1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Nihayet teleferik ihalesi
Nihayet teleferik ihalesi

Nihayet teleferik ihalesi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin İzmit şehir içi ulaşımında kuzey-güney hattını rahatlatmak için gündeme getirdiği teleferik projesi ile ilgili ihale ilanı nihayet yayınlandı. Seka ile

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin İzmit şehir içi ulaşımında kuzey-güney hattını rahatlatmak için gündeme getirdiği teleferik projesi ile ilgili ihale ilanı nihayet yayınlandı.

Seka ile birlikte üretimi durdurulup, kapatılan ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen DMO İzmit müessesesi binalarının bulunduğu yerden (Seka Camii'nin hemen arkası) Bağçeşme'ye uzanacak, buradan da doğuya dönüp, kalıcı konutlara ve Kent Konut sitelerine ulaşımı sağlayacak teleferik hattı projesi, 2008 yılında gündeme getirilmişti. AKP'li yönetim 2009 yılındaki yerel seçimler öncesinde bu projeyi “Ulaşım sorunu”nun çözümündeki öncelikli projelerden biri olarak duyurmuştu.

Aradan geçen üç yıldan sonra ancak ihale aşamasına gelinebildi.

Bu projeyi çok önemsiyorum. Seka Camii'nin arkasından 8'er kişilik kabinleri bulunan teleferiğe bineceksiniz. Havadan İzmit'i izleyerek, Saat Kulesi, Kozluk, Akçakoca üzerinden geçip, Bağçeşme'ye -büyük olasılıkla namazgah bölgesine- ineceksiniz. Son derece ucuz, konforlu ve hızlı bir ulaşım olacak. Teleferik hattının daha sonra İzmit'in yeni yerleşim alanlarına, Gündoğdu'ya, Cedit-Erenler-Topçular'a kadar uzanması hedefleniyor.

İzmit-Bağçeşme hattıyla ilgili teleferik tesisi projesinin ihalesinde teklifler 9 Mayıs günü alınacak. Yer tesliminden sonra işin bitiş süresi 300 gün olarak tespit edilmiş. Yani, yeni bir aksilik çıkmaz, iyi bir müteahhit bulunursa, gelecek yıl baharda veya en geç yaz başında, teleferik kabinleri İzmit şehir merkezi üzerinde insanları taşımaya başlayacak.

Bu önemli proje bu zamana kadar çok konuşuldu ama hep hayata geçirilemedi. Hiç değilse bundan sonraki bölümünün aksamadan, planlandığı gibi yürümesini dilerim. Dilerim ihaleyi ciddi ve işbilen bir firma kazanır.

Salı-Çarşamba hastanelere gitmeyin

Türk Tabipler Birliği 19-20 Nisan tarihleri arasında ülke genelinde, hükümetin sağlık sistemini protesto için büyük bir eylem yapacak.

Resmi ve özel bütün sağlık kurumlarında, hekimler 19-20 Nisan'da acil vakalar, kanser hastalarının rutin kontrolü ve doğum vakaları dışında hastalara bakmayacak. Muayene yapılmayacak, rutin klinik kontrollere çıkılmayacak.

Bu defaki eylemin çok yaygın olacağı, hükümete ve AKP politikalarına sıkı sıkıya bağlanmış olanlar dışında bütün hekimlerin katılacağı tahmin ediliyor.

Yani, yarın ve öbür gün hastanelerde hayat duracak. Aslında bazı şeyleri anlatabilmek, hem hükümetin hem toplumun dikkatini çekmek için böylesi eylemler yapmak gerekli ve önemli.

Vatandaşların da hekimlere destek vermesi, işini kolaylaştırması lazım. Eğer bir rahatsızlık hissediyor, doktora ihtiyaç duyuyorsanız, bugün gidin muayene olun. Yarın ve Çarşamba günü ise hastanelere boşu boşuna gitmeyin. Eylem var, muayene olamazsınız.

Hükümet bugüne kadar hiçbir konuda, o konunun asıl muhataplarından yükselen sesleri dikkate almadı. Sağlık politikaları da bir Bakan'ın inisiyatifine bırakıldı. Hekimlerin görüşlerine hiç itibar edilmedi. Görelim bakalım şu 19-20 Nisan eylemi, birilerinin aklını başına getirip, “Şu işe bir daha bakalım. Yanlışları düzeltelim” dedirtecek mi?

Sigara izmariti için çöp sepetleri lazım

Hükümetin kapalı alanlarda sigara yasağı büyük ölçüde yerleşti. Sigara tiryakileri, artık ancak açık alanlarda, caddelerde sokaklarda sigaralarını içebiliyorlar.

Geçen gün dikkat ettim; İzmit'te İstiklal Caddesi'nin bir ucundan, neredeyse diğer ucuna kadar, insanların biten sigaralarını söndürüp, atabilecekleri türden çöp sepetleri yok. Konteynerler var. Çoğu mika... Geri kazınılabilecek türden (kağıt, cam pet şişe) çöplerin atılacağı kutular var. Ama üzerinde sigarayı söndürüp, atabileceğiniz türden metal, küllüklü çöp sepetleri çok az.

Sokağa çıktığında sigarasını yakan insanlar. Bitince bunları atabilecek yer bulmalı. Dikkat edin, İzmit cadde ve sokakları eskisine oranla çok daha fazla sigara izmariti ile dolu. Çünkü atacak yer yok. Geri dönüşümlü çöpler için kullanılan kutulara yanık sigaralar atılıyor. Sokak kenarlarındaki su kanallarına, ızgaraların içine sigara izmaritleri atılıyor. Halbuki, şöyle 100-150 metre arayla, sigara söndürülecek bölümü de bulunan metal çöp sepetleri konulabilir. Bunlar olmadığı sürece, sigara tiryakilerine “İzmariti neden sokağa attın?” diye hesap sormanın da bir anlamı kalmıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.