1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Obama adına sevindim…
Obama adına sevindim…

Obama adına sevindim…

Büyük haber dün sabah geldi. ABD Deniz Piyadeleri, El Kaide lideri Useme Bin Ladin'i Pakistan'da kaldığı evinde sıkıştırmış, çıkan çatışmada Ladin ölü olarak ele geçmişti. 11 Eylül'ün üzerinden

A+A-

Büyük haber dün sabah geldi. ABD Deniz Piyadeleri, El Kaide lideri Useme Bin Ladin'i Pakistan'da kaldığı evinde sıkıştırmış, çıkan çatışmada Ladin ölü olarak ele geçmişti.

11 Eylül'ün üzerinden 10 yıl geçti. ABD olayın tek sorumlusu olarak gördüğü Useme Bin Ladin'i öldürerek intikamını almış oldu.

Ladin'in bir zamanlar ABD tarafından desteklendiğini. Afganistan'da Rusya'ya karşı direniş için bu ismin ortaya çıkartıldığı çok konuşulur. 11 Eylül saldırılarının önlenebilecekken ABD yönetiminin özellikle göz yumduğu teorisini ortaya atanlar da var.

Yani her zaman olduğu gibi bu konuda da ABD'nin eli pek temiz değil.

Ama seçimlere az bir zaman kala Ladin'in öldürülmüş olması Obama'nın siyasi geleceği açısından çok önemliydi. Aradan geçen 2,5 yılda beklenen performansın çok altında kalmış olsa da ben siyah liderden hâlâ umutluyum. Dünya barışına yerine geçebilecek herhangi bir Cumhuriyetçiden çok daha fazla katkı sağlayacağını düşünüyorum.

Obama ilk döneminde atamadığı cesur adımları ikinci döneminde atabilir. ABD'yi dünya ile entegre edebilir. Terörist Ladin'in öldürülmüş olması benim açımdan bu nedenle sevindirici oldu.

Ergün'ün fikri, kent gündeminde tartışılmalı

Önümüzde bir İzmit gerçeği var. Sıkıştı. Mevcut nüfusu kaldıramayan, trafiği, kent içi ulaşımı arap saçına dönmüş, insanların yaşam kalitesinin düştüğü, her türlü sıkıntının arttığı bir İzmit gerçeği.

Şehir merkezinde artık yeni bina yapacak, otopark yapacak, kent meydanı olarak kullanılacak yer kalmadı. İzmit, bundan sonra rahatlamak için bazı yerlerin yıkımını bekliyor.

Sanayi ve Ticaret Bakanı olmanın ötesinde, günümüz itibariyle kent siyasetinin en tepedeki ismi kabul edilen Nihat Ergün, geçen cumartesi akşamı yerel basın temsilcileri ile yaptığı toplantıda, bir soru üzerine çok önemli bir fikrini açıklamış. Bakan; “Benim elimde yetki olsa, Merkez Bankası binası ile Metropol İş Merkezi binalarını yıkar, bu alanları kentin meydanı yapardım” diyor.

Bu fikir, enine boyuna tartışılmalıdır. Bunun için de pek çok neden var.

Birincisi, Merkez Bankası binası da, Metropol İş Merkezi binası da çok çirkin yapılar. İzmit siluetini bozan binalar.

İkincisi; her iki bina da işlevsiz. Kentin en önemli alanlarını işgal etmelerine karşın, çoğunluğu boş duran yapılar.

Bu iki bina yıkılırsa, İzmit çok geniş, pek çok alanda işlevsel olarak kullanılabilecek geniş meydanlar bulacaktır. Şehir merkezinin otopark sorunu ortadan kalkabilir.

Nihat Ergün “Bu konuyu kent tartışsın. Yerel yönetimler araştırsın. Üzerinde görüş birliği olursa, ben de gereken katkıyı veririm” diyerek İzmit gündemine önemli bir konuyu getirdi.

Bu konuda bir kent referandumu bile yapılabilir. Benim oyum, her iki binanın da yıkılması yönünde olacaktır.

Eleman alımının üzerinde şaibe olmasın

Gerçekten sevindirici bazı gelişmeler oluyor. İki-üç yıl önce ilimizdeki büyük sanayi kuruluşları, işçilerini ücretsiz izne çıkartıyor, küresel ekonomik krizi gerekçe göstererek üretimi daraltıyor, işçi çıkartıyordu.

Şimdilerde büyük sanayi kuruluşları, yeniden üretimi arttırma gereği duyuyor. Büyük fabrikalar, yüzlerce yeni işçi alacağını açıklıyor. İş bulmak, hele hele bir büyük fabrikada kadrolu işçi olmak, günümüzde pek çok kişinin en büyük hayali. Bu konuda siyasi torpil, insanlara yapılacak en büyük kötülük olur.

Yeni eleman alımına hazırlanan sanayi kuruluşları, iktidara, iktidar partisinin önemli isimlerine yaranmak adına, “Alınacak elemanları bize siz gönderin” diyebilir. Nitekim öyle bir hava da seziliyor.

Ama siyasetçiler, bu konuda torpilin zerresini bile işletmemelidir. Kamuya alınacak yeni elemanlar belirlenirken, iktidarda bulunanların siyasi tercih yapması, bir bakıma normal karşılanabilir. Hatta biraz hak da görülebilir.

Ama özel sektör eleman arıyorsa, aranan vasıflara sahip bütün işsizler eşit şansa sahip olmalıdır. Sabancı'nın, Koç'un, diğer büyük holdinglerin fabrikalarına eleman alınacaksa, bunları siyasetçilerin belirlemesi ya da siyasi torpille hazırlanan listelerin işlemesi çok büyük haksızlık yaratır.

İlimizdeki AKP'lilerin seçimlerin çok yaklaştığı bir dönemde, siyasi yandaşları işe yerleştirmek gibi bir yanlışa düşmeyeceğine inanmak istiyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.