1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Nükleer santral yapın daha iyi
Nükleer santral yapın daha iyi

Nükleer santral yapın daha iyi

Olay henüz resmen açıklanmış değil. Ama işin kokusu, yaklaşık iki yıl önce çıkmıştı. Bürokratik engellerin büyük ölçüde aşıldığı, hatta kimsenin haberi olmadan temmuz ayında ÇED sürecinin tamamlandığı,

A+A-

Olay henüz resmen açıklanmış değil. Ama işin kokusu, yaklaşık iki yıl önce çıkmıştı. Bürokratik engellerin büyük ölçüde aşıldığı, hatta kimsenin haberi olmadan temmuz ayında ÇED sürecinin tamamlandığı, projenin uygulamaya konulması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan onay beklendiği önü sürülüyor.

Ulusal medyaya da yansıyan haberlere göre İzmit Körfezi’nin çıkışına, Yalova Taşköprü mevkiine, denizin tam kenarına  “Zehir Çöplüğü” kuruluyor.

Bu iş öyle İzaydaş çöplüğü falan gibi değil. Avrupa’daki sanayi kuruluşlarının mallarını pazara sunabilmeleri, satabilmeleri için üretimleri sırasında çıkan, çevreye, insana, bütün canlılara zararlı olduğu bilinen zehirli atıklarını yok ettiklerini kanıtlamaları şarttır. Bu atıkların bir kısmı, bizdeki İzaydaş gibi yakma tesislerine gönderilerek yok edilir. Başka bazı atıklar için de geliştirilmiş bertaraf yöntemleri bulunmaktadır.

Ama sanayi üretiminde açığa çıkan, bilinen yöntemlerle bertarafı en azından şimdilik mümkün olmayan çok tehlikeli, çok zehirli atıklar da vardır. Bu atıklar için şimdilik tek çare, depolama alanları yapmak, bu kimyasal atıkları depolama alanlarına hapsetmektir.

İşti Yalova Taşköprü mevkiinde, denizin hemen kenarında, İzmit Körfezi’nin girişinde özel sektör tarafından yapılmak istenen tesisin amacı bu. Bilinen yöntemlerle bertaraf edilemeyen, çok tehlikeli, çok zehirli olduğu bilinen sanayi atıklarını toplayıp, bir arada tutmak.

Yalova Taşköprü’deki tesisi Hollandalı “Royal Vopak” isimli bir firma kurmak istiyor. Böyle bir tesisin Avrupa ülkelerinin herhangi birinde yapılması mümkün değil. Dünyanın bütün sanayicilerine, “Gel, ne olursan ol, bize gel” diye bağıran devletimiz var ya.. Onlar Türkiye’ye, üstelik bizim burnumuzun dibine davet ediyorlar.

Bu tehlikeli, zehirli atıklardan kurtulmak için dev sanayi kuruluşları çok büyük paralar ödemeye her zaman hazırdır. Malum, bizim ilimizin sınırları içinde, özellikle Dilovası bölgesinde sık sık toprak altına gömülmüş zehirli atık varilleri bulunur. Bazen Karadeniz’de dalgalar kıyılara zehirli atık varillerini getirir. Sanayi kuruluşları, sahtekar bertaraf şirketlerine zehirli atığını verir, belgesini alır, kurtulur. Üstelik karşılığında büyük paralar öderler. Bertaraf firmaları da bu atıkları götürecek yer bulamadıkları için, ilimiz gibi sahipsiz, denetimsiz, yakalananların bile cezalandırılmadığı yerler bulup, bunları variller içinde gömer ya da denize atarlar. Para da ceplerine kalır.

Hollandalı Royal Vopak firmasının Yalova Taşköprü’de, deniz kenarındaki tesis, bütün bu sıkıntılara son verecek. 26 dönümlük alada 150 tane dev tank yapılması planlanıyor. Avrupa’nın bütün pislikleri gemilerle buraya getirilecek. Bu tankların içinde depolanacak.

Değerli okurlar, Sevgili Kocaelililer.. İlimiz, İzmit Körfezi bugüne kadar pek çok ciddi tehdit ve tehlike ile karşı karşıya kaldı. Ama bu konu, bugüne kadarki her şeyin üzerinde bir konudur.

Son yıllarda İzmit Körfezi kıyıları yine vahşice yağmalanıyor. Yalova Altınova bölgesine, sahilin en güzel yerine tersaneler kurdurdular. Binlerce kişi çalışacaktı, ekmek yiyecekti. Böyle bir şey olmadı. Tersaneler denizi kirletiyor.

Gölcük girişinde kurulan Ford Otosan, Yeniköy sahilindeki Hayat Kimya, bu kentte kimsenin ruhu duymadan sürekli büyüyor. İzmit Körfezi kıyılarındaki özel limanlar genişliyor, iskeleler denizin içine doğru uzatılıyor.

Yalova Taşköprü mevkiinde yapılması planlanan “Zehirli kimyasal atık depolama tesisi”  yanında bu yukarıda saydığım her şey son derece masum kalır. Hatta daha ileriye gideyim. Yalova sahiline getirip Nükleer Santral kursunlar çok daha iyidir. En azından Nükleer Santral elektrik üretir. Ülkeye katkısı olur. İstihdam yaratır. Bu zehir deposu, hiçbir şey üretmeyecek. İstihdam yaratmayacak. Avrupa’nın en tehlikeli zehirleri çok uzun yıllar Körfez girişinde, deniz kenarında yapılacak 150 büyük tank içinde  depolanacak.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, son yıllarda İzmit Körfezi’ni temizlemek için gerçekten önemli işler yaptı. Gebze bölgesinde bir evsel atık arıtma tesisi için 60 milyon TL para harcandı. İzmit Körfezi’nde artık balık tutuluyor. Yunus’lar dans ederek geçiyor. Başkan Karaosmanoğlu, sıcaktan bunaldığında Karamürsel sahiline gidiyor, gönül rahatlığı içinde denize giriyor, sahilde güreş tutabiliyor.

Hepsi bitecek. Bu tesis yapılırsa, İzmit Körfezi tam anlamıyla bir zehir çukuru haline gelecek. Bu tesise Avrupa’nın pisliğini taşıyan tankerlerden zehir sızacak. Gemiden tesise mal boşaltılırken sızacak birkaç damla zehir bile İzmit Körfezi’ndeki düzelmeye başlayan ekolojik dengeyi tamamen bozacak.

Yapılması planlanan tesis, bu bölgeden geçen çok tehlikeli fay hattının da hemen üzerinde. Hatırlarsınız 1999 yılındaki büyük felakette, o bölgedeki bir sanayi kuruluşu zarar görmüş, denize zehirli atıklar sızmıştı. Eğer o deprem sırasında Yalova Taşköprü’de böyle bir depolama tesisi olsaydı, bugün İzmit Körfezi yoktu.

Biz burada içimize kapanmış, Alikahya’da dağ başında kurulması planlanan, çevreye zerre kadar zararı söz konusu olmayan Posco’nun kavgasını yapıyoruz. Hollandalı gelip, Yalova sahilinde 150 dev tanktan oluşan zehir deposu kurmaya hazırlanıyor. Üstelik devlet, siyaset, bakanlık bu projeye sıcak bakıyor.

Biteriz. Bu bölgede ne kuş, ne balık kalır. Bu bölgede deniz biter, hayat biter. Hepimiz kanser oluruz. Körfez’i temizlemek için bugüne kadar yapılan her şey boşa gider. Çok büyük bir tehlike ile karşı karşıya bulunuyoruz. Eğer işi gevşek tutarsak, Hollandalı’ya bu tesisi kurdururlar.

Başta sayın Bakan Nihat Ergün ve çevreci kimliğine gönülden inandığım, İzmit Körfezi’ni temizlemek konusundaki kararlılığından zerre kadar kuşku duymadığım Sayın Karaosmanoğlu’nun, bu konuda gerekirse kendi siyasi geleceklerini de hiçe sayarak mücadele vermeleri gerekiyor.

Üstelik gecikmeden, hemen şimdi bağırmaya, bu kenti, bu Körfez’i korumak için çaba harcamaya başlamaları gerekiyor.

Kocaeli kenti, İzmit Körfezi tarihin en büyük, en ciddi, en yaşamsal riskli projesi ile karşı karşıya bulunuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.