1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. O işçiler konuştu: Hiçbirimiz son gün işe alınmadık
O işçiler konuştu: Hiçbirimiz son gün işe alınmadık

O işçiler konuştu: Hiçbirimiz son gün işe alınmadık

İzmit Belediyesi’ndeki görevlerine son verilen personel, yıllarca sözleşmeli memur statüsünde çalıştıklarını, Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e bu konuda yanlış bilgi verildiğini kaydetti.

A+A-

Erdin AĞDEDE

İzmit Belediyesi’nde geçtiğimiz yılın son günlerinde 26 sözleşmeli memurun işine son verilmesi, kentin en önemli gündem maddelerinden biri. Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet salı günkü meclis toplantısında, işten çıkarma gerekçelerini kendine göre sıraladı. O işçiler arasında bulunan Elif Eseroğlu Aslan, Gamze Macit, Ahmet Kır, Mehmet Şişman, Ahmet Ceylan, Çiğdem Özkan ve Çiğdem Zeynep Akı gazetemizi ziyaret etti.

 

YANLIŞ BİR ALGI VAR

Kamuoyunda kendileri ilgili yanlış bir algı oluşturulmak istendiğini vurgulayan belediye çalışanları, “31 Mart yerel seçimlerinden birkaç gün önce memur kadrosuna geçirilmiş değiliz. Yıllarca sözleşmeli memur olarak çalışıyoruz. Ayrıca partizanlık yapmadan sadece işimizi yaptık” dedi. İşten çıkarılma gerekçelerinin de kabul edilemez olduğunu belirten personel, bu noktada Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in yanlış yönlendirildiğine inandıklarını vurguladı.

 

BEKAŞ TEKLİFİ İDDİASI

KHK ile birlikte kamuya ait taşeron şirketlerde çalışan personele kadro hakkı tanındığını, kendilerinin de bundan yararlanarak sözleşmeli memur yapıldığını vurgulayan eski personel, “Yapılan açıklamalarda, bize belediyenin yan kuruluşu BEKAŞ’a geçme teklifinde bulunulduğu belirtiliyor. Bu doğru değil. Birçok arkadaşımıza hiç teklif gelmedi” dedi. Haklarını aramak için yargıya da giden eski personel, yıllarca belediyede ne iş yaptıklarını tek tek anlattı:

 

13 YILLIK PERSONEL

Elif Eseroğlu Aslan: Ağustos 2007’de, dönemin Saraybahçe Belediyesi’nin taşeron şirketinde işe başladım. Kreşte çalışıyordum. 2012 yılında kreş kapanınca Çocuk Hakları Okulu’na geçiş yaptım. Mart 2013’te Kültür ve Sosyal İşler Birimi’ne alındım. 2014 yılında evde bakım hizmetlerinin kuruluşunda görev aldım. 5 bine yakın evi ziyaret ettim. 2016'da memur oldum. 2017’de Sosyal Destekler Hizmet Müdürlüğü Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Birim Sorumlusu oldum. Mayıs 2018’de doğum iznine çıktım. Aralıkta dönüşümde İnsan Kaynakları Eğitim Müdürlüğü’nde işe başladım. Geçtiğimiz ağustos ayında da Kültür Müdürlüğü’ne geçtim. İki ay sonra Sosyal Destek Hizmetleri’ne gönderildim. Cephanelik’teki birimde çalıştım.

 

4 YILDIR MEMURUM

Bir gün bile işimi aksatmadım. Gerek eski yönetim, gerekse şimdiki yönetim bana hangi görevi verdiyse eksiksiz yerine getirdim. İşten çıkarılma tebligatım 31 Aralık 2019’da geldi. Gerekçe, eğitmen kadrosunda çalışmamam. Biz dönemin adamı olmadık. Bu nedenle itibarımızı zedelemesinler. 2016’da sözleşmeli memur oldum. Ben, özellikle 13 yıllık emeğimin kaymak tabaka olarak adlandırılmasına çok üzüldüm. Buradaki arkadaşların hepsi yıllarca belediyede çalışmış, emek vermiş insanlar.

 

elif-eseroglu-aslan.jpg

 

ZEYBEK’İN YENGESİ

Gamze Macit: Ben, 2005’te, eski Bekirpaşa Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğü’nde işe başladım. Ocak 2019’da da dönemin Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın bizzat istemesi sonucu sözleşmeli memur oldum. Emine Zeybek’in haberi bile yoktu. Milletvekilinin gelini algısı çok yanlış. O dönemde vekil de değildi. Eğer öyle bir karakterde olsaydım, belediyede daha yüksek bir makam isterdim. Burada siyaset yapılıyor ve arkadaşlarımızla birlikte kurban ediliyoruz. Programcı olarak atanmama rağmen özel kalemde çalıştığım için görevime son verildi.

 

gamze-macit.jpg

 

15 YILLIK ÇALIŞAN

Ahmet Kır: 2005 yılında, eski Saraybahçe Belediye Başkanı Halil Vehbi Yenice döneminde işe girdim. Son 5,5 yıldır da sözleşmeli memur olarak çalışıyorum. 2012 yılından bu yana Ulaşım Müdürlüğü bünyesindeki birçok birimde görev aldım. 30 Aralık akşamı çıkarılma tebligatım bana verildi. Bana BEKAŞ teklif edilmedi. Evet, AK Partiliyim. Ancak, memur olduğum Haziran 2014’ten sonra AK Parti ile ilişiğimi kestim. 15 yıldır çalışıyorum ve hakkımda hiçbir soruşturma, olumsuz durum yok. Kamuoyu şunu bilsin ki, biz son gün işe alınmadık. Yıllarca İzmit halkı için ter döküyoruz.

