1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Neyi paylaşamıyorsunuz?
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Neyi paylaşamıyorsunuz?

A+A-
Bir ara niyet ettim, gidip izleyelim diye sonra vazgeçtim. İyi de de vazgeçmişim, o rezaleti, vahşeti görmedim. Tanık olanlar maç gittiklerine bin pişman olduklarını söylediler. Böyle spor olmaz olsun diye sosyal medyadan paylaşmışlar duygularını. En başından söyleyelim, benim için hiç sürpriz olmadı bu yaşananlar. İlk duyduğumda şaşırmadım, “Olacağı buydu” dedim. Bırakın büyükleri, küçük yaş gruplarındaki maçlarda bile bu iki kulüp ne zaman karşı karşıya gelse mutlaka bir tatsızlık çıkmış, demeç savaşları ile ortam gerilmiştir.  Nedendir bilinmez, bir husumet var aralarında. Aynı ilçenin iki dost kulübü olmaları gerekirken, adeta düşman kardeşler noktasına gelmişler. Tüm bu gerçeklerin ışığında oynandı önceki günkü maç. 

POLİS BİLE ÇARESİZ KALDI
 
Hedefini BAL olarak belirlemiş ancak Play-Off’a istedikleri gibi başlayamayan iki takımın maçıydı. Kazanan umutlarını artıracak, kaybedenin işi büyük ölçüde bitecekti.  Bir anlamda tamam mı, devam mı anlamı ve önemi taşıyordu buluşma. Biri Kartepe Belediye, diğeri Derbentspor. Dostluk içerisinde başlıyor maç, iki takım kol kola sahaya çıkıyor. Derbent öne geçiyor, sonra Kartepe geriden gelip üstünlük kuruyor. Maçın son 10 dakikası. O ana kadar birbirleriyle didişen futbolcular başlıyorlar kavgaya.  Yedek futbolcular durum mu, anında olay yerine. Peşinden de taraftarlar. Saha bir anda ana baba gününe dönüyor. Kimin kime vurduğu belli değil. Yumruklar, uçarak atılan tekmeler. Polis bile olayları önlemede güçlük çekiyor, çaresiz kalıyor. Dakikalarca süren olaylarda ciddi yaralanmalar oluyor.

DİLERİM SORUMLULAR EN AĞIR CEZAYI ALIR  
Kulüplerden yapılan açıklamalara baktığımızda herkes kendini hakkı görüyor, karşı tarafı suçluyor. Zaten ben bugüne kadar suçu kendinde gören kulüplere, yönetimlere hiç rastlamadım.  Kıvılcımı kim yaktı, olayları kim, hangi taraf başlattı tartışmasına girersek için içinden çıkamayız. Öncelikle iki takımın bazı futbolcularının aşırı girgin ve kötü niyetli olduğunu söylemeliyiz. Yani olayları başlatan futbolcular. Zaten sahada bir kıvılcım olmasa, taraftar cesaret edip tribünden inmez. Dilerim gözlemci ve hakem olayları başlatan, karışan futbolcuların tespitini iyi yapmıştır. Kimse bu rezaletin baş sorumluları en ağır cezayı almalı. Disiplin Kurulu kesinlikle gözlerinin yaşına bakmamalı. Öyle cezalar verilsin ki, örnek olsun, caydırıcı olsun. Gerekiyorsa, hak ediyorsa futbolculuğu bitirilsin. 

BU MAÇA DEĞİL, ÖNCESİNE BAKILMALI
 
Spor adamlığım bir tarafa, Kartepeli olarak bu yaşananlara çok üzüldüm, utandım. Kartepe ilçe altın sezonunu yaşıyor, başarıdan başarıya koşuyor diye övünürken, gururlanırken, bu olup biten tüm güzellikleri bir anda sildi süpürdü adeta. Bu yaşananların izahı, savunması yok. Kartepe ilçesi ve iki kulüp için kolay temizlenmeyecek bir leke bu. Ancak başta altını çizdiğim gibi nefret tohumları ekilerek bağıra bağıra gelindi bu noktaya. Dolaylısıyla öncesini sorgulamak, iki kulübün neyi paylaşamadığını ortaya çıkarmak gerekir. Tabi ilçedeki diğer kulüplerin görüşleri de alınmalı.  Varsa rahatsızlıklar, beklentiler dinlenmeli.  Bu görev, sorumluluk kuşkusuz ilçenin mülki amirleri kaymamak ve belediye başkanının. Bir araya getirecekler yöneticileri, herkes eteğindeki taşları dökecek. Kartepe’de bir spor zirvesine ihtiyaç var, hem de en kısa zamanda.   
Hak arama mı, yoksa şov mu? 
Kocaeli Birlikspor’da yaşanan maddi kriz ve futbolcu eylemleri kamuoyunda şaşkınlıkla karşılandı. Siyasi iradenin desteklediği, bizzat Bakan Fikri Işık’ın finans sağladığı bir kulüpte maddi sıkıntı yaşanmasına kimse anlam veremiyor. İşin gerçeği geçen sezon da Kemal Kılıç döneminde benzer bir kriz çıkmış, futbolcular antrenmana geç çıkarak protestoda bulunmuştu. Bu yıl sıkıntı daha büyük ki, Manisa maçından bu yana iki haftadır antrenmanlara çıkmama eylemi yapıyor. Yetmemiş veya seslerini duyuramamış olacaklar ki, son maçta santranın ardından 30 saniye oldukları yerde durarak ödeme yapılmamasına tepkilerini gösterdiler.

İLK BAKIŞTA CİDDİ BİR MAĞDURİYET GİBİ
 Her kulüp maddi sorunla boğuşuyor ancak siyasi irade gibi önemli bir gücün desteğindeki kulüpte bunların yaşanması şaşırtıcı olmak dışında son derece düşündürücü de. Dün Başkan Fahrettin Kandemir’i aradım, işin aslı astarı nedir diye sordum. Gerçekten de sezon başından bu yana maç başı ödemesi yapılmamış. Sevgili Kandemir, “Geçen yıldan kalan borç bizi etkiledi, yoksa böyle bir sıkıntı olmazdı” dedi. Futbolcuların geneli aldıkları peşinatı mutlaka bir yatırıma kullanır, maç başlarıyla da geçimini sağlar.  Sezon başından bu yana tek bir maç başı ödemesi yapılmaması ilk bakışta ciddi bir mağduriyet gibi gelebilir.

YÖNETİMİN İYİ NİYETİ GÖZ ARDI EDİLMESİN 
 Ancak öyle değil.  Futbolculara maç başı ödemesi yapılmamış ama primler günü gününe ödenmiş. İç saha galibiyetine 2, dış saha galibiyetine 3 bin TL prim uygulaması var Birlikspor’da. Baktığımızda sonuçlar gayet iyi. Futbolcuların eline her ay primden azımsanmayacak bir rakam geçiyor. Çok rahat geçinebilecekleri bir para bu.  Yani futbolcuların ciddi bir mağduriyet yaşaması gibi bir durum göremiyorum. Prim ödemesi olmasa, anlarım hak da veririm ama öyle değil. Primler zamanında yatıyor hesaplara. Sonra yönetimin iyi niyeti de göz ardı edilmemeli. Malum sözleşmelerde maç başı ücretler yazıyor. Bu ücreti TFF’ye başvurduğunuzda çatır çatır alabiliyorsunuz. Ama primle ilgili kulüpleri bağlayan bir durum yok. Yani kulüplerin prim ödeme gibi bir zorunluluğu bulunmuyor. 

ANLAYIŞ GÖSTERMELERİ GEREKİRDİ 
Yönetim istese maç başlarını öder, primleri bekletirdi. Böylece futbolcuların yasal bir hakkı da olmazdı. Prim tutarı ile maç başı arasında öyle büyük bir fark da yok bildiğim kadarıyla. Yönetim prim yerine maç başı ödemeyi tercih edebilir, bu da futbolcuların aleyhine bir durum olurdu. Yönetim iyi niyetli yaklaşımda bulunmuşsa futbolcuların da anlayış göstermeleri gerekirdi. Bence Birliksporlu futbolcular işi biraz abattı, böyle yaparak yönetimin iyi niyetini suiistimal etti. Türkiye liglerinde aylardır para alamayan nice futbolcuların hiç sesi çıkmazken, hatırı sayılır peşinatı cebine indirip, primleri günü gününe alanların bu kadar görüntü kopartmalarını kimse kusura bakmasın hak arama mücadelesi olarak değil şov olarak görüyorum. 
Bu yazı toplam 489 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum