1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. O işçiler ilk kez konuştu: 'Ekmeğimizle oynayanları kızıma anlatacağım'
O işçiler ilk kez konuştu: 'Ekmeğimizle oynayanları kızıma anlatacağım'

O işçiler ilk kez konuştu: 'Ekmeğimizle oynayanları kızıma anlatacağım'

İzmit Belediye Başkanı Hürriyet’in kararıyla işten çıkarılan iki zabıta görevlisi Adem Özay (41) ile Kamil Akgül (47) ilk kez Özgür Kocaeli’ne konuştu. Haklarındaki iddiaları yanıtlayan Özay, “Ekmeğimizle oynayanları kızıma anlatacağım” dedi.

A+A-

İLK KEZ KONUŞTULAR

Kamuoyu, İzmit Belediyesi’nde işten atılan iki işçiyi konuşuyor. Tartışma genellikle AK Partili ve CHP’li siyasiler arasındaydı. Sendikanın işten çıkarmalar karşısındaki geçmiş tutumu, İki işçinin siyasi kimlikleri, zabıta üniforması giymesi, görevlendirildikleri yere gitmemeleri, maaşlarını alamamaları tartışıldı. Ancak iki işçi hiç konuşmadı. İzmit Belediyesi 2.Bölge-Bekirpaşa Zabıta Amirliğinde görevli iken Temizlik işlerine gönderilen ve sonra da işten çıkarılan Adem Özay ile Kamil Akgül’ü evlerinde ziyaret ederek, işten çıkarılma sürecini konuştuk.

“ZABITADA ÇALIŞAN ÇOK İŞÇİ VAR”

İzmit 28 Haziran Mahallesi’nde oturan Adem Özay, eşi Düriye ve 2,5 yaşındaki tek çocuğu Zehra ile sorularımızı yanıtladı. Özay, iddia edildiği gibi işe gitmeme durumları bulunmadığını belirterek şunları söyledi:

“Ben 9 yıldır zabıta biriminde görevliyim. Ben ve Kamil Akgül gibi, Destek Hizmetleri Biriminde kadrolu zabıta olarak görev yapan çok işçi var. Bize sanki bu statüde başka çalışan yokmuş gibi muamele yapılıyor. Biz bu mobinge boyun eğseydik, belki de onların da yeri değiştirilecek veya işlerine son verilecekti.”

adem-ozay.jpg

ADEM ÖZAY- İzmit 28 Haziran Mahallesi’nde oturan Adem Özay, eşi Düriye ve 2,5 yaşındaki tek çocuğu Zehra ile sorularımızı yanıtladı. Özay, iddia edildiği gibi işe gitmeme durumları bulunmadığını belirtti.

“ZABITANIN YARISI MAAŞ ALIYORUZ”

“Biz normal zabıta memurlarının yarısı kadar maaş alıyoruz. Yemek ve yol parası çıktığında neredeyse asgari ücrete çalışıyorduk. Belediye bu şekilde tasarruf etsin düşüncesiyle yapılıyormuş. Ama KHK ile geçen yıl kadroya geçtikten sonra bu durumun düzeltilmesini beklerken işten çıkarıldık.”

whatsapp-image-2019-08-25-at-20.48.26.jpeg

“İŞE GİTMEDİĞİMİZ YALAN”

“Bize yaklaşık bir ay önce görev yerimizin değiştirildiği yazıyla bildirildi. Görev tanımımız ve bu değişikliğin neden yapıldığı açıklanmayınca buna itiraz ettik. Dilekçemiz kayıtlarda var. Yanıt gelmediği için biz de eski işimize gitmeyi sürdürdük. Ama elektronik personel kartlarımız iptal edilmiş. Kart basmamız engellendi. Her gün kartımı ve kart okuma cihazını hem işe giriş, hem de çıkış saatinde cep telefonumla fotoğraflamak zorunda kaldım. Çünkü kartlarımızın yeniden açılması için yazdığımız dilekçe bile kabul edilmedi. Biz işimize gittik. Hatta her gün şahitli tutanak bile tuttuk. Bize bir ay işe gitmedi diyenler yalan söylüyor. Belediyede yönetim değişince müdür konumundaki bazı isimlerin de tavrı değişti. Bizimle ilgili komisyon oluşturulmuş. Başkan Yardımcısı Nurettin Bulut, açıkça bize Fatma Hanımın siyasi bedel ödettiğini söyledi. Hakkımızda rapor hazırlanmış ve bu rapor amirlerimize değil. CHP İzmit örgütüne sunulmuş. Zaten bize yapılan siyasi bir işlem olmasa, bu raporlar amirlerimize verilirdi. Ama götürüp CHP’ye teslim etmişler.”

ademsrg-ozay.jpg

BAZILARININ TAVRI DEĞİŞTİ

“O komisyonda görevli Sevtap Cengiz, AK Parti döneminde de müdürlük yapmıştı. Benim kızım dünyaya geldiğinde evimize gelip, tebrik etmişti. Orada kendisine, ‘-Benim dosyam önünüze geldiğinde açıp bakmadınız mı? Neyle suçlanmışım diye merak etmediniz mi? Ben yüz kızartıcı suç mu işledim, görevi kötüye mi kullandım, hırsızlık mı yaptım? İtaatsizlik mi yaptım?’ diye sordum. Bana bakmadığını söyledi. Çünkü bunların hiçbiri yoktu. Sebepsiz yere görev yerim değiştirilmişti. Kızıma beni işimden eden bu isimleri anlatacağım.”