 

ahmet-ziyattin-kir.jpg

 

GEREKÇELERİ NE?

Mehmet Şişman: 2008 yılında eski Saraybahçe Belediyesi’nde işe başladım. Kadrom şoförlüktü. 5 yıl Emlak İstimlak, 5 yıl da İnsan Kaynakları müdürlüklerinde çalıştım. Şubat 2019’da sözleşmeli memur oldum. Fatma Hanım gelince görevlendirmem iptal edildi. Ancak bu kez de Ulaşım Müdürlüğü’ne gönderildim. Ben o gün buna itiraz ettim. Çünkü yasal değildi. Sözleşmemi hangi hakla feshettiklerini söylemiyorlar. Teknik gerekçeler öne sürüyorlar. Bana BEKAŞ teklif edilmesine rağmen kabul etmedim. Çünkü 12 yıllık emeğimi heba edemezdim.

 

mehmet-sisman.jpg

 

PARA KAZANDIRDI

Ahmet Ceylan: 2014’te belediyeye girdim. Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü’nde işe başladım. Yaptığım çalışmaları ödül yarışmalarına göndermişliğim var. Belediye için yazılım ürettim. Bu sayede belediyeye 2 milyon 400 bin lira kazandırdım. Bilgi İşlem Ar-Ge sorumlusu olarak atandım. Şubat 2019’da da beni tekniker olarak atadılar. Aslında programcı olmam gerekiyordu. Bunun düzeltilmesi için şimdiki yönetimden defalarca istekte bulundum. Yanlışlığı kabul ettiler ama düzeltmediler. Sonra da çıkardılar. Gerekçe, benim otomotiv teknikerliği mezunu olmam ve belediyenin böyle bir kadroya ihtiyaç olmaması.

 

BEKAŞ TEKLİF EDİLDİ

Fatma Kaplan Hürriyet’in seçim döneminde vaat ettiği e-ticaret sistemini hayata geçirebilecek tek kişi benim. Bitmek üzere. Ayrıca, bir yarışmaya gönderdiğim akıllı belediyeler projemin, belediyeye 500 bin lira kazandırma ihtimali yüksek. Ben birkaç hafta önce küçük bir operasyon geçirip rapor aldım. 13 Ocak’ta işbaşı yapacaktım. Ancak posta yolu ile işten çıkarılma tebligatım geldi. Önce telefonla BEKAŞ teklif edildi. Hatta son meclis toplantısının ardından arayarak, ‘BEKAŞ’a geç, sonra seni memur yaparız’ teklifinde bulundular. Ancak kabul etmedim. Annemin AK Partili olmasından dolayı üzerime çok geldiklerini düşünüyorum.

 

ahmet-ceylan-001.jpg

 

TEK TEK AÇIKLASINLAR

Çiğdem Özkan: Emine Zeybek’in bir dönem stajyerliğini yaptım. Belediyede ise Mali Hizmetler Müdürlüğü'nde avukatım. 2013’te işe başladım. 2016 yılında sözleşmeli personel yapıldım. O dönemde Hukuk İşleri Müdür Vekili olarak hukuk görevlendirilecektim. İşten çıkarılma gerekçem, “Mali Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde avukat ihtiyacı kalmadığı." Ancak asıl nedeni bu olmadığını biliyorum. Fatma Kaplan Hürriyet’ten ricam herkesin neden çıkarıldığını tek tek açıklasın. Gerçek nedenlerini söylesin. Bizim tek isteğimiz tekrar işimize geri dönmek.

 

cigdem-ozkan.jpg

 

İŞİMİ SEVEREK YAPIYORDUM

Çiğdem Zeynep Akı: 16 yıl önce eski Bekirpaşa Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğü’nde işe girdim. 12 yıl taşeron şirkette çalıştım. Yıllar önce İzmit Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nde görevlendirildim. 2011’de Çocuk Hakları Okulu’nu kurdum. 3 Haziran 2014’te sözleşmeli memur oldum. Seramik teknikeri olarak atandım. Ancak bu kadroda çalışmadığım tespit edilmiş ve böyle bir kadroya ihtiyaç olmadığı söylenerek gönderildim. Bana BEKAŞ teklif edilmedi. Ben belediyeye kimsenin yardımı ile girmedim. Hiçbir zaman partizanlık da yapmadım.

 

ÖDÜL KAZANDIRDIM

Hayata geçirdiğim çocuk işçiliği ile mücadele projem ödül aldı. Hatta UNICEF yetkililerinden ödülü, Fatma Kaplan Hürriyet bizzat aldı. Son yaptığım çocuk çalışmaları sayesinde İzmit Belediyesi, 95 bin dolarlık bir hibe almaya hak kazandı. Ben belediye için çalışırken, geçtiğimiz ekim ayında Sosyal Destek Hizmetler Müdürlüğü’ne gönderildim. Buna da karşı çıkmadım. Çünkü ben siyaset peşinde değilim. Ekmeğimin peşindeyim. Hep en iyisi için mücadele ettim. İzmit Kaymakamlığı’ndan aldığım üst düzey hizmet ödülüm bile var.

 

images-004.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
20 Yorum