• BIST 78.739
 • Altın 127,036
 • Dolar 3,1105
 • Euro 3,3880
 • Kocaeli 12 °C

NEVZAT DOĞAN’IN ŞIKLIĞI…

Cem ŞAKOĞLU

Sezar’ın hakkı Sezar’a. Bu satırlardan bazen eleştiriyoruz politikacıları, siyasileri, liderleri, başkanları vs. Laf ola eleştirmiyoruz elbet, laf olsun, torba dolsun, bir iğne batıralım da balon patlasın, ses çıksın, herkes de baksın diye de yapmıyoruz. Çok şükür ki hiç böyle bir yazı yazmadım. Yazmayacağım da.

Yazdığım eleştirel yazıların içerisinde Sayın Nevzat Doğan’a da elbette kimi zamanlar pay düşmüştür. Ancak iyi şeyleri de halkın önüne koymak lazım. Yine TEGV Kocaeli Selma ve Mesut Kavur Eğitim Biriminin açılışından dem vuracağım. O açılış günü İzmit Belediye Başkanı Sayın Nevzat Doğan da oradaydı. Bütün içtenliğim ve samimiyetimle söylüyorum ki son derece şık, özenle seçilmiş keyifli kıyafetleri ile orada bulunan herkes gibi benim de dikkatimi çekti. Son zamanlarda ki bu yaklaşık 1.5 – 2 seneden bu yana böyle ya bir stilist ile çalışıyor ya da kendine farklı bir tarz belirledi. Klasiğin dışında kıyafetler seçiyor ve bunlar genellikle spor kıyafetler oluyor.

Bence çok doğru bir iş yapıyor. Bana neyi çağrıştırdığını söyleyeyim. Genç ve taze bir ilçenin aynı paraleldeki belediye başkanı imajını ortaya koyuyor. Aman canım sen de, kıyafetle mi oluyor bu iş demeyin lütfen. Bazen klasiğin dışına çıkmazsanız fark edilmiyorsunuz bile. Koyu ve resmi elbise gibi duran kıyafetler bazen halkla aranızdaki mesafelerin açılmasına sebep oluyor. İnanın insanlar bana sorarsanız böylesi kıyafetlerle başkanı kendilerine daha yakın hissediyorlar.

Konuşması bittikten sonra Sayın Nevzat Doğan’la yan yana geldik. Kulağına eğilip kendisine de söyledim. ‘Kıyafetiniz çok şık ve bu tarz size çok yakışıyor. Lütfen değiştirmeyin. Bunu gazetede de yazacağım’ dedim ve yazıyorum.

Bazen algıyı değiştirmek lazım. Halkın bakış açısını klasikten kaldırmak lazım. Yakışmış Sayın Doğan’a. Darısı diğer başkanların başına….

METRO ALIŞVERİŞ MERKEZİNE BU AYIP YETER..

Şaşkınlık içerisindeyim, Metro gibi yılların dev firmasının böyle bir hatayı nasıl yaptığına, böyle bir durumu nasıl hesaplayamadığına inanın şaşkınlık içerisindeyim. Yıllardır bu ülkede hizmet verip, bu ülkenin insanına ürünlerini satan bir devin hem de ‘Geleneksel Lezzetlerin tanıtımı’ adı altında yaptığı bir workshop’ta dışarıdan İtalyan bir şef getirmesi inanılır ve anlaşılır gibi değil. Durumun daha da vahimi ne biliyor musunuz? Workshop için getirilen İtalyan şefin ‘Kayseri Mantısı’ ve ‘Sütlaç’ yapması!!