ALİKAHYALI KAMİL AKGÜL

İzmit Belediyesi’nde işten atılan zabıtalardan biri de Alikahya Atatürk Mahallesi’nde oturan Kamil Akgül. Alikahya Belediyesi’nde 2005’te spor tesislerinde göreve başlayan, İzmit Belediyesi birleştikten sonra 2009 yılından itibaren zabıta biriminde görevlendirilen Kamil Akgül, Gülay Hanım’la evli. Röportajımız sırasında kapı önünde odun ateşi üzerindeki kazanda kışlık elma pekmezi hazırlayan Gülay Hanım, okuma-yazma bilmiyor. Ancak iki kızı üniversite okurken, oğlu meslek lisesinde, en küçük kızı da Anadolu Lisesi’nde öğrenci. Evde yer yatakları ve 37 ekran tüplü televizyon, dolapsız mutfak, beton zemin üzerindeki yamalı kilimler dikkat çekiyor.

kazim-ahikgul-(2).jpg

KAMİL AKGÜL- Alikahya Atatürk Mahallesi’nde oturan Kamil Akgül, Gülay Hanım’la evli. İki kızı üniversite okurken, oğlu meslek lisesinde, en küçük kızı da Anadolu Lisesi’nde öğrenci. Evde yer yatakları, dolapsız mutfak, beton zemin üzerindeki yamalı kilimler dikkat çekiyor.

“ASTIM RAPORUM DİKKATE ALINMADI”

Çocuklar yaz tatilinde eve katkı sağlamak amacıyla Kandıra’da fındık toplamaya gidiyor. Kamil Akgül, astım hastası. Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne verilip, çöp işine sürüleceği söylendiğinde Kocaeli Devlet Hastanesi’ne giderek durum tespit raporu aldı. İşe ihtiyacı olduğu için daha önce heyet raporu almadığını belirten Kamil Akgül, “Çalışmak zorundaydım. Bu nedenle hastalığımı ön plana hiç çıkarmadım. Ama temizlik işlerine gönderilince bu kararı alanlara sağlık problemlerimi de sunmak istedim. Vicdanları sızlar diye düşündüm. Ancak değişen hiçbir şey olmadı. Mazeretim dikkate alınmadı. Sadece astım değil, alerjik rahatsızlıklarım olduğu da ortaya çıktı. Yine de raporlara bile bakmadılar” dedi.

KENDİMİZİ SAVUNDUK

Kamil Akgül de İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Nurettin Bulut ve İnsan Kaynakları Müdürü Sevtap Cengiz’in de aralarında bulunduğu komisyon tarafından görüşmeye çağrıldıklarında, siyasi bedel ödedikleri şeklinde kendilerine ifade kullanıldığını söyledi. Akgül, “Ben bir yıl öncesine kadar AK Parti’de mahalle başkanıydım. İşçi olduğum için bunda hukuki bir engel yoktu. Ama işyerimde parti çalışması asla yapmadım. Yalnızca partili olduğumuzu bildikleri için üzerimize geliniyordu. Mescide gidenlere bile hakaret ediliyordu. Bunlara karşı kendimizi savunduk. AK Parti’yi eleştirenlere karşı, Adem arkadaşımızla beraber biz de kendi görüşlerimizi söyledik. Çalıştığımız yerde siyasi görüşlerine göre işçiler ayrılmış olsa, bugün yeni belediye başkanımız tarafından Zabıta Müdürü yapılan Hüseyin Demirkır ve bazı amirler çok önceden işten atılmış olurdu. Biz birimde yapılan HDP propagandasına kayıtsız kalmadık.”

kazim-hilakgul.jpg

HUKUK MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK

“Ben saklı iş yapmadım, ne olduğum belli ama bunlar iş yapmak için bunları yapıp dosyalarla rapor hazırlamışlar. Bana komisyon tarafından sizin işten atılmanızı Ankara’dan istiyorlar. CHP’ye sizi bildirmişler diye söylediler. Hukuki mücadelemiz sürecek. Sendikamızla birlikte hakkımızı arayacağız.”

NE OLMUŞTU?

İzmit Belediyesi, 3 Temmuz 2019’da Kamil Akgül ile Adem Özay’a Zabıta Destek Hizmet Görevlisiyken, Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in onayı ile Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne gönderildi. İki işçi, tebligatta görev değişikliğinin nedeni ve yeni görev tanımı yapılmadığı için bu değişikliğe itiraz ederek, aynı işlerine devam etti. İzmit Belediyesi, görev değişikliğini kabul etmeyen iki çalışana Kurban Bayramı öncesi Temmuz ayı maaşını yatırmamıştı. Geçtiğimiz günlerde de işlerime son vermişti. Kamil Akgül ile Adem Özay’ın işten çıkarılmalarına Hizmet-İş Sendikası da tepki göstermişti.

whatsapp-image-2019-08-25-at-17.41.53.jpeg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
38 Yorum