1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. “NİYET” VE “ARINMA” AYI RAMAZAN
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

“NİYET” VE “ARINMA” AYI RAMAZAN

A+A-

       Bugün Ramazan-i Şerif ayının 4.günü. Evveli rahmet, ortası mağfiret (bağışlanma) ve sonu da cehennemden azad olan Kur’an ayı Ramazan Mektebi'nin biz gönüllü öğrencileri; bir ay sürecek olan arınma sürecimizde sabrımıza, nefsimize, neslimize, gözümüze, gönlümüze, zihnimize, kul hakkına, yetim hakkına ve duygularımıza oruç tutturmamız gerekir. Bu eğitim ayında, fakir-fukarayı, yetim ve öksüzleri gözetmeyi, yedirip içirmeyi, şefkat ve merhamet duygularımızı rahmet sağanağı şeklinde üzerlerine akıtmayı görev addedinelim. Bu hassasiyetleri gözeterek geçireceğimiz bu Kur'an ayının günahlarımızı resetlemiş bir şekilde ilahi huzura ve Bayrama ulaşmaya vesile kılmasını Mevla'dan niyaz ediyorum.

        Değerli dostlar, bazı insanlarımız bir “niyet” ayı olan Ramazan ayını “diyet” ayına çevirmenin gayretkeşliği içine girmeleri işiN künhüne vakıf olmadıklarının göstergesidir. Bu ayda, açlığın ne demek olduğunu anlamanın yanınsa açların da nasıl bir haleti ruhiye içinde oldukları anlamak için müthiş bir fırsattır.

        Yapılan araştırmalarda Ramazan ayında suç işleme oranı diğer aylara oranla ciddi bir azalma meydana geldiği tespit edilmiştir. Bu ayda, şeytanların zincire vurulduğu söylemi yapılan bu araştırmayı haklı kılmaktadır.

        Bu ayın en büyük önemi, Kur’aı’ın bu ayda indirilmeye başlamasıdır. Keza, bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesi’nin bu ayda saklı olması da bu ayın Ramazanı 11 ayın sultanı etmeye yeter ve artar sebeptir.

        Bu ayda dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi de, israftan, şatafatlı iftar sofralarından kaçınmak ve fakir fukarayı soframıza davet etmektir. Zekat ve Sadaka-i fıtırlarımızı da yine bu ay içerisinde gerçek ihtiyaç sahiplerine dolu dolu vermemiz bu ayın feyiz ve bereketindendir.

        Ramazan, ruh ve beden sağlığı için müthiş bir fırsattır. İşin dini boyutu bir yana, vücut sağlığı açısından adeta bir detoks mahiyetinde olduğu tüm tıp otoriteleri tarafından kabul edilmektedir. Yani çok yönlü bir arınma ayıdır Ramazan.  Bu vesileyle tüm İslam aleminin Ramazanını tebrik eder, sağlık, sıhhat ve afiyet içerisinde bir Ramazan geçirmelerini temenni ediyorum.

Bu yazı toplam 1718 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.