Olayı bire bir takip etmiş bir kişi değilim açık konuşmak gerekiyorsa. Sosyal Medya üzerinden Sevgili Dostum, yılların ustası, şefi, Türk Milli Ahçılar genç takımı teknik direktörü Naif Bagi’nin internet sayfasından gördüm olayı. Onlarca şef sitem dolu yazılarla kınıyorlardı Metro Alışveriş Merkezini. Hem de haklı olarak kınıyorlardı. Mutlu oldum açık konuşmak gerekiyorsa. Çünkü maalesef biz bazen inanılmaz derecede gereksiz bir şekilde sessiz kaldığımızdan dolayı insanlar kendilerini sürekli haklı görüyorlar. Ya da biz buna iyi niyetli bir yaklaşımla hatalarını görmüyorlar diyelim.

Arkadaş sen şahane bir iş yapmışsın ve Türk ürünlerini tanıtan bir workshop düzenlemişsin. Ne güzel bir hareket. Sen bu güzel hareketi tam taçlandıracakken kalkıp işe İtalya’dan bir aşcı şef getirerek olayın önüne geçecek bir hataya imza atmışsın. Bu da bitmemiş, sen kalkıp adama şaka gibi Kayseri Mantısı ile Sütlaç pişirtirmişsin. Yani % 100 Türk lezzetlerini gidip İtalyan bir şefe tanıttırmışsın. Haydi adam gelip Risotto’yu tanıtsa amenna, geçtim makarnayı bile tanıtsa tamam diyeceğim ama Kayseri Mantısı ve Sütlaç be kardeşim. Türkiye’de şef mi kalmadı. Sen böylesi bir hareketle Türkiye’de bunca şef varken, ‘Hepiniz hikâyesiniz, ben bu işin uzmanını İtalya’dan getireyim de şef görün’ demek değil de nedir bu? Hata diyorsanız, hem de büyük bir hata. Bu işi nasıl telafi edecek Metro bilemiyorum ama telafi etmek zorundadır. Bu kentte bütün yüreğimle söylüyorum Naif Bagi gibi gururumuz olan bir şef varken, haydi Naif olmadı, daha bir dolu maharetine sonsuz güvendiğim bir dolu şef varken İtalyan bir şef getirmek gafın büyüğüdür. Hatta kendi bacağına kurşun sıkmaktır. Yok ötesi.

Geliyorum işin bir diğer kısmına. Arkadaş yanlış biliyorsam düzeltin lütfen, bu İtalyan’lar son zamanlarda restoranlarında Türk yemeklerini yasaklayan millet değil mi? Kendi ülkelerinde Türk pidesinin satılmasını yasaklayan millet değil mi? Niye yaptılar bunu? Çünkü bizim pidemiz onların pizzasını tehdit edecek seviyelere geldi de ondan. Adam ne yaptı? Kendi ülkesinin ürününün taca çıkmaması için bizim lezzetlerimizi yasakladı. Kendi adına süper bir hareket. Peki biz ne yapıyoruz bunun üzerine? Kendi ürünümüzü tanıtmak için İtalya’dan şef getiriyoruz. Şaka mı bu?

Metro Alışveriş Merkezi yetkililerinin bu işin bir hata olduğunu anladıklarını düşünüyorum. Hatalarını gördüklerini ve telafi edeceklerine inanıyorum. Bu hatadan en kısa süre içerisinde dönüleceği umuduyla hepinize İyi Pazarlar Diliyorum…

EMİN CEBE’NİN GÖREVDEN ALINMASINI PROTESTO EDİYORUM…

Ne söylemek gerek, ne yapmak lazım bilemiyorum. Haberi ilk duyduğumda doğruluğuna inanmadım. Ya da belki inanmak istemedim. Olası bir durum değildi çünkü. Hani illa herkes görevden alınacak diye bir sıralama yapılsa, bizim Emin ağabey bu listenin en sonunda yer alacak isimlerden birisiydi. Hiçbir zaman girmez bu listeye ama hani deyin ki metazori, onda bile sonuncu sıraya utanarak yazılması gerekirdi ki, bir oldubitti arasında, hem de benim kulağıma geldiği kadarıyla utanılası bir bahane ile görevinden alındı yılların Emin Cebe’si.

