1. HABERLER

  2. İNSAN HİKAYELERİ

  3. O Kocaelisporsuz ve İzmitsiz yaşayamaz
O Kocaelisporsuz ve İzmitsiz yaşayamaz

O Kocaelisporsuz ve İzmitsiz yaşayamaz

Kentte neredeyse herkesin tanıdığı, Kocaelisporlu olup yanıma gitmeyenin olmadığı, insanlara yardım eden isimlerden biri Tavukçu Necdet, O asla Kocaelisporsuz ve İzmitsiz yaşayamayacak biri

A+A-

16 yıl önce Kocaeli’ye geldiğimde kenttin simge yerleri, sime isimleri hep küçük hikayelerle aklımda kaldı. Yılını tam hatırlamıyorum ama bir gün Kocaeli Devlet Hastanesinden Cumhuriyet Parkı’na doğru yürüyordum. Sanırım bir haberden geliyordum. Bir tavukçunun önünden geçiyordum. Çamında yazılı slogana gözüm takıldı. “Tanımadığınız piliçlerle sofraya oturmayın” yazıyordu camda.

Bana önce çok cinsiyetçi geldi. Sinir oldum. Sonra meselenin tavuk olduğunu idrak ettim. Çok gülmüştüm kendime. O günden bu yana Tavukçu Necdet’in yeri bende ayrı. Evde yemek olmadığında gideceğim ilk yer.

Tabi benim tanışma hikayem dışında kentte herkes Tavukçu Necdet’i tanıyor. Söz konusu Kocaelispor oldu mu her zaman en önde onu görebiliyorsunuz. Biz de kalkıp gittik acaba bu tanımadığımız piliçlerin, Kocaelisporlu oluşunun, bu kadar sevilmesinin hikayesini öğrenelim dedik. Murat abiyle gittik. Oturduk, tavuğumuzu yedik ve konuştuk.

Necdet abiden anladığım hayattaki her şeye rağmen gülüyor, insanları, özelde çocuk ve hayvanları seviyor, tutkularının peşinde gidiyor…

 

HAYLAZLIKTAN OKULU BIRAKTI

Necdet Memiş namı diğer Tavukçu Necdet, 1966 yılında İzmit Turgut Mahallesi’nde doğdu. Turgut Mahallesi’nde Ertuğrul Gazi İlkokulu’nu okuduktan sonra İnkılap Ortaokulu’na gitti. Yaramazlığından ortaokulu bitirmeden okulu bıraktı. Resim ve kompozisyonda iyi olmasına rağmen haylazlıktan okulu bitirdiğini söyleyen Tavukçu Necdet, “Aslında okulu hiç sevmiyordum, ondan bıraktım.

 

babasindan-taktik-aldi.jpg

BABASINDAN TAKTİK ALDI: Kocaelispor Minik takımında oynayan Tavukçu Necdet, ilk zamanlar babasından destek aldı. Hatta babası maç öncesi taktik dahi veriyordu. Ancak daha sonra babasının istememesi üzerine futbolu bıraktı.

 

KAPORTACILIK İLE BAŞLADI

Okulu bıraktıktan sonra önce okulun yanında bulunan mahalleden bir abimizin yanında kaportacılık yaptım. Sonra 13-14 yaşlarında Derince Eski Yol’da motor işi ve kaportacılık yaptım. Amcam Berber Ahmet Memiş’in yanında berber çıraklığı yaptım. Babam SEKA’dan emekli olduktan sonra 1981 yılında küçük hamamın yanında çay ocağı açtı. Orada çalışmaya başladım. Hemen çay ocağımızın yanında Ertuğrul abimiz vardı. Onunla beraber Fuar’da Luna Park’ta çalışıyordum.

 

İSTANBUL’DA GÖRDÜ

Fuarda yaptığımız iş ile ilgili bir parça almak için İstanbul’a gittik. Aksaray’da tavuk makinelerini gördüm. Ertuğrul abi dedim “Senin dükkanda bu işi yapalım mı” dedi. Ertuğrul abı olmaz dedi ama ben güzel iş tutar dedim ve yaptım. İlk açtığım yeri ustam Mustafa Muz ben bırakıp Sakarya’ya gittikten sonra 16 yıl işletti. 1988 Aralık’ta Ertuğrul abinin babamın çay ocağının yanındaki dükkanında Piliç 88’i açtık. Ondan sonra Köytür bana Adapazarı başbayiliğini verdi.

 

trabzon-deplasmanina-giderken.jpg

TRABZONSPOR DEPLASMANINA GİDERKEN: Kocaelispor’un hiçbir deplasmanını kaçırmayan Tavukçu Necdet 1985 yılında Trabzon deplasmanına giderken.

 

2 KERE BATTI AMA BIRAKMADI

Bende hedefimi büyük tuttum ve gittim Adapazarı’nda başbayiliği aldım. 1992 Sakarya’da gidip dükkan açtım. 1994 yılında bu şubemi açtım. Sakarya’da, Derince’de şubeler açtım. Toplam 20 şubem oldu. Depremde iflas ettim. Çok büyük pürü batırdım. Tekrar işleri düzelttim. Şubeleri 5’e düşürdüm. Kuş gribinde tekrar istifa ettim. İşleri yeniden düzelttim. 3 yıl önce emekli oldum. Şu anda Başiskele, Yuvam Akarca ve İzmit Merkez Şubelerim.

 

ÇALIŞANLARINI ORTAK YAPIYOR

Tavukçu Necdet lakabının Köytür’ün müdürü verdi. Bu lakaptan sonra ben de sloganımı buldum ve “Tanımadığınız piliçlerle sofraya oturmayın” dedim. Sloganımız çok tuttu. Emekli olduktan sonra yanımda 10 yıl çalışan arkadaşımızı kar ortağı yapmaya karar verdim. Şu anda Yuvam Akarca’da bulunan şubede çalışan Yasin Ammar Akaycan kar ortağım oldu. Darısı diğer çalışanların başına. Çalışanın hakkını vermek gerekiyor. Ben çok asabiyim. Bana 10 yıl dayanan çalışanı ödüllendiriyorum.

 

kagitsporun-macinda.jpg

KAĞITSPOR’UN MAÇINDA: Tavukçu Necdet gençlik yollarında 1986 yılında eski futbolcular Fevzi, Kamil Altun ve Sinan Uğur ile birlikte Kağıtspor’un maçını izlerken.

 

BAŞKA YERDE YAŞAYAMAM

1991 yılında evlendim. İki oğlum vardı. Oğuzhan ve Emirhan. Emirhan’ı 20 yaşında kaybettik. Oğuzhan ise okudu. Şimdi Vakıflar Genel Müdürlüğünde Siber Güvenlik olarak çalışıyor. Ben İzmit’e doğdum ve büyüdüm. Burayı çok seviyorum. İzmit dışında başka bir yerde yaşayamam. Geziyorum, çok yer görüyorum ama İzmit gibi bir yer yok. Ben buradan başka yerde yaşayamam” dedi.

 

6 YAŞINDAN BU YANA KOCAELİSPORLU

Kocaelispor’un iyi ve kötü gününde her zaman yanında Tavukçu Necdet’i görebilirsiniz. Kocaelispor için bir çok fedakarlık yapsa da bunları anlatmadı. Onun için Kocaelispor bir sevda, sevdası için yapılan konuşulmaz. Kocaelispor sevdasının 6 yaşında başladığını söyleyen Tavukçu Necdet, “6 yaşındayken babam beni eski statta Altınordu maçına götürdü. Orada başladı sevdam. Ondan sonra hiçbir takım tutmadım hiç. Hayatımda Kocaelispor vardı.

 

ekip-macta.jpg

EKİP MAÇTA: Her zaman birlikte maça gittiği arkadaşları ile birlikte yine Kocaeilspor maçında olan Tavukçu Necdet’e oğlu Oğuzhan ve yeğeni Ekrem Kolaylı da eşlik ediyor.

 

200’ÜN ÜZERİNDE DEPLASMANA GİTTİM

Kocaelispor’un CSK Moskova, Moldova maçlarına gittim. Tabu yurt dışına ailemden gizli gidiyordum. Moldova’da o zamanlar savaş vardı. Sıkıntı olur diye göndermiyorlardı. Maçlara Engin Arat, Cem Günay, Engin Kara, Emin Arat, Ali Okumuş (Bardakçı Ali), İsmail Taş, Fevzi Bilen ile giderim. 200’ün üzerinde deplasmana gittim. İç saha maçlarını hiç kaçırmam. Her yıl kombinemi alırım. Kocaelispor’un başarılı olması ile gerçek Kocaelisporluların çoğalacağına inanıyorum.

 

ŞAMPİYON OLACAK

Kocaelispor’da tüm sporcularla samimiyetim var. Eskilerden bu güne Yaşar Altıntaş, Zeki Kaya, Yusuf Altıntaş, Metin Tekin, Bülent Baturman, Kamuran, Kartal Kamil, Sinek Soner, Yalçın Kıldıran, Burak Süleyman, Safa Narin, Mert Yavuz, Mesut Özdemir ile iyi dostluğum var. Ben bu yıl Kocaelispor’un şampiyon olacağına inanıyorum. Şampiyon olacağına bahse girerim.

 

isyerinin-her-tarafindan-kocaelispor-var.jpg

İŞYERİNİN HER TARAFINDA KOCAELİSPOR VAR: Tavukçu Necdet’in iş yerinin her tarafından bir Kocaelispor anısını bulmanız mümkün. Özellikle bugüne kadar Kocaelispor’un formalarının tamamını edinen Tavukçu Necdet bu formalarla evini ve işyerini süsledi.

 

ONLARIN KATKISI BÜYÜK

Kocaelispor’a en fazla katkıyı veren Rahmetle Şener Dal olduğuna inanıyorum. Burak Süleyman, geçmişten de Orhan Görsen, Bülent Baturman, İbriç çok şey kattı takıma. Güvenç Kurtar gelmiş geçmiş en iyi golcümüzdü. Sahaya çıktığında yer yerinde oynuyordu. En iyi kalecimiz ise Ömeroviç’ti.En kızdığım şey bir maça gelmeyen, bir futbolcuyu tanımayan kişinin Kocaelispor muhabetti yapmasıdır.

 

metin-tekin-001.jpg

METİN TEKİN: Kocaelispor’dan Beşiktaş’a giden ve Türkiye’nin en önemli sporcularından biri olan Metin Tekin de Tevukçu Necdet’in müdavimlerinden biri. Metin Tekin ve Tavukçu Necdet’in oğlu Oğuzhan iş yerinde birlikte.

 

BABAM İZİN VERMEDİ

İş yerim ve evim Kocaelispor formaları, fotoğrafları ile süslüdür. Kocaelispor Minik takımında 10-11 yaşında oynadım. Nezih Gündem o zaman bizim hocamızdı. Kamil Altun birlikte oynadığımız vardı. Ben devam etmedim futbola. Babam futbol oynamamıza kızıyordu ve bıraktım. Daha sonra Molofisespor’a gittim. DMO’nun amatör takımıydı. Bir maçta gol atıp sevinçle eve geldim. Babam kızdı ve 14 yaşında babamın kahvesinde çalışmaya başladım. Çok iyi çalışıyordum günde 1000 çay satıyordum tek başıma” dedi.

 

aile-015.jpg

AİLE: Tavukçu Necdet’in en büyük varlığı ise ailesi eşi Emine, oğlu Oğuzhan ve Emirhan ile birlikte. Emirhan 20 yaşında vefat etmesi Tavukçu Necdet için en büyük kayıp oldu.

 

Çarşı iznine bile çıkmadı

Kocaelispor’un 1987 yılında küme düştüğünü askerde öğrendiğini söyleyen Tavukçu Necdet, “Askerde bile Kocaelispor’un maçlarını takip ediyordum. Selimiye Orduevi’nde askerlik yaptım. 1987’de Kocaelispor’un küme düştüğü haberini radyoda dinledim. Çok üzülmüştüm. Çarşı iznine bile çıkmadım. Tabi çok sevindiğim ve unutmadığım maçlar daha çok. 1980 yılında Kocaelispor birinci ligdeyken Sarıyer’i 4-1 yenmişti. Bu skoru unutmuyorum. Ayrıca en çok Trabzonspor’dan Türkiye kupasını aldığımızda çok etkilenmiştim. İsmet Paşa stadında 86’ıncı dakikada attığımız gol ile 1-0 yenmiştik. Onu hiç unutmuyorum” dedi.

 

Çok dayak yedik

Kocaelispor maçlarında yedikleri dayakları da anlatan Tavukçu Necdet, büyük zorluklarla gittikleri Düzce Kervan Doğanspor maçını anlattı. Kocaelispor’un açık ara şampiyon olduğu yıl Düzce’ye maça gittiklerini söyleyen Tavukçu Necdet, “Araba ile maça gidiyoruz. Yolda triger kayışı koptu. Emin Arat abimiz çoraplarımızı birleştirerek triger kayışı yaptı. Maça birleştirilmiş çorapların triger kayışı olmasıyla yetiştik. 2-1 yendik takımı tabi. Sonra çok dayak yedik. Üstümüze taş yağıyordu. Kapalı stat yok tabi ı zamanlar. Polis bile kar etmedi” dedi.

 

Kocaelisporlu eski kaşarlar

Kocaelispor’un maçlarına giderken arkadaşlarla otobüs tutuyorduk. Bir seferinde otobüsün önüne “Tavukçu Necdet ve Kocaelisporlu eski kaşarlar” yazılı bir pankart astım. Bir tesiste mola verdik. Yaşlı kadınlarda sanırım tur düzenlemiş aynı yerde moladaydık. Kadınlar otobüsün önündeki yazıyı görünce “Oğlum sizin besi çiftliğiniz nerede” diye sordu. Biz donduk kaldık, bir şey de diyemedik. Otobüste savcısından askerine kadar çok önemli bürokratlar vardı. Bizim aramızda her zaman oturup güldüğümüz bir anı olarak kaldı” dedi.

 

Beyaz futbolun canlısı onun mekanda

Dükkanında masaları eş ve dostlarının gelip sohbet etmesi için koyduğunu söyleyen Tavukçu Necdet, “Pazartesi akşamları bu dükkanda Beyaz Futbolun Kocaeli versiyonu var. Herkes burada futbol konuşur” dedi.

 

HERKESİ BULABİLİRSİNİZ

Tavukçu Necdet’in dükkanını bilmeyen yoktur. Hele bu kişiler Kocaelispor taraftarı ise kesin bir kere Tavukçu Necdet’e uğramışlardır. İnsanların Kocaelispor’un muhabbetinin mekanında yapıldığı için geldiğini söyleyen Tavukçu Necdet, “Dükkana masa atmamın sebebi eş dost gelsin sohbet edelim. Pazartesi akşamları Beyaz Futbolun Kocaeli versiyonu bu dükkanda yaşanıyor. Hocalar, futbolcular, taraftar başkanları, spor yazarları, eski futbolcular, fanatik taraftarlar burada Kocaelispor’u konuşuyor” dedi.

 

İSMET PAŞA YIKILDIĞINDA ÜZÜLDÜM

İsmet Paşa Stadı yıkıldığında çok üzüldüğünü söyleyen Tavukçu Necdet, “Bizim mahallede Recai abi vardı. Maç günleri bizi kamyonun bagajına doldurur, çarşıda bir tur attırır, kornaya basa basa rasathaneye çıkar ve oradan stada götürürdü. Bir gün mahalledeki arkadaşlarımla kamyonu kaçırdık. Vazgeçmedik tabi. Stada yürüyerek gitmiştik” dedi.

 

Kimseye kötülük yapmadım

Kimseye bilerek ve isteyerek kötülük yapmadığı için insanların kendisini sevdiğini söyleyen Tavukçu Necdet, hattaki şanslarının dışında şansızlıkları ve acılarını da anlattı.

 

ŞANSLI BİRİYİM

Kentte en sevilen isimlerinden biri olan Tavukçu Necdet, bunun nedenin kimseye kötülük yapmaması olduğunu söylüyor. Elbette her insan gibi onunda acıları var. Hayattaki en büyük acısının çocuğunu kaybetmesi olduğunu söyleyen Tavukçu Necdet, “Bilerek ve isteyerek kimseye kötülük yapmadım. İnsanları seviyorum. Sevmediğimi de yüzüne karşı söylüyorum. Dobrayım her şeyi insanın yüzüne söylerim. Beni sevenleri ben de seviyorum. Hayatta çok şanslıyım. İki kere battım, ikisinde de tekrar düze çıktım. Elime para geçti. Körfez Kentte 20 daire kalmıştı gittim yazıldım ve bana çıktı. Böyle de şanslara sahibim.

 

YAŞLANDIM

Tabi sevilmenin, şanslı olmanın yanında şansızlıklarım ve acılarım da var. Hayatta ben en çok üzen çocuğumu kaybetmekti. Çocuğumu kaybettim ama hiç isyan etmedim. Acım hiç belli etmedim, hep içime attım. Allah kimseye evlat acısı vermesin. Çok stres yaptım, içime vurdu, hastalandım, yaşlandım. Geride 28 yaşındaki oğlum kaldı. Vakıflar Bankası Genel müdürlüğünde siber güvenlikte çalışıyor. Çok efendi ve saygılı bir çocuk” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
9 Yorum