1. YAZARLAR

  2. Adem TURGUT

  3. O işi yapmayan başkan sınıfta kalır!
Adem TURGUT

Adem TURGUT

Yazarın Tüm Yazıları >

O işi yapmayan başkan sınıfta kalır!

A+A-

Devekuşuna “” demişler, “ben deveyim” demiş. “o zaman koş” demişler, “ben kuşum” demiş.

Belediye başkanlığı koltuğu biraz devekuşu misalidir.

Hem siyaset işin içindedir hem bürokrasi.

***

Meselenin bürokratik tarafı için ‘biçim’ içerikten önce gelir. Kurallar, süreçler, prosedürler, hukuk derken her yapılana “istemezük” diyen bir kafa gelir, meselenin göbeğine oturur.

Siyaset ise ataktır. Faydacıdır. Aynı zamanda sokağın sesidir. Halkın beklentisidir. Mesele sadece siyaset olduğunda da “her şey hemen olmalı” diyen bir bakış açısı belediyeyi esir alır.

***

Belediye başkanı bu iki duygu arasında gidip gelir.

Güçlü genel ve yerel iktidar bir arada olduğu dönemlerde, bürokrasi de biraz siyasete benzer ve bu zıtlık çok anlaşılmaz.

İşler güllük gülistanlık gibi görünür.

Hele de ekonomi iyiyse bu zıtlık sırıtmaz, zorlamaz.

***

Ya ekonomi iyi değilse?

Bugün Türkiye’nin içinden geçtiği uluslararası konjonktür, dışardan finans operasyonları, ekonominin kristalize kırılganlığa sahip yapısı, üretim ekonomisinin yarım yüzyıllık zayıflığı derken ekonomimizin geldiği nokta ortada

Bu durum belediyelerin ekonomik güçlerinin de zayıflamasına yol açtı.

Bugün yaşanan ekonomik tablo herkesin yeni bir duruş göstermesini gerektiriyor. Çünkü eski olanaklar yok. Belediyelerin bolluk dönemi bitti. İmkan ve kaynaklar çokken yapılan birçok işi sürdürmek artık mümkün değil- doğru değil.

***

Uzun bir peşrev oldu ama gerekliydi.

Çünkü belediye başkanları için 31 Mart sonrası koltuklarına oturduklarında masalarında bir realite buldular: Tasarruf etmek.

Kimisi ‘neyi satabilirim’ diye hesap yapmaya başladı, kimisi de ‘kadromu nasıl verimli kullanırım’ diye düşünmeye başladı.

Çok da normal çünkü biz evde hanım ile aile bütçesini masaya yatırdık hesap kitap yapıyoruz.

***

İlimizdeki 13 belediye başkanından 12’si değişti. Partisi fark etmez, hangi belediye başkanı tasarruf realitesini pas geçerse ‘Kaybedenler Kulübü’nün üyesi olur.

Bu nedenle herkes sıkıntılara karşı gardını alıyor. Bir hafta önce Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “Tasarruf ve şeffaflık hassasiyetiyle hareket ediyoruz, edeceğiz. Büyükşehir Belediyemizin kaynaklarını hem doğru hem de açık şekilde kullanacağız. Bu bizim en önemli ilkemizdir. Değer üreten şehirler arasında olmak için tüm hedeflerimizi gerçekleştireceğiz. Kültür ve ekonomi başta olmak üzere her alanda hayat kalitesini yükseltecek yaklaşımları çalışanlarımızla birlikte geliştireceğiz” dedi.

***

Ve Ayhan Zeytinoğlu’nun uyarıları…

Tasarrufun ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın olduğu ortamda Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Zeytinoğlu, kentin kaynaklarının doğru kullanılması için önemli açıklamalar yapmış:

Bir- Büyükşehir Belediye'mizin ciddi kaybı oluşmaktadır. Birçok büyük kavşak, yol yatırımının en az yüzde 50’si, vergi veren sanayicilerimizden finansman aktarılarak ve kalanı da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanmaktadır.

Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz Karayollarının yapması gereken yatırımları yapıyor. Ancak ilimiz bu yatırımların finansmanını karşılamakta zorlanıyor.

İki- İlimizin ihtiyacı olan altyapı, otoyol, metro gibi yatırımların yapılması ile ilgili taleplerimizi Bakanlarımıza sürekli iletiyoruz. Bu sebeple “Körfez - Köseköy arası Metro Hattı Projesi”nin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından ihale edilmesini ve bütçeye konularak finansman temin edilmesini talep ediyoruz.

Çok reel.

Çok doğru.

Zeytinoğlu’nun sözleri önümüzdeki süreci çok iyi özetliyor.

***

Diğer yandan tasarruf etmek derken popülist politikalar izlensin demiyorum. Örneğin bir başkan yardımcısının makam arabası olması lüks değildir. O onun hizmet aracıdır. Ama bir daire başkanının- bir başkan yardımcısının kullandığı birden fazla araba varsa o derhal altından alınmalıdır. Eğer böyle değilse vatandaşın gözünü boyayacak hamlelerin derinliği olmadığını hatırlatmak isterim.

Mesele bütçeyi önüne alıp giderleri adam gibi kısmak ve yatırıma ayrılan payı artırmaktır.

***

Bol kepçeden gereksiz iş yapanları bol bol yazacağım. Tasarruf edip kaynaklarını doğru kullananların da kendisini anlatmasına izin vereceğiz.

Ama bilinmesini isterim ki tasarruf etmeyen başkanın hiç şansı yok.

Milletin parasını çarçur edenin hiç şansı yok.

İşte bu yüzden siyaset, bürokrasi ve bütçe arasında yeni bir denge kurmak lazım...

Bu yazı toplam 2311 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum