1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Norm kadro muhabbetleri
Norm kadro muhabbetleri

Norm kadro muhabbetleri

Son günlerde konuşulan “norm kadro” sorununu okumuşsunuzdur gazetelerden. Belediye işçilerini çok yakından ilgilendiren konunun kimler tarafından, nerelerde, nasıl izlendiğini, sorunun nasıl

A+A-

Son günlerde konuşulan “norm kadro” sorununu okumuşsunuzdur gazetelerden. Belediye işçilerini çok yakından ilgilendiren konunun kimler tarafından, nerelerde, nasıl izlendiğini, sorunun nasıl çözüme ulaştırılmak istendiğini de görmüşsünüzdür mutlaka!..

Nedir işin özeti!

Kısaca; belediyelerde çalışan kadro fazlası işçilerin başka kurumlara yollanmasıdır diyebiliriz. Yani, şu anda AKP’nin elinde olan belediyelerimizin çalışanlarının kaderleri, AKP’li belediye başkanlarının iki dudağının arasındadır. Bir sabah kalkarlar, işçilerden birine bir yazılı metin yollarlar ve derler ki;

“Kocaeli’nin ……..kurumunda görevlendirildiniz.”

Kesinlikle işten çıkarma falan değildir bu!..

Evi barkı İzmit’te olan, emekliliği yaklaşmış olan, çocukları İzmit’in okullarında okuyan bir işçinin Kandıra’ya, Gebze’ye ya da Karamürsel’e, bir anlamda sürgüne yollanmasıdır, hepsi bu!..

Böyle bir davranışla karşı karşıya kalan işçinin derdini anlatacağı, onu savunacak birileri, bir kurum yok mu?

Olmaz mı? Sendikalar ne güne duruyor!..

Kocaeli’deki bu durumun taraflarından biri de, kendilerinin 7 bin işçiyi temsil ettiklerini söyledikleri Hizmet  İŞ Sendikası’dır ve görünen o ki, sendika yöneticileri bir çaba içindedirler.

Nasıl bir çabadır bu? İşçileri bu sürgün düzeninden korumak için neler yapmaktadır Hizmet İş Sendikası?

Gazetelerde haberlerini okuduk, fotoğraflarını gördük. CHP’ye gitmişler, yöneticilerle ve CHP Kocaeli Milletvekili Hikmet Erenkaya ile görüşmüşler. Görüşmede de demişler ki;

“Bu konuda Kocaeli Milletvekillerimizi takip edeceğiz, net tavır koymayanları işçilere şikayet edeceğiz.”

Milletin vekili olanlara bunu söyleme hakkı var sendika yöneticilerinin. Var da, adres doğru mu? Gitmeleri, dert yanmaları gereken yer CHP mi,Hikmet Erenkaya mı?

Bu yasayı kim çıkarıyor? İktidarda kim var? Kim tek başına yönetiyor bu ülkeyi?

İşçileri sürgüne yollayan belediyelerin başkanları hangi partiden?

7 bin üyesi olan bir işçi kuruluşu, doğru adres saptaması yaparsa, Kocaeli’de yer yerinden oynamaz mı? Sıkı mı öyle bir yasayı çıkarabilsin AKP? Kaldı ki, bir tek Kocaeli’nin değil, tüm Türkiye’nin sorunudur bu durum ve Hizmet İş’in Türkiye genelindeki üye sayısı da hiç az değildir bu dönemde!

“Bu dönemde”…

AKP’nin yol verdiği, yeşertip güçlendirdiği bir sendikadır Hizmet İş ve CHP’den, CHP milletvekillerinden net tavır koymalarını isteyenler, çok kısa bir süre önce kendileri net tavır koymamışlardır ne yazık ki!..

Seçimlerde, referandumda AKP’nin küreğini çekenlerin şimdi CHP’den böyle bir istekte bulunmaları nasıl yorumlanmalıdır sizce, söyler misiniz?..

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.