sadece 2 ton. Ama 2 tonluk su için gelen fatura 10.40 TL. 
Yuh yani. Damacana ile piyasadan su alsanız aynı fiyata gelir. Bu kente Yuvacık Barajı’nı yapan adam, hapiste. Büyükşehir Belediyesi, insafsız su parası alıyor. Umarım İSU, bu yılın sonunda su fiyatına yeni bir enflasyon zammı yapmaz. 

Bu Fuar’ı ne yapsak 
Kaç kişi farkındadır bilmiyorum. Kocaeli Fuarı, mayıs ayından beri sözde açık. Ramazan gecelerinde bazı programlar yapıldı. Sonra, sadece Lunapark kaldı. 
Belli ki Büyükşehir Belediyesi Kocaeli Fuarı’nı gözden çıkartmıştı. Ama yarım yüzyıllık İzmit alışkanlığı olan Fuar’ın böylesine tüketileceğini hiç ummazdım.
HİÇ DEĞİLSE DEPREM ŞEHİTLERİ ANILIYORDU 
Kocaeli Fuarı’nda son yıllarda,  büyük konserler, gösteriler yapılmasa da, 16 Ağustos’u 17 Ağustos’a bağlayan gecelerde hiç değilse 1999 yılındaki büyük deprem felaketinde yaşamını yitirenleri anıyorduk. Deprem şehitleri için Kur’an-ı Kerim okunuyor, ilahiler söyleniyor, dualar ediliyordu. 16 Ağustos’u 17 Ağustos’a bağlayan gecelerde Fuar esnafları organize oluyor, depremde yitirdikleri yakınlarını anmaya gelen, sabaha kadar oturan insanlara ikramlar yapılıyordu.
Bu yıl Kocaeli Fuarı’nda 17 Ağustos anması bile yapılmadı.

İZMİR FUARI’NA BİR BAKIN 
Şu sıralar İzmir’in geleneksel Uluslararası Fuar’ı açılıyor. Ulusal gazetelerde, televizyonlarda reklamlar var. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin gücü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden fazla değil. Ama İzmir Fuarı her geçen yıl daha renkli, daha görkemli hale getiriliyor. Bu yıl da İzmir Fuarı’nda her gece çok ünlü sanatçıların katılımı ile halk konserleri var. Çok büyük gösteriler geliyor. İzmir Fuarı’na giriş 2 TL. İzmir Belediyesi sponsorlar bulmuş. Fuar’la birlikte İzmir renkleniyor.
Ya Kocaeli Fuarı. Bu kentin yarım asırlık alışkanlığı, bitti, gitti. Kimse gitmiyor. Çünkü Fuar’da hiçbir şey yok. Neden bu şehrin insanına bir Fuar bile çok görüldü anlayamıyorum. İzmit gibi bir daralmış, bunalmış kent Fuar alanını bile kullanamıyor ya, buna yanıyorum. 

Gökyüzü Şenliği 
Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı güzel işler de var. Bunlardan biri de son yıllarda organize edilen Gökyüzü Gözlem Şenliği. 
Seka Park alanında bulunan Kocaeli Bilim Merkezi’nin bahçesinde önümüzdeki hafta sonu 19-20 Ağustos gecesi 19.00-24.00 saatleri arasında teleskoplarla gökyüzü gözlemlenecek,  gök bilimleri ile ilgili bilgilendirmeler yapılacak.
Geçen yıl bu etkinlik çok güzel olmuştu. Keşke, meteor yağmurunun gerçekleştiği geçen hafta bu iş yapılsaydı. Daha güzel, daha görkemli olabilirdi. Ama Gökyüzü Şenliği yine de hayli ilginç gözlemlere fırsat verecek. Cuma akşamı, çoluk çocuk, ailece Seka Park alanındaki Büyükşehir Belediyesi Kocaeli Bilim Merkezi’ne gitmenizi tavsiye ederim. İzmit’te görebileceğiniz ender farklılıklardan birini yaşayabilirsiniz. 

 

Bu yazı toplam 2280 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum