1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. O mekanlar ve insanlar için de bir yer bulunmalı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

O mekanlar ve insanlar için de bir yer bulunmalı

A+A-
Ülkenin ve kentin acılar, korkularla dolu gündemi içinde, elbette böyle bir konu için zamanlamanın çok uygun olmadığının farkındayım. Ama İzmit için önemli bir haksızlığın eşiğindeyiz. Bu haksızlık ve yanlışlıkta ısrar edilmesi halinde, birkaç ay içinde, tam da erken seçimlere gidilirken bu şehirde yeni ve önemli bir tartışmanın, çekişmenin, kutuplaşmanın  içinde kendimizi bulacağız.. 
Bu nedenle, bir pazar günü yazısında, önemli gördüğüm bu konuyu bir kez daha kent gündemine getirmek istedim. Konu; yakında inşaatı başlayacak İzmit Tramvay yolu projesi nedeniyle Barlar Sokağı’ndaki binaların yıkılacak, buradaki içkili mekanların yok edilecek olmasıdır. 
……………
Geçen hafta içinde Kocaeli Eğlence Yerleri Yatırımcıları Derneği Başkanı, değerli dost Yusuf Ziya Tom ile, aynı derneğin yöneticileri ve Barlar Sokağı’nda mekan işleten Uzay Yıldırım,  Hasan Tahsin Aydınlar, Serkan Güyük, Timuçin Sayıner, gazeteye ziyaretime geldiler. Uzun uzun konuştuk. Bu insanlar, bu insanların İşlettiği mekanlarda çalışanlar ve kentimizin yöneticileri çok uzak duruyor olsa da, bu insanların işlettiği mekanlara keyif alarak giden bu kentteki insanlar ciddi bir tedirginlik içindeler.
Malum, İzmit Tramvayı, Seka Park ile Otogar arasında işleyecek. Aslında proje ilk gündeme getirildiğinde Tramvay yolunun İzmit Yürüyüş Yolu üzerinden geçirilmesi planlanmıştı. Yürüyüş Yolu’nun İzmit için çok özel bir bölge olduğunu, ortasından tramvay geçirilerek yok edilmemesi gerektiğini defalarca yazdım. 
Sağ olsun, Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu da bu konudaki yazılarımı dikkate aldı. Üniversite uzmanlarına bir rapor hazırlattı. Tramvay yolunun Yürüyüş Yolu üzerinden geçmesi halinde, zaman içinde bu yolun iki kenarındaki tarihi çınarların da zarar göreceği gerçeği ortaya çıkınca, Tramvayın Yürüyüş Yolundan geçişini üstelik İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın –nedense- bu konudaki ısrarına rağmen veto etti. 
Tramvay projesinin bu şehir için uygun olduğu konusundaki genel çekincemi korumakla birlikte, Yürüyüş Yolu’ndan vazgeçilince seçilen Şahabettin Bilgisu Caddesi’nin eğer “bu proje mutlaka yapılacaksa” kentin bu koşullarında en uygun güzergah olduğunu kabul edenlerdenim. Bu şehir, zaten ve ne yazık ki Şahabettin Bilgisu Caddesi’ni kullanamıyor. Hiç değilse, tramvay için buraya harcamış oluruz.
……….
Tramvay, eski DMO’nun bugün Büyükşehir Belediyesi tarafından spor salonu olarak kullanılan binasının bulunduğu yerden başlayacak. Eski Gar’ın önünden, Merkez Bankası önünden geçecek,  Kamulaştırılan, ancak henüz yıkılmayan Türk Telekom Binasının yerinden Şahabettin Bilgisu Caddesi’ne girecek. İşte burada birkaç bina daha yıkılacak. Bu yıkılacak binaların olduğu bölge İzmit şehir merkezinde içki ruhsatı bulunan tek ve daracık bölgedir. 
İzmit’i yönetenler hiç bilmiyor olabilir. Onların yaşam tarzı, zevk aldıkları konular çok farklı olabilir. Misal, ben masaja veya sauna muhabbetine, hamam muhabbetine pek meraklı değilimdir. Ama kış aylarında bazı geceler ihtiyaç hissettiğimde eşimi ve bazı dostlarımı da yanıma alıp, Barlar Sokağı’na, özellikle Yusuf Ziya Tom’un işlettiği Vidimo Bar’a giderim. Bazen sabah 03.00’e kadar mekanda kaldığımız, geçekten çok eğlendiğimiz olmuştur. Bu mekanlar, nezih mekanlardır. Bakmayın siz Barlar Sokağı’nın adının çeşitli olaylarla kirletildiğine. Tramvay projesi nedeniyle yıkılacak binalardaki alkollü işletmeler nezih yerlerdir. Buralarda en küçük olay olmamıştır. Buralara uyuşturucu girmez. Ailece gidersiniz, keyifle eğlenir, yorgunluk çıkartırsınız. Bu mekanlar ihtiyaçtır. 
………….
Türkiye’de alkollü içki satışını elinden gelse tamamen yasaklayacak bir zihniyet işbaşında. Bu konudaki en ağır uygulamalar da ilimizde yıllardır devam ediyor. Komşu kent Adapazarı’nda bile AKP’li belediye yönetiminin şehir merkezinde uygun yerlere alkol ruhsatı verdiği bilinirken, bizim ilimizde bu alanlar alabildiğine kısıtlı. Üstelik yasalara göre, alkollü içki ruhsatı, bu ruhsata sahip mekan elden gidince, kapanınca, bu ruhsata sahip kişi tarafından başka bir yerde kullanılamıyor. 
Yani, Barlar Sokağı’nda tramvay uğruna yıkılan binalarla birlikte 15-20 kadar mekan ortadan kalktığında, bu mekanların işletmecilerinin kentin bir başka yerinde içkili eğlence yeri açmaları mümkün değil. 
İnsanlar rahatsız, öfkeli. Aslında birkaç ay öncesine kadar Büyükşehir yönetimi, özellikle Genel Sekreter Tahir Büyükakın, meramlarını anlatan bu insanları dinlemiş, hak vermişler. Dernek, içinde derli toplu 40 kadar dükkanın bulunacağı İzmit’e özgü bir “Eğlence Yerleri Sitesi” projesi de hazırlamış. Büyükşehir yetkilileri bu projeyi incelemiş, “sıcak bakıyoruz” demişler. Yer olarak Uluslararası Fuar Merkezi’nin arkası düşünülmüş. Büyükşehir, önce bu yere de sıcak baktığını söylemiş. Ama iki aydır dernekle Büyükşehir yönetimi arasında bütün temas kesilmiş. Eğlence Yerleri işletmecileri, “dozerler dayanacak, binalar yıkılacak. Mekanlarımız ortadan kalkacak” diye korkuyorlar. Bu konuyu kendileri açısından “Ekmek kavgası” olarak görüyorlar.
……
Bu kent bu işi ciddi olarak ele almalıdır. Tramvay yapılsın. Aradan geçsin. Yıkılması gereken binalar yıkılsın. Ama İzmit’te eğlenmek, eğlenirken eşiyle dostuyla iki kadeh içki içmek isteyen insanlar ve bu mekanları işleterek ekmek parası kazanan insanlar için de bir yer olsun. Nasıl otomobil galerileri için site yapıldı. Nasıl mobilyacılar için site yapıldı. Nasıl sanayi sitesi var. Bir yer gösterilsin. İçkili Eğlence Yerlerinin sahipleri, siteyi kendileri yapacaklar. 
Bu yer, Uluslararası Fuar Merkezi arkasındaki alan olabilir. Boş duran, yerleşimden uzak, kimsenin rahatsız olmayacağı eski Gar arazisi ve arkasındaki büyük alan olabilir. İstenirse yer bulunur. 
Eğer Barlar Sokağı’ndaki bu nezih mekanlar yıkılarak yok edilir, içkili tesisleri adam gibi işleten bu insanlar mekansız bırakılırsa, emin olun İzmit için çok daha kötü sonuçlar otaya çıkacaktır. 
Yusuf Ziya Tom ve arkadaşlarının çığlığına, yalvarışına Büyükşehir, İzmit belediyeleri, Valilik kayıtsız kalmamalıdır. İzmit hep bugünkü zihniyetle yönetilmeyecek. İzmit’te her zaman farklı yaşamak, canı istediğinde içkili mekanda eğlenmek isteyen önemli bir kitle bulunacak. Her şeyi yıkıp yok etmenin bir anlamı yok. Hazır Yusuf Ziya Tom ve arkadaşları gibi bu konuda oturulup konuşulacak kalitede insanlar varken, İzmit’in bu sıkıntılı konuya  makul çözüm bulması gerekiyor.
Bu yazı toplam 391 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.