1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Nusret Mayın Gemisi ve Alman Bismarck Zırhlısı
Nusret Mayın Gemisi ve Alman Bismarck Zırhlısı

Nusret Mayın Gemisi ve Alman Bismarck Zırhlısı

Gölcük’teki Donanma Komutanlığında önceki gün çok önemli bir tören vardı. Çanakkale Deniz Savaşlarında büyük başarılar elde eden Nusret Mayın Gemisi, sıfırdan yapıldı ve müze gemi olarak

A+A-

Gölcük’teki Donanma Komutanlığında önceki gün çok önemli bir tören vardı. Çanakkale Deniz Savaşlarında büyük başarılar elde eden Nusret Mayın Gemisi, sıfırdan yapıldı ve müze gemi olarak Çanakkale’ye uğurlandı. Nusret’e Türk Bayrağı çekilmesi, Komutan Flandrası Toka Edilmesi ve uğurlama töreni önceki gün gerçekleşti.

Gölcük Tersane Komutanı Tuğamiral Şevki Şekerefeli törende yaptığı konuşmada Nusret Mayın gemisinin 8 bin adet dokümanı ile orijinaline uygun olarak 316 iş gününde tamamlandığını söyledi. Gölcük Tersanesinde yapımı gerçekleştirilen 482 nci gemi olan Nusret Mayın Gemisi, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünde Çanakkale’de müze gemi olarak hizmete açılacak. Gemi daha sonra tüm kıyılarda ve özel günlerde Türkiye’nin diğer sahil kentlerini dolaşacak.

Osmanlı Donanmasında görev yapmış olan tarihi Nusret(N-16) Mayın Gemisi; Çanakkale Deniz Savaşlarında maddi yetersizlikler ve zor şartlara rağmen vatan savunmasını ifa etmek amacıyla elde mevcut son 26 adet mayını deniz harekatının gerektirdiği usulde 18 Mart 1915’te Çanakkale Boğazı Karanlık Limanı mevkiinde kıyıya paralel olarak döşedi.  Bu harekat, müttefik donanmasının büyük gücünü oluşturan “İrrestistible”, “Ocean” ile “Bouvet” zırhlılarının Çanakkale Boğazının sularına gömülmesine ve “İnfexible”, “Bolva” ile “Suffren” zırhlılarının aldığı büyük yaralar ile savaş dışında kalmasına neden oldu.

Nusret Mayın Gemisi ve Çanakkale’de batırdığı, yaraladığı gemilerin öyküsünü hem okumuş hem de National Geographic’te izlemiştim. Savaş gemilerinin mücadelesi bana çocukluğumdan beri çok ilginç ve fantastik geliyor. Sizin de böyle bir merakınız varsa, 2. Dünya Savaşı’nda ünlü Alman zırhlısı Bismarck’ın sonunu okumanızı tavsiye ederim. Bu bir kitap. Aziz Evliyaoğlu yazmış.

Denizciliğe, tarihe ve özellikle denizcilik tarihine ilgi duyanların, tarihçilerin, araştırmacıların ve gerçek öykülere, dramlara merakı olan herkesin arşivinde bulunması gereken bir eser..

Araştırmacı ve yazar Aziz Evliyaoğlu, uzun yıllar süren araştırmalarının ürünü olan bu kitapta ağırlıklı olarak şu noktaları okuyucuya sunuyor:

- Bismarck savaş gemisi hangi düşüncelerin ürünüydü? Yaratıcıları kimlerdi?

- Birinci ve İkinci Dünya Savaşı'nın hangi önemli denizcilik olayları bu geminin inşasındaki temel fikirleri oluşturdu?

- Bismarck gerçekten de döneminin en üstün savaş gemisi miydi?

- Acaba Alman Donanmasının düşünceleri doğru muydu? Eğer Bismarck başarılı olsaydı İkinci Dünya Savaşı'nın kaderi değişebilir miydi?

- Neden o korkunç hatalar yapıldı ve koca gemi, tüm donanmanın en seçkin mürettebatı ile ölüme gönderildi?

- Winston Churchill'in bu gemiden bu kadar korkması yerinde miydi?

- Danimarka Geçidi'ndeki efsanevi savaş ve Hood kruvazörünün batışı İngiltere, Almanya ve dünya açısından neler ifade ediyordu?

- Onun trajik sonunu hazırlayan şeyler sadece yapılan hatalar mıydı, yoksa başka nedenler de var mıydı?

- Bismarck gerçekten de son mermisine kadar savaştı mı? Başka bir şansı yok muydu?

- Onu gerçekten de İngiliz Donanması mı batırdı, yoksa kendi mürettebatı mı?

- Ve batışından bu yana geçen yarım yüzyıldan bu yana neden hala gelmiş geçmiş en ünlü savaş gemisi olarak biliniyor? Bu efsane gemi gerçekten de bu ünü hak ediyor mu?

Bütün bu soruların cevaplarını bu kitapta bulacaksınız ve bir solukta, heyecanla okuyarak dünya denizcilik tarihine geçen bu efsanevi geminin ve onun kahraman mürettebatının acı hikayesini öğreneceksiniz. Savaşların, özellikle de günümüzdeki savaşların anlamsızlığını, nelere mal olduğunu ve yürekli insanların kendilerine verilen görevleri ve bayrakları uğruna nasıl canlarını feda ettiklerini ibretle okuyacaksınız...

Bu kitapta ayrıca birçok orijinal fotoğraf, çizim ve planlar, haritalar yer alıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.