1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Nihayet kullanmaya başladık
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Nihayet kullanmaya başladık

A+A-
1990’lı yıllarda, Sefa Sirmen’in Başkanlığı döneminde bu şehir için en büyük heyecanla takip ettiğim proje, Eski Gölcük Yolu kenarında, eski çöplük yerinde yapılan Outlet Center’in arka tarafında yapımına başlanan İnterteks Uluslararası Fuar Merkezi projesiydi. O sıralar Türkiye, ihtisas fuarcılığı ile pek tanışmamıştı. Türkiye’nin tek büyük Uluslararası Fuar Merkezi kompleksi, İstanbul Elmadağ’da, Hilton İstanbul Oteli’nin yanındaki tesisti. Bu tesisin sahibi ve Türkiye’de bu işi o dönemlerde bilen tek adam olan Hüseyin Avunduk Türkiye’de ihtisas fuarcılığının geleceğini görmüş, yeni yatırım için yer aramaya başlamıştı. 
Sefa Sirmen, bu tür konularda çok çabuk karar veren, verdiği kararı hemen uygulayabilen çok uyanık bir yöneticiydi. Avunduk’u kaptı, İzmit’e getirdi. Hüseyin Avunduk da bu kentin, bölgenin potansiyelini, gelişme hazını ulaşım imkanları konusunda geleceğin planlarını çok iyi bilen ve geleceği görebilen adamdı. 
Eski çöplük alanının Outlet’ten sonra kalan boş bölümü belli bir süre ile İnterteks Uluslararası Fuarcılık firmasına tahsis edildi. Avunduk, o arazi üzerine bugün hala Türkiye’de benzeri olmayan, kapalı alanı Türkiye’de en büyük olan ve sadece ihtisas fuarları düşünülerek özel projelendirilmiş tesisi yapmaya başladı. 
Tek çatı altındaki bu dev bina tam ortaya çıktı, 17 Ağustos 1999 büyük deprem felaketi yaşandı. Bölge yıkılmıştı, Fuar düzenleyecek falan hali yoktu. Arkasından 2000-2001 büyük ekonomik krizi başladı. 
Her şeye rağmen, İnterteks Uluslararası Fuar Merkezi binası tamamlanmıştı. Türkiye’nin o zor şartlarında birkaç organizasyon da yapıldı. Ama daha sonra Hüseyin Avunduk, “Ben bu işi yapamayacağım” dedi. Dönemin İzmit Büyükşehir Belediyesi, tahsis edilen arazi üzerinde inşaat için yapılan harcamaların karşılığını ödedi, İnterteks Uluslararası Fuar Merkezi binası  bütün mülkiyeti ile Belediye’nin malı oldu.
…………
Malum, 2004 yerel seçimleriyle de AKP’li kadrolar işbaşına geldi.  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kuruldu.  Sefa Sirmen döneminden kalan bütün kurumlara, bütün tesislere, bütün insan kaynaklarına “Düşman” gözüyle, şüpheyle bakılır oldu. Buz Sarayı misaldir. Yine Türkiye’de ilk kez olimpik buz sporları tesisi bu şehirde yapılmıştı. Bugün bir köşeye fırlatılıp atılmış, zavallı bir tesistir. Belsa’ya bakın.. Bir bloğuna İzmit Belediyesi yerleşti. Diğer blok otel olarak satılacaktı, Belediyeyi Tavşanlı’da bir tabela firması dolandırmaya kalktı. Belsa’nın 2 nci bloğu, mevcut hükümet ile bugün “Paralel” denen yapı arasında her şey güllük gülistanlık giderken,  bir dershaneye kiralandı, yok edildi. 
Eski Gölük Yolu kenarında yapılan, tamamlanan dev bina artık “İnterteks” firmasının değildi. Ama adı bile uzun süre İnterteks Fuar Merkezi olarak anıldı. Büyükşehir Belediyesi kadroları, açık alandaki, Leyla Atakan Parkı’ndaki Kocaeli Fuarı’nı yavaş yavaş ama sistemli biçimde yok ederken, bu kapalı alanlı dev Fuar merkezini de  “Yok hükmünde” kabul ediyordu. Yıllarca bu dev tesis neredeyse hiç kullanılmadı. Atıl bırakıldı. Oysa o dev Fuar Merkezi bu şehir için bir nimetti. 