Bilmiyorum tanır mısınız Emin Cebe’yi? Tanıyanlar için bir şey yazmanın anlamı yok zaten ancak tanımayanlar için söyleyecek tek söz şudur ki, kesinlikle ailenizin içerisinde olmasını isteyeceğiniz nesli tükenen insanlardan bir tanesi. Şayet bir yakınınız vefat etmiş ise ve Sevgili Emin ağabey ile tanışıyorsanız, gece demez, gündüz demez sizin işinizi mutlaka görür. Bilirsiniz böylesi durumlarda insanın bir desteğe, birilerinin işleri kolaylaştırmasına ihtiyaç vardır. İnanın bu isim bu kentte ki birçok insan için yıllardır Emin Cebe olmuştur.

Eyvallah belediyeler bu işleri gerçekten son derece güzel bir düzen içerisinde yürütüyorlar. Ancak işin başındaki adamda çok önemli. Hani derler ya ‘At sahibine göre kişner’ diye, aynen öyle. Yıllardan bu yana birlikte çalıştığı personelinden birisinin ağzından Sevgili Emin ağabey için tek kelime kötü bir söz işitemezsiniz. Haydi bununla sınırlı kalmayalım, onu tanıyan bu kentteki sanıyorum ki hiçbir insandan onun hakkında kötü bir söz işitemezsiniz. Pamuk gibi adamdır çünkü. İşini iyi yapar, çözüm üretir, işinizi kolaylaştırır, acınızın azalması için çaba harcar. Emin ağabey bu ne söylemek gerekli bilemiyorum ki. İçtenlikle söylüyorum ki ne yazsam, ne söylesem eksik kalır. Çok üzüldüm, inanın çok ama çok üzüldüm. Bu işte bir yanlışlık olmalı diye düşünüyorum. Ya da hazır bir punt bulmuşken kafalarda dolaşan tilkileri yerlerine yerleştirdi birileri.

Gelelim işin bir diğer boyutuna. Sevgili Emin ağabeyin yıllardan bu yana birlikte çalıştığı insanlar, onun üstleri, tepedeki, yukarıdaki adamlar. Yani Emin Cebe’nin görevden alınmasının altında imzası olan adamlar Emin Cebe’yi hiç mi tanımıyorlardı ki, böyle bir operasyonun altına imzalarını attılar. Şimdi bir durum tespiti yapalım. Çok merak ettim sebebini, basında da yer aldı mı inanın bilmiyorum. Ancak kulağıma gelen sebep şu meşhur taciz olayı. Asri Mezarlıkta çalışan bir görevlinin bir bayanı taciz etmesinin tespiti üzerine Mezarlıklar Müdürü olarak durumdan sorumlu tutulmuş yılların Emin ağabeyi. Ayıp ki, ayıbın ağa babası. Bunca yıldır bu kadar insanın duasını almış, bu kadar insana hayrı dokunmuş, bu kadar insanın en hassas anlarında yanında olmuş bir adamı görevden aldığın pozisyonun çirkinliğine bakar mısın? Yazıklar olsun işi bu duruma getirenlere. Her kimse bu kişi, her kimse bu ayıbın sahibi bu kentin insanı inanın affetmeyecektir kendisini. Hakkını da helal etmeyecektir inanın. Çünkü bu bir hak gaspıdır. Çünkü bu bir rezalettir, kepazeliktir.

Bu memlekette işe alınan insanların psikolojik durumlarını hangi devlet kurumu ne kadar kontrol ettiriyor. Bu kontroller esnasında bu güne kadar kaç kişi ‘Bu adam sapık olabilir’ zannıyla kişileri işe almama durumunda kalınmış. Kaç tacizci iş başvuruları esnasında belirlenerek ‘Bu sebepten dolayı bizde çalışamaz’ damgası yemiştir. Soruyorum size iş başvurusu yapan bir kişinin tacizci, sapık, hırsız, ahlaksız ya da namussuz, şerefsiz olduğunu hangi kriterlere göre belirliyorsunuz ve bu güne kadar kaç tanesini bu kriterlere göre işe almadınız? İnanın merak ediyorum. Sayın Emin Cebe Asri Mezarlıkta çalıştırdığı, görev verdiği, (ki o mu verdi, belediye mi o şahsı oraya görevlendirdi bilmiyorum) o kişinin sapık olduğunu, tacizci olduğunu nasıl tespit etmeliydi? Denetimleri esnasında kimsenin sapıklık yapıp yapmadığını kendilerine mi sormalıydı yoksa gün boyu kameralar karşısında oturup kim ne yapıyor onu mu denetlemeliydi? Daha bir milyon soru sorabilirim inanın. Benim tanıdığım, inandığım, sevdiğim, bildiğim, kendimden emin olduğum kadar emin olduğum bir insan için bunlar gibi bir milyon soru daha yazabilirim buraya ve bir tanesine bile cevap veremezsiniz. Bu ayıp size yeter.

Gerçekten merak ediyorum bu insanları Sevgili Emin ağabeyin yüzüne nasıl bakacaklarını. Bakabilecekler mi inanın merak ediyorum. Gerçi onlar hiç kimseyi takmayıp, hiçbir şeyi umursamadıkları gibi bu olayda da hiçbir şeyi ve kimseyi umursamayacaklardır. Yaptıkları yine yanlarına kar kalacak sanacaklardır. Evet öyle olabilir bu durum ancak sadece bu dünyalık olabilir unutmayın. Hak var, Allah var, hesap günü var bir de. Bunca emek harcamış, görevi sebebiyle halkın büyük sevgisini kazanmış, yıllardır bu kentte yaşayan kentli ya da gurbetçi herkesin işini çözmüş, çözmek için çaba harcamış pırıl pırıl bir adama yaptığınız bu operasyonu, hak gördüğünüz bu çirkin sebebi Allah da affetmeyecektir. Göreceksiniz bak bu iş dikiş tutmayacaktır.

Ben kendi adıma, Cem Şakoğlu olarak bu işi yapanları protesto ediyorum. Bu kentli olarak, Emin Cebe’yi tanıyan bir dost, bir kardeşi olarak, makamı icabı destek alan binlerce insandan birisi olarak ve vefanın İstanbul’da bir semt adından daha değerli bir şey olduğuna inanan birisi olarak görevden almanızı da, atamanızı da kınıyorum ve yazıklar olsun diyorum.

Sevgili Emin Ağabey sen bu kent insanının çok büyük bir kesiminin acılı günlerinde yanında oldun ya, inan Allah da senin yanındadır. Ne ağabeyliğinden bir kaybın var, ne de insanlığından. Biz yine başımıza elbet bir gün gelecek acı günlerimizde klasik bir alışkanlık olarak bu kentteki birçok insan gibi ilk seni arayacağız inan. Bu kentin insanı senin değerini her zaman bilecektir ve dualarında mutlaka olacaksın. Bu güne kadar sana ‘Allah Razı Olsun’ diye dua edenlerin ahı bile sana bu durumu reva görenlere tokat gibi inecektir.

Diliyorum bu durum bir hatadır. Diliyorum bunu yapanlar hatalarını görür ve Sayın Emin Cebe’ye iadeyi itibar yaparak görevini geri verirler ve diliyorum ki bu halk bu durumu bunu yapanların yanına bırakmaz. Bu gün bırakırsa, yarın bırakmaz. Allah var, gam yok. Sen göremezsen, o görür.

Teşekkürler Emin ağabey, bu güne kadar acısına merhem olmaya çalıştığın tüm kentliler adına Teşekkürler. Makamının her saniyesinin hakkını veren bir kamu çalışanı olarak ve kent insanının hemşericilik gütmeden kurumunla ilgili tüm sorunlarına çözüm ürettiğin için sonsuz Teşekkürler. Kendi adıma da, kentim adına da, kentlim adına da ve görmeyenlere, görmek istemeyenlere, düzenlerini başka türlü kuranlara inat Emin Ağabey sana sonsuz TEŞEKKÜRLER..

TEGV SELMA VE MESUT KAVURT EĞİTİM BİRİMİ ÖRNEK OLSUN..

Müthiş bir gurur duyuyorum bu işle. Sanki kendim yapmış gibi, sanki içerisinde benim de emeğim varmış ve işin bu duruma gelmesinde ben de emek harcamışım gibi acayip bir gurur duyuyorum. Sebebi sanıyorum Sevgili Mesut ağabey ile neredeyse çocukluğuma kadar giden dostluğum. Mahallemizin ağabeyi, o dönemden bu yana hiç değişmeden süren beyefendiliği, girişkenliği ve etrafındaki insanları da yaptığı işe katması ile bu gün de bize sanki bu işte biz de varmışız gibi hissettirdi. Sevgili Selma abla ile birlikte bu kente ve bu kentin iş adamlarına müthiş bir örnek oldu. Diliyorum açtığı yolun gerisi gelir.

Bundan yaklaşık bir yıl kadar önce beni temel atma törenine davet etmişti. Projenin resimlerini broşürler üzerinde görmüş, yine bu satırlardan duyurusunu yapmıştım. Müthiş bir hızla ve deli bir emek harcayarak şahane bir şey çıkarttılar ortaya. Kutluyorum. Emeklerini, yüreklerini ve sevgilerini kattıkları gibi insanları da katmaya çalıştılar bu işin içerisine. Nasıl severim Mesut ağabeyi belli değil. O da bilir bu sevgimi ve bilirim ki o da beni aynı ölçüde sever. Açılıştan bir hafta önce Sevgili Murat Kolaylı ile birlikte Özler’e gelip yemek yedikten sonra bir nezaket göstererek beni kendi aracıyla o zaman henüz açılışını yapmadığı TEGV Kocaeli Selma ve Mesut Kavur Eğitim Birimine götürdü. Bizimle paylaştı, anlattı. Elleriyle ektiği çiçekleri, diktiği, bina yapılırken koruduğu ağaçları gösterdi. Sınıfları ve okulu gezdirdi büyük bir coşku ile. İnanın yüzünde güller açıyordu ve sanki ışık saçıyordu bastığı her yer kendisine teşekkür edercesine. Canım Mesut ağabeyim öyle mutluydu ki bu durumdan anlatamam size. Burada çocukların eğitim alacakları, hedefleri, yarınları, kentin, memleketin, ülkenin geleceği diye anlatırken heyecanı müthişti. Aynı heyecanı anlatırken bize de çok net bir şekilde geçirmişti o gün. Açılış gününü konuştuk, neler yapılabileceğini, kendisi çoktan planlamış da olsa nezaketen neler yapmak gerektiğini sordu bize. Oysa biliyorum ki kafasında çoktan planlamıştı her şeyi.

Açılış günü heyecandan ne yaptığını bilmez haldeydi ikisi de. Selma abla da, Mesut ağabey de. İyi yaptıkları bir işi, iyi sunmak istiyorlardı. Teşvik etmek, özendirmek, bu kentte istenirse iyi işlerinde yapılabileceğini ortaya koymak istiyorlardı. Tabi bunlar benim senaryolarım. Heyecanlarını sizlere daha iyi aktarabilmek adına yazıyorum bunları. İlk önce TEGV Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Solakoğlu konuştu. Sonra Sevgili Mesut ağabey. İkisi de güzel konuşmalar yaptılar. Tam Mesut ağabeyin konuşması bitmişti ki, Sevgili Selma abla öyle bir hareket yaptı ki, o gün orada bulunan herkesi inanılmaz duygulandırdı. Bulunduğu yerden eşinin yanına gitti, elini eşinin beline koydu ve eşi Sevgili Mesut ağabeyin yanağına sıcak ve içten bir öpücük kondurarak ‘Ben de seni emeklerinden dolayı kutluyorum’ dedi ve gözyaşlarını onca insanın önünde koyuverdi. Kilitlendik hepimiz. Tabi alkış kıyamet. Mesut ağabey inanılmaz duygulandı. Sevgili Selma abla bu işin ne kadar önemli ve ne kadar yürekten yapıldığının bir göstergesini, bu işe nasıl yürek koyduklarının fotoğrafına duygu kattı o an. Ne yazarsam yazayım o anı görmeniz gerekirdi. İkilinin sevgisini ve sevgileri ile ortaya çıkarttıkları eserin yaşadıkları haklı gururunu görmeniz gerekirdi.

