1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNDOĞDU

  3. Nicomedia adını taşıyan yük gemisi nasıl batırıldı?
Ali GÜNDOĞDU

Ali GÜNDOĞDU

Yazarın Tüm Yazıları >

Nicomedia adını taşıyan yük gemisi nasıl batırıldı?

A+A-
Antik İzmit’in adı olan Nicomedia isminin geçen yüzyılın başında bir Alman yük gemisine verildiğini ve bu geminin de Birinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz denizaltıları tarafından batırıldığını biliyor muydunuz? İzmitli değerli hemşerimiz, uzak yol kaptanı Yavuz Ulugün, geçtiğimiz yıllarda yine çok güzel bir kitaba imza atmıştı. İzmit tarihini konu alan daha önceki kitaplarını büyük bir keyifle okuduğum Yavuz Ulugün’ün son kitabı, İzmit Rotary Kulübü Kültür Yayınlarından çıkmıştı. “Kocaeli ve Çevresi Denizcilik Tarihi” adını taşıyan bu güzel eser, çok çarpıcı fotoğraflarla desteklenmiş. Kitabın bir bölümünde antik İzmit’in adı olan “Nicomedia” ismini taşıyan Alman yük gemisinin batırılış öyküsü de yer alıyor. 

Nikomedia nasıl batırıldı?
Birinci Dünya Savaşı boyunca İsveç demiri nakli Almanya için büyük önem taşıyor, İngiltere de bunu engellemek için Baltık Denizi’nde elinden geleni yapıyor. 
Baltık Denizi’ne tek giriş, Danimarka ile İsveç arasındaki çok dar ve sığ boğazlar. 1915 Eylül’ünde 5 İngiliz denizaltısı Öresund Boğazı’nı geçerek Baltık Denizi’ne girer. Bu denizaltılar 1917 devrimine kadar müttefik Rusya limanlarında barınırlar. Görevleri Baltık Denizi’nde devriye gezmek ve Alman gemilerini batırmaktır. 
Bu görev sırasında bir gün içinde 4 Alman yük gemisi durdurularak, personeli tahliye edilmiş ve tek torpido dahi kullanılmaksızın batırılmıştır. İşte bu gemilerden bir tanesi de 1901 yapımı, antik İzmit’in adını taşıyan S/S Nicomedia’dır. 
11 Ekim 1905 günü, saat 17.30’da 120 metre boyundaki gemiyi durduran İngiliz denizaltıları, gemi personelinin bir fıçı bira hediyesini memnunlukla kabul eder. Ancak savaş halidir ve görev bir fıçı biraya tav olunmayacak kadar önemlidir. Alman gemisinin personeli gemiden tahliye edilir, buharlı gemi, oracıkta batırılır. 
1982 yılında bir grup İsveçli dalgıç, balıkçıların ihbarı üzerine belirtilen yerde araştırma yaparlar ve 35 metre derinlikte iyi korunmuş S/S Nicomedia’nın enkazını bulurlar. Gemi enkazının su altı çekimleri 1986 yılında İsveç Televizyonu’nda yayınlanır. 
İşte böyle. 
Nicomedia konusunda bu sütunlarda çok yazılar yazdım, ama kentimizin antik ismini taşıyan bir gemi olduğunu, bu geminin geçen yüzyılın başında batırıldığını hiç bilmiyordum. Yavuz Ulugün’ün kitabında, S/S Nicomedia’nın batırılışı bölümünde geminin su üstündeki ve su altındaki fotoğrafları da bulunuyor. 
Kitabın tamamı Kocaeli çevresi denizcilik konularını içeriyor. Son derece akıcı, bilgi ve belge yüklü bu kitabı değerli büyüğüm Yavuz Ulugün, imzalayıp göndermiş. Kendisine çok teşekkür ediyor, siz değerli okurlarımın da bu kitabı bir şekilde edinip okumanızı tavsiye ediyorum.


S/S NİCOMEDİA
1915 Eylül’ünde 5 İngiliz denizaltısı Öresund Boğazı’nı geçerek Baltık Denizi’ne girer. Bu denizaltılar 1917 devrimine kadar müttefik Rusya limanlarında barınırlar. Görevleri Baltık Denizi’nde devriye gezmek ve Alman gemilerini batırmaktır. Bu görev sırasında bir gün içinde 4 Alman yük gemisi durdurularak, personeli tahliye edilmiş ve tek torpido dahi kullanılmaksızın batırılmıştır. İşte bu gemilerden bir tanesi de 1901 yapımı, antik İzmit’in adını taşıyan S/S Nicomedia’dır. 
GEMİ ENKAZI
1982 yılında bir grup İsveçli dalgıç, balıkçıların ihbarı üzerine belirtilen yerde araştırma yaparlar ve 35 metre derinlikte iyi korunmuş S/S Nicomedia’nın enkazını bulurlar. Gemi enkazının su altı çekimleri 1986 yılında İsveç Televizyonu’nda yayınlanır.  
SUALTI ÇEKİMLERİ
Nicomedia’nın battığı yer tespit edildikten sonra gemi enkazının su altı çekimleri 1986 yılında İsveç Televizyonu’nda yayınlanır.  
Bu yazı toplam 964 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.