1. YAZARLAR

  2. İlksen ÇAĞLAYAN

  3. Neyi Arıyoruz?
İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Neyi Arıyoruz?

A+A-
“Dilerim herkes bir gün zengin ve ünlü olur ve hayalini kurduğu her şeye kavuşur; böylece aranılan esas cevabın bu olmadığını anlar.”  
Yukarıdaki söz çok sevilen , ünlü ve başarılı bir Hollywood oyuncusu olan Jim Carrey tarafından söylenmiş. Ne kadar da doğru.. Hayatın yorucu, bizleri zaman zaman sarsıcı bu keşmekeşinin içinde aslında herkesin aradığı ve olmak istediği bir yer , bir durum var. Etrafımda baktığımda da bunu çok net olarak görebiliyorum. Bazen kendi imkanlarıyla bunu başarmak için uğraşan, çabalayan,  gayret eden, bazen hinle kinle başkasını ezerek , belki de hak yiyerek ve her yolu bu uğurda mübah sayarak istediği emele ulaşmak için de gayret eden çok insan var.  Bir günün sonunda iç huzur ve ferahlığıyla mı uyuyabiliyoruz, yoksa bir sonraki günü, haftayı kafamızda kurarak ya da geçmişin izlerini kendimizde taşıyarak, yük edinerek mi kendimizi, ruhumuzu daraltıyoruz? Sahi neyin peşindeyiz bu hayatta? Sağlıklı olmak , her gün istediğimiz şeyi yiyebiliyor, içebiliyor olmak, fiziksel aktiviteleri yapabilmek , bunun da ötesinde ruhen ve manen de sağlıklı olmak ve her şeyin başı olarak da nefes alabilmek, doya doya nefes alabilmek  önemli ve elzem değil mi bu hayatta? Bir aileye sahip olmak, onlarla birlikte oturup konuşabilmek, dertleşebilmek, bir sıkıntınız olduğunda ya da onların bir sıkıntısı olduğunda beraber olmak, birlikte bu sıkıntıya göğüs germek önemli değil mi bu hayatta? Ya da akla, mantığa ve bununla birlikte hayatta bazı değerlere sahip olmak , bunların her koşulda arkasında durmak , bir çıkar uğruna belli başlı erdemlerden vazgeçmemek , her daim doğrunun arkasında ve yanında olmak önemli değil mi bu hayatta? Dürüst olmak, güleryüzlü olmak, paylaşabilmek, daha da çokça paylaşabilmek her şeyi , başta sevgiyi, sonra da elinde ne varsa her şeyi paylaşabilmek önemli değil midir? Yanımıza baktığımızda , telefonu açtığımızda, sokakta rast geldiğimizde bir sevdiğimizi, akrabamızı, tanıdığımızı görmek, istediğimiz zaman yardım isteyebilmek önemli değil midir?   Bu yazdıklarımdan daha büyük nimet, daha büyük önem var mıdır hayatta?
Yürüyebilmenin , yemek yiyebilmenin, görebilmenin, bir başına yetebilmenin  önemini, bizim için ehemmiyetini anlamak için illa bu yeteneğimizi, yapabililirliğimizi kaybetmek mi gerekir ?  Bir şeyi isterken elimizdekilerin değerini, kıymetini unutarak , büyüyen bir çocuğu, yetişen bir ağacı görmezden gelerek yaşamak, kendi egolarımız ve sadece kendi isteklerimiz için başkalarını yargılayarak, ezerek , hor görerek ve bazen de kıskanarak yaşamak ne denli doğru bu hayatta? Onun için tek bir hayatımız olduğunu, bunu da elimizdekileri yitirmeden, heba etmeden, her şeyin değerini ve önemini bilerek ve kavrayarak yaşamak gerektiğini hatırlayalım her zaman. Ve asıl olanın, gerçek olanın, hep uzakta ve ulaşılmaz olduğunu görmek yerine aslında şu anda ve yaşadığımız yerdeki mutlulukla ilgisi olduğunu bilelim. 
Hayatın Anlamı- Güzel Bir Hikaye 
Eski zamanların birinde bir adam hayatın anlamının ne olduğuna takmış kafayı.
Bulduğu hiçbir cevap ona yeterli gelmemiş ve başkalarına sormaya karar vermiş.
Ama aldığı cevaplarda ona yetmemis.Fakat mutlaka bir cevabı olmalı diyormuş.Ve dolaşıp herkese bunu sormaya karar vermiş.
Köy,kasaba,ülke dolaşmış bu arada zamanda durmuyor tabii ki .
Tam umudunu yitirmişken bir köyde konuştuğu insanlar ona,
-Su karşıki dağlari görüyormusun,orada yaslı bir bilge yaşar
istersen ona git belki o sana aradiğın cevabi verebilir,demişler.
Çok zorlu bir yolculuk sonunda bilgenin yaşadığı eve ulaşmış adam. Kapıdan içeri girmiş ve bilgeye hayatın anlamının ne olduğunu sormuş ..
Bilge sana bunun cevabını söylerim ama önce bir sınavdan geçmen gerekiyor demis .Adam kabul etmiş .Bilge bir çay kaşığı vermiş adamın eline ve içine de silme bir şekilde zeytinyağı doldurmuş.Simdi çık ve bahçede bir tur at tekrar buraya gel.Yalniz dikkat et kaşıktaki zeytinyağ eksilmesin eğer bir damla eksilirse kaybedersin.
Adam gözü çay kaşığında bahçeyi turlayip gelmiş.Bilge bakmış, evet demis kaşıkta yağ eksilmemiş.Peki bahçe nasıldı?
Adam şaşkın..
Ama demiş ben kaşıktan başka bir yere bakmadım ki …
Şimdi tekrar bahçeyi dolaşıyorsun kaşık yine elinde olacak ama bahçeyi inceleyip gel ,demiş bilge.
Adam tekrar bahçeye çıkmış gördüğü güzellikler büyülemiş muhteşem bir bahçedeymiş çünkü.
Geri geldiğinde bilge ,adama bahçe nasıldı diye sormuş…
Adam gördüğü güzellikler karşısında büyülendiğini anlatmiş.
Bilge gülümsemiş ,ama kaşıkta hiç yağ kalmamış demiş ve eklemiş
-Hayat senin bakışınla anlam kazanır ya sadece bir noktayı görürsün, hayatın akıp gider sen farkına varamazsın.
Yada görebileceğin tüm güzelliklerin tam ortasında hayatı yaşarsın akıp giden zamanın anlam kazanır .
“Hayatının anlamı senin bakışlarında gizli”.
“Çevrendeki insanlar susacağı, konuşacağı ve duracağı yeri bilmiyorlarsa, sen fazla adım atmışsındır onlara. Biraz geri çekil.”
 T.S Eliot
Bu yazı toplam 489 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum