1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. NORMALLEŞME
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

NORMALLEŞME

A+A-
Siyasetin doğasında, toplumsal gelişimi ve yapabilirliği en yükseğe çıkarabilecek değişimi yönetebilme hayali vardır. Siyaseti farklı ve önemli kılan en önemli etken budur ve siyaset bunun için yapılır. Her toplum, değişimi, gelişimi hızlandırmak adına, en otoriter olandan, en demokratik olana kadar pek çok yöntem denemektedir..
İçerisinde bulunduğumuz dönemde, genel geçerliliğe ulaşmış yönetim anlayışı, halkın iradesinin belirleyiciliği temelinde, evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla sürdürülen, sorunların çözümüne, değişimin ve gelişimin yönetilebilirliğini sağlayan yaklaşımıdır. Türkiye, halkın iradesinin temel alınması kararlılığında, evrensel kural ve kurumları göz önünde tutarak, devleti değil, halkı merkeze almak yaklaşımlarıyla, önemli dönemeç noktalarını aşmış ancak evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla sürdürülebilen hukuk devleti standartlarına kavuşamamıştır. Türkiye’nin içerisinde bulunduğu süreç, halkın iradesi temelinde gerçekleştirilecek, evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla, kendiliğinden işleyen demokratik hukuk devleti sisteminin inşa edilmesi sürecidir. 
Türkiye, birinci dünya savaşı dönemi ve sonrasında, çok önemli mücadelelerle gerçekleştirdiği, modern devlet yapılanmasını, son yirmi yıldır, devleti değil, halkı merkeze alan yaklaşımlarla, evrensel demokrasinin kural ve kurumlarını gözetmeye çalışarak değiştirmeye çalışmaktadır. Türkiye nasıl ki modern devlet yapılanmasının kuruluşu döneminde pek çok mücadelelerden geçmiş, çok fazla acılara katlanarak varlığını sürdürebilmişse, son yirmi yıldır da önemli mücadelelerden geçerek, önemli acılara katlanarak, önemli başarılar göstererek, ekonomik, teknolojik gelişimini, yönetim sistemini evrensel değerlere yaklaştırmaya çalışmaktadır.  
Türkiye’nin  yaşadığı her  dönem için, verdiği  mücadeleleri, katlandığı acıları, kazandığı başarıları yok saymak, kendi bulunduğu yere göre bazılarını önemli, diğerlerini önemsiz kılmaya çalışmak kimseye, hiçbir düşünceye yarar sağlamayacaktır. Türkiye’nin geçirdiği bütün dönemleri, evrensel değerler kapsamında değerlendirip, geleceği yönetebilme yaklaşımlarını buna göre düzenlemeye çalışmak vazgeçilmez önemdedir. Türkiye Cumhuriyeti’ nin kurucularını da, Türkiye’nin halkın iradesi temelinde değişmesi hedefinde kararlılık gösterenleri de başarılı kılan, dünya ve Türkiye gerçekliğini algılamaları ve uygun davranmaya çalışmalarıdır. 
Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu sürecindeki, acıları, katlanılanları, başarıları anlatan pek çok hikaye vardır. Toplumumuz her bireyi bu hikayelerin her biriyle bir şekilde bağlantılı olarak yaşamını sürdürmüştür. Halkın iradesinin belirleyiciliği temelinde sürdürülmeye çalışılan yeniden yapılanma sürecinde de acılara, katlanılanlara, başarılara dair pek çok hikaye oluşmuştur ve toplumumuzun her bireyi bu hikayelerle ilişkilidir.  Her dönemde kendi özgünlüğüne, kendi dinamiklerine göre oluşan hikayelerin, başarılı olanlarını sahiplenmek, diğerlerini yok saymak haksızlıktır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu sürecinde yaşananların, başarılarını sahiplenip, bunlara yaslanarak, geleceği bu anlayışla yönetmeye çalışmak ne kadar  hatalıysa, Türkiye’nin halkın iradesinin belirleyiciliği temelinde değişmesi sürecinde kazanılan başarılara yaslanıp, bunları mutlaklaştırmaya çalışmak, geleceği bu anlayışa göre şekillendirmeye çalışmak da hatalıdır. 
Türkiye’nin halkın iradesinin belirleyiciliği temelinde, evrensel demokrasinin kural ve kurumları bütünlüğünde, demokratik hukuk devleti yapılanması mücadelesindeki temel yaklaşımı, bireyin özgürlüğünün, eşitliğinin, kendisini en verimli gerçekleştirebilme ihtiyacının karşılanabilmesi olmak zorundadır. 
Türkiye’nin içerisinde bulunduğu süreci en az zararla, en demokratik, en verimli sürdürülebilmesi,  iktidar partisinin ve muhalefet partilerinin bu gerçeklik temelinde siyaset yapmalarına bağlıdır. Türkiye siyasi hayatında oluşan gerilimin, kutuplaşmanın, karşıtlığın azaltılarak normalleşmenin sağlanmasına ihtiyaç vardır.
İktidar partisinin ve muhalefet partilerinin daha başarılı hale gelmesi normalleşmeyi  yönetebilmelerine göre değer kazanacaktır. Bu sorumluluğu gösterebilen siyasilerin bütün toplumun sahipleneceği başarı hikayelerindeki katkısı, daha önceki başarı hikayelerinden az olmayacaktır.
 
Kurban bayramınızı sağlık ve mutluluk dileklerimle kutlarım.
 
Bu yazı toplam 468 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.