1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Oda ve borsa seçimine katılımı artıracak yeni mevzuat
Oda ve borsa seçimine katılımı artıracak yeni mevzuat

Oda ve borsa seçimine katılımı artıracak yeni mevzuat

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, oda ve borsa seçimlerine katılımın artırılmasına yönelik ilgili mevzuatta yapılan değişikliğin yürürlüğe girdiğini duyurdu. Bakan Yazıcı konuya ilişkin açıklamasında,

A+A-

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, oda ve borsa seçimlerine katılımın artırılmasına yönelik ilgili mevzuatta yapılan değişikliğin yürürlüğe girdiğini duyurdu.

Bakan Yazıcı konuya ilişkin açıklamasında, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın ticaret ve sanayi odası, ticaret odası, sanayi odası, deniz ticaret odası ve ticaret borsalarına yönelik yapılan bu düzenleme ile oda ve borsaların organ seçimlerinde bürokratik işlemlerin azaltılmasına, seçimlerde katılımın artmasına ve özellikle bu yılın Mayıs ve Haziran aylarında yapılacak seçimlerin sağlıklı bir şekilde yürütülmesine yönelik bazı önemli tedbirlerin alındığını ifade etti. Oda ve borsalar camiası ile birlikte ortaya konulan katılımcı işbirliği anlayışı çerçevesinde yapılan hukuki düzenlemelerle getirilen yeniliklerin, oda ve borsaların demokratik yapısını daha da güçlendireceğini dile getirdi.

SEÇİLMEK İÇİN 6 AY ÖNCE YETKİLENDİRİLME ŞARTI KALKTI

Yazıcı tarafından yapılan açıklamada, söz konusu yönetmelikte yapılan değişikler şöyle sıralandı:

“Tüzel kişilerin gerçek kişi temsilcileri için seçme hakkının kullanılması sırasında aranan seçimden en az 6 ay önce yetkilendirilmiş olmaları şartı kaldırıldı. Şirketin ortağı ve/veya yöneticisi ile temsil ve bağlayıcı işlem yapma yetkisine sahip olanlar, tüzel kişi veya şubeleri adına seçme ve seçilme hakkını kullanabilecek. Ticaret sicili müdürlüklerinden alınan yetki belgesinin yanı sıra imza sirküleri ile de seçimlerde oy kullanılabilecek. Meslek komitesi ve meclis üyeliğine seçilen tüzel kişilerin, temsilcilerini değiştirmeleri veya temsilcilerinin temsil yetkisini kaybetmesi hallerinde dahi organ üyeliklerindeki temsil hakkı korunacak.

Seçim tarihinden önceki altı aylık süre içinde temsil ve bağlayıcı işlem yapma yetkisi sona erenlerin, kesinti olsa dahi başka bir temsilci yetkilendirilmeden bu süre içinde yeniden yetkilendirilmeleri durumunda seçilme hakkını muhafaza edecek. Bu yılın Mayıs ve Haziran aylarında yapılacak seçimlere özgü olmak üzere, organ üyeliklerine seçilebilmek için gereken ‘en az 6 aydır yetkili olma’ şartı aranmayacak. Ve daha önceden alınan yetki belgelerinin, ticaret sicili müdürlüğünün yetkinin devam ettiğine ilişkin onayı ile bu tarihlerde yapılacak seçimlerde kullanılabilecek.”

Hayati Yazıcı, Bakanlık olarak Mayıs ve Haziran aylarında yapılacak seçimlere ilişkin uygulamanın yakinen takip edildiğine işaret ederek, mevzuat değişikliklerinin iş dünyası ile oda ve borsa camiasına hayırlı olmasını diledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.