Mesut Kavurt bu kentin bir esnafı. Yıllardır bu kentin sokaklarında, ticari hayatında, sosyal hayatında, sportif alanlarında boy gösterdi, emek harcadı. Bu kentte kazandı ve kendisine bir düstur edindiği sloganıyla yine bu kente harcadı kazandıklarını. TEGV’in desteği ile üç katlı harika bir eğitim birimi oluşturdular. Minik çocukların hayatlarına dokunmak üzere müthiş bir esere imzalarını attılar. Buradan yetişecek nesillerin yapacakları her güzel işin bir ucu yarın bu dünyada olmasalar bile mutlaka kendilerine ulaşacaktır. Ne güzel bir yürekle yaptılar helal olsun.

Ben Sevgili Selma abla ile de, Sevgili Mesut ağabey ile de, yaptıkları bu harika iş ile de gurur duyuyorum. Onları tanımış olmaktan, kendimi onların bir parçasıymış gibi hissetmekten, ailenin hayatlarının içerisinde bir yerlerde olduğumu bilmekten gurur duyuyorum. Onlar gibi insanların olması umudun yaşaması adına inanılmaz bir duygu. İkilinin ortaya koydukları AŞK tablosu ise müthiş bir güzellik.

Yıllardır kendime düstur edindiğim bir prensibim var benim ve bunu dostlarıma sürekli söylerim ‘Ne verirseniz karşınızdakine, ondan da onu alırsınız’ diye. Sevgili Selma abla ve Sevgili Mesut ağabey öyle kıymetli bir şey verdiniz ki siz ve öyle kıymetli bir şey alacaksınız ki karşılığında. Buna adım gibi eminim. Hani derler ya eskiler ‘Halik bilmezse, Malik bilir’ diye. İşte öyle. Hayrınız kabul, dilekleriniz gerçek, yaptığınız herkese örnek olsun İnşallah. Ve İnşallah yaptıklarınızın karşılığını kat kat, misli misli alırsınız. Ömrünüz hayırlı, bereketli ve uzun olsun….

ALTIN KESESİ…

Vakti zamanında Hac vazifesini yapmak üzere Mekke’de bulunan bir kimse, oradaki bir adamın sürekli “Allah’ım, sen doğruların yardımcısı ol, onlara yardım et.” Diye dua ettiğine şahit olur. Öyle ki bu adam bu duadan başka dua etmez.

Bu duruma şahit olan kimse meraklanır ve adama sorar; “Sen neden hep aynı duayı ediyorsun?”

Adam başlar hikâyesini anlatmaya;

Yıllar önce hac vazifemi yapmak üzere Mekke’ye gelmiştim. Burada Kâbe’nin etrafında tavaf ederken ayağıma bir şey takıldı. Eğilip onu aldım. Büyükçe bir keseydi ve içi altın doluydu. Önce o kesenin sahibini bulmayı düşündüm. O kalabalıkta bulamam dedim. Altınları alıp gideyim dedim. Hem epeyce altın vardı…

Uzunca bir süre nefsimle mücadele ettim. O esnada bir takım kişiler “bir adamın içinde bin tane altın olan bir keseyi kaybettiğini ve bulup getirene 30 altın hediye edeceğini” bağırıyorlardı. Bu duyuru ile nefsimi yenebildim. Helal olan 30 altın haram olan bin altından daha iyiydi.

Keseyi sahibine ulaştırdım ve onun hediyesi olan 30 altını aldım. Hac vazifemi tamamlayıp kendi memleketime giderken o altınlar ile bir köle satın aldım. Kölem çok efendi bir gençti ve iyi çalışırdı. Ben de ona bir köle gibi muamele etmezdim. Birlikte çalışır, aynı sofrada yemeklerimizi yerdik.

Bir müddet bu böylece devam etti. Bir gün kölemin tanımadığım birkaç adamla gizlice konuştuğunu gördüm. Ona, o adamların kim olduğunu sordum. Dedi ki; “Ben falanca diyarın hükümdarının oğluyum. Babam ve ben bir savaşta esir düştük. Beni köle pazarına getirdiler ve sen beni satın aldın. Bu adamlar ise babamın askerleridir. Bana babamın esaretten kurtardığı ve beni 50 bin altın karşılığında satın almak istediği haberini getirdiler. Sen iyi bir adamsın sakın ola fiyatı düşürme, o 50 bin altın senin hakkındır.”

Kölemin babasının askerleri tekrar geldiler ve onu o adamlara 50 bin altına sattım. Bu para ile de tüccarlığa başladım.

Birçok tüccar dostum oldu. Bir gün o dostlarımdan yaşça pek ileri olanlarından birinin üzgün olduğunu gördüm. Ona sebebini sorduğum da; “bir başka tüccar dostunun vefat ettiğini ve o adamın kızının yapayalnız kaldığını, o dostu için ve dostunun kızı yalnız kaldığı için üzgün olduğunu” söyledi. Ve beni çok sevip güvendiği için o kızla evlenmemi teklif etti.

Onun teklifini kabul ettim. Evlilik için gerekli hazırlıklar tamamlandıktan sonra adet olduğu üzere kızın çeyizini görmek için evine gittim. Çok değerli bir çeyizi vardı kızın ve çeyizinde altın kaseler içinde kese kese altınlar…

Her kesenin içinde, bin altınlık keseler vardı. O keselerden birinde ise 970 altın vardı. Bütün keselerde bin altın var iken o kesede neden 970 altın olduğunu merak etmiştim. Bunu kıza sorduğum zaman; “babasının hac vazifesini yaparken içinde bin altın olan kesesini kaybettiğini ve o keseyi bulup getiren kişiye 30 altın hediye ettiğini, daha sonra ise o keseyi hiçbir zaman tamamlamadığını” anlattı. Yıllar önce aldığım 30 altın ile o keseyi tamamladım.

İşte bu nedenle Allah’a doğru kimselere yardım etmesi için yalvarıyorum. Çünkü dürüstlükten uzaklaşmak ve yalan söylemek, yalancı bir kimse olmak çok kolay ve nefse hoş gelen bir şeydir. Ve bu öyle bir şeydir ki, bir kez yalan söyler iseniz, ondan sonra hep yalan söylemek zorunda kalırsınız. Dürüstlükten bir kez uzaklaştınız mı, bir daha doğru olamazsınız. Bu çok zordur.

Ve dürüst kalmak, doğru olmak da zordur. Büyük bir mücadele gerektirir, doğru olmak için nefsinizi yenmeniz gerekir. Ancak bunu başarır iseniz hem dünyada hem de ahirette mükafatı büyük olacaktır.

Ben hayatım boyunca dürüst kalmak için nefsimle mücadele ettim. Zor bir mücadele olsa da, dürüstlük kaderim oldu.

İşte doğruluk bu kadar zor ve mükâfatı bu kadar büyük olduğu için bu duayı ediyorum…

 

Bu yazı toplam 2726 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  • Başiskele’deki arazinin durumu
  • Levent Yarımel’in ardından
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
  1/20
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37