Şimdilerde yavaş yavaş bu tesisin önemi ve değeri anlaşılmaya başlandı. Bu yıl, 23 Nisan’da görkemli bir Çocuk Şenliği düzenlendi.  29 Nisan-3 Mayıs tarihleri arasında ilk kez “Ev, Evlilik ve Konut” Fuarı burada kuruldu. Büyük ilgi gördü. Arkasından 7-9 Mayıs tarihleri arasında Domif düzenlendi. Yine beklenenin üzerinde ilgi gördü. Bugün de bu dev tesiste Büyükşehir Belediyesi’nin son yıllarda en güzel yaptığı organizasyonlardan biri, 7 nci Kitap Fuarı açılıyor. Kitap Fuarı 24 Mayıs’a dek devam edecek. 
……….
Yıllarca yok sayılan, kullanılmayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Fuar Merkezi binasına ulaşım büyük bir işkencedir. Hele böyle büyük organizasyonlar yapıldığında İzmit’ten Fuar Merkezine ulaşmak işkencedir. Fuar Merkezi’ndeki bir etkinliğe katılıp, İzmit’e dönmeye kalksanız, bu ayrı bir işkencedir. Ama yine de bu görkemli tesiste bir güzel organizasyon yapıldığında, bu sıkıntıları göze alıp, gitmek gerekir. Büyükşehir Belediyesi’nin önümüzdeki yıllara yönelik Eski Gölcük Yolu’nu, Outlet Kavşağını, Sanayi Sitesi kavşağını rahatlatacak yeni projeleri var. Ama ne zaman biter Allah bilir.
Trafik çilesine de katlanarak, geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da bugün başlayıp 24 Mayıs’a dek sürecek Kitap Fuarı’na mutlaka gideceğim. Ne acıdır ki, İzmit gibi bir şehrin, yıllardır doğru dürüst bir kitapçısı bile yok. Açılan ulusal markalı kitap marketler de bir süre sonra kapanıp gitti. Bizim şehrimiz, hamburgerciyi, pizzacıyı, dönerciyi taşıyor da, kitapçıyı taşıyamayan yoz bir şehir haline geldi. 
Büyükşehir Belediyesi’nin kitap fuarı çok önemli. Yine yüzlerce yayınevi katılacak. Binlerce kitapla, yüzlerce yazarla buluşacağız. Okumaktansa, internet üzerinden dedikodu yapmaya meraklı bir toplum haline gelmiş olsak bile, Kitap Fuarı’nın bu yıl da dolup taşacağına eminim. 
Bizim dev fuar merkezimize ulaşmak ve buradan çıkıp İzmit’e dönmek zor olsa da,  yapılırken bütün ayrıntıları düşünüldüğü için büyük bir otoparkı vardır. Bugün açılacak Kitap Fuarı’nı, 24 Mayıs’a kadar mutlaka ziyaret edin. Kitapların arasında dolaşmak, kitabın kokusunu almak, bu ülkenin önemli yazarlarının, düşünürlerinin sohbetlerine katılmak çok keyifli bir olaydır. Bir de fuarı dolaşırken, Büyükşehir Belediyesi’ne ait Uluslararası Fuar Merkezi tesislerini alıcı gözle izleyin.. Burada neler yapılmaz?.. Açık alandaki Fuar’da neler yapılmaz?.. Bunları düşünün. 
Keşke Büyükşehir Belediyesi, hala Türkiye’de benzeri bulunmayan bu Fuar Merkezi tesisini,  bu alanda başarılı bir büyük firmaya kiralasa, özelleştirse. Elimizin altında, bu şehrin hizmetinde böylesine önemli bir tesis varken, bu kadar az kullanıyor olmak gerçekten günahtır, bu şehre haksızlıktır. 
Bu yazı toplam 431 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.