1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. NTV tarafsızlığını korumalı…
NTV tarafsızlığını korumalı…

NTV tarafsızlığını korumalı…

Türkiye medyası hiçbir dönemde olmadığı kadar bölünmüş durumda. Yandaş, Yoldaş, Candaş medya ayrımı artık herkesin dilinde. AKP yanlısı televizyon kanalı ve gazeteler var. Bu yayın organları

A+A-

Türkiye medyası hiçbir dönemde olmadığı kadar bölünmüş durumda. Yandaş, Yoldaş, Candaş medya ayrımı artık herkesin dilinde. AKP yanlısı televizyon kanalı ve gazeteler var. Bu yayın organlarında AKP'nin aleyhine tek kelime edilmiyor. CHP ve MHP yerden yere vuruluyor.

AKP muhalifi yayın organları da var. Bunlarda da AKP lehine tek kelime bulamazsınız. Hükümetin her yaptığı yanlış, her söylediği yalan olarak gösteriliyor.

Bu bölünmüşlük içinde tarafsızlığını koruyan çok az medya kuruluşu var. Doğuş Holding'in sahibi olduğu NTV Haber kanalı tarafsız olarak gösterilen nadir medya kuruluşlarından biri.

NTV haberlerinde her partiye belli süre ayırmaya özen gösterir. Bir konu hakkında yorumculara başvuruyorsa farklı görüşten kişilere mikrofon uzatır.

İktidara da, muhalefete de aynı mesafede durmaya çalışır.

Son dönemde NTV yayınlarında bu dengeler bozulmaya başladı. Recep Tayyip Erdoğan'ın bir konuşmasına canlı bağlantı yapılmışsa, konuşma hiç kesilmeden sonuna kadar yayınlanıyor. Başbakan özellikle hafta sonlarında çeşitli açılışlara katılıyor. Bu açılışlarda uzun uzun konuşmalar yapıyor. Diyelim İstanbul'da bir açılışa katıldı bir saat konuştu. NTV bu konuşmayı canlı olarak hiç kesmeden yayınlıyor. Başbakan aynı gün başka bir açılışa daha katılıyor. Biriken kalabalığa hitaben bir öncekinin hemen hemen aynısı konuşma yapıyor. Yine hiç kesinti olmadan canlı yayında kalıyor.

NTV Kılıçdaroğlu'nun seyahatlerini de takip ediyor. Kılıçdaroğlu Erdoğan'a oranla çok daha kısa konuşmasına rağmen canlı yayın konuşmanın en önemli yerinde kesiliyor.

En son örnek Salı günü TBMM'deki Grup konuşmalarında yaşandı. Kemal Kılıçdaroğlu CHP Grubunda çok önemli bir konuşma yapıyordu. En can alıcı noktada NTV başka haber vermek üzere yayını kesti.

Belki rastlantıdır, kasıt yoktur. Ama aynı olay çok sık yaşanmaya başladı.

NTV'nin gücü dengeli oluşunda, tarafsız duruşunda. Bu duruşu değiştirirlerse çok yazık olur…

Gazeteciye bayram tatili geliyor

Türkiye gibi günlük gazetelerin yılın 365 günü kesintisiz yayınlandığı başka bir ülke bulunmuyor. Aslında Türkiye'de de 1990'lı yıllara kadar yıl içinde iki dini bayramda toplam 5 gün (Ramazan Bayramında 2, Kurban Bayramında 3 gün) günlük gazeteler yayınlanmaz, gazeteci örgütlerinin yayınladığı Bayram Gazeteleri çıkardı.

Sonra bu kural bozuldu. Bir ulusal gazete “Bayramda da yayınlanıyoruz. Gazetenin tatili olmaz” diye tutturdu. Mecburen bütün gazeteler bayram günleri de yayınlanmaya başladı.

Bir inatlaşmayla başlayan ve 20 yıldır süre giden bu uygulamanın kimseye faydası yok.

Bayramda gazete yayınlamak ekonomik olarak külfet, gazete patronları zarar ediyor. Bayram günü çalışmak basın emekçileri için yorucu. Dağıtım şirketleri için yorucu. Bayramda yayınlanan gazeteler bayat haber kullandığı için okuyucu açısından faydası yok.

Gazetelerde okuduğum haberlere göre Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay bu konuya el atmış.

Basın İlan Kurumu yazılı medya için çok önemli bir kurum. Resmi ilanların dağıtımını yapıyor. Kamu kuruluşlarının özel ilanlarını organize ediyor. Bu işlerden komisyon aldığı için çok büyük bir bütçesi var. Böylesine büyük bütçeli, kritik konumda bir kurum olmasına rağmen kısa zaman öncesine dek akmaz, kokmaz, kimseye bulaşmaz bir duruşu vardı.

Geçmişte Gençlik Spor Genel Müdürlüğü görevinden tanıdığımız Mehmet Atalay yaklaşık bir yıl kadar önce Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü görevine getirildi.

Yeni Genel Müdür ile birlikte Basın İlan Kurumu dinamizm yakaladı. Mehmet Atalay ulusal, yerel bütün gazeteler ile yakından ilgilendi. Anadolu’yu dolaştı sorunları dinledi.

Mesleki gelişim üzerine seminerlere, kurslara öncülük etti. Toplantılar tertipledi, davet edildiği toplantılara icabet etti.

Şimdi el attığı “Bayram tatili” konusunu da çözeceğini umuyorum.

Önümüzdeki beş altı yıl boyunca dini bayramlar yaz aylarına gelecek. Hem yaz sıcağı, hem bayram günü çalışmak gazetecileri daha da zorlayacak. Bu iş bu yıldan itibaren çözülmüş olursa hem gazete patronları hem de gazete emekçileri Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay'a minnettar kalacaktır…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.