1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. ODTÜ’DE YAŞANANLAR VE CAHİLANE TAVIRLAR!
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

ODTÜ’DE YAŞANANLAR VE CAHİLANE TAVIRLAR!

A+A-
Herkesin aynı dünya ve siyasi görüşe mensup olmasına imkân yok ve buna gerek de yoktur. Homojen bir insan tasavvuru beklemek hem yanlıştır ve hem de fıtrata ve vahye aykırıdır. Zira, Cenab-ı Allah isteseydi herkesi aynı düşüncede, aynı mantık ve mantalitede yaratabilirdi. Düşünsenize, herkesin aynı şeyi düşündüğü bir dünya hiç çekilir mi? Tıpkı, bir bahçede sadece kırmızı güllerin boy göstermesi gibi. Ne kadar sıkıcı olur değil mi? Hâlbuki mor sümbüllerin, lâlelerin, menekşelerin, pembe, mor, kırmızı, turkuaz, beyaz ve kırmızı güllerin bir arada olduğu renk cümbüşü daha göze hoş gelir ve daha dinlendirici olur. Değil mi?
Şimdi, şu ODTÜ’de yaşanan olaylara baktığımız zaman, kusura bakmayın ben cahiliye devri diyeceğim, 12 Eylül öncesi cahiliye döneminde olduğu gibi, sağ-sol çatışmaları, laik-antilaik çatışmaları ne yazık ki, içinde yaşadığımız bu bilişim çağında yeniden hortladığını görmek şaşırtıcı olduğu gibi üzüntü verici. 
Namaz kılan öğrencilerin, ibadet yerlerinin yetersizliğinden bahisle seslerini yüksek perdeden ilgililere duyurmak adına dışarıda açıkta namaz kılmaları niçin karşıt görüşlü öğrencileri tahrik etmiş, rahatsız etmiş ve onlara saldırma hakkını vermiş olsun ki, anlamak mümkün değil. Kaldı ki, insanların dini ritüellerini ister fert olarak, ister kolektif bir biçimde, ister gizli; ister aşikâr olarak sergilemeleri, niçin bir başkasını rahatsız etsin ki? Burada herkese düşen, hoş görmek ve saygı duymaktır. Böylesi bir tavır takınmak, inançlara saygılı olmanın gereğidir. 
Namaz kılmayanların namaz kılanlara karşı öfke beslemeleri, ya da tam tersi, namaz ehli olanların namaz kılmayanlara öfke duymaları anlaşılır bir tavır değil. Giderek hazımsız, tahammülsüz, hoşgörüsüz ve de kin ve nefret duygularıyla beslenen bir toplum haline geliyoruz. Kimi,ırki taassubunun girdabına kendisini kaptırarak diğer ırka mensup insanları yok etmeye, biçmeye çalışıyor. Kimisi de, inanç farklılıklarını öne sürerek karşıt görüşe mensup insanlara hayat hakkı tanımamakta. Hem de ceberut bir yaklaşımla karşıtlarını imha etmeyi görev addeden insanlar haline gelerek. Olacak şey değil!
Renklerimizin ve lisanlarımızın farklı olması, dünyaya ve insanlara bakış açılarımızın farklı olması, empati kurmamız ve tüm farkındalıklara rağmen birbirimizi anlamamız ve hoş görmemiz, olayları farklı pencereden görerek birinin göremediğini; diğerinin gerebildiği bir dünya daha hoş ve daha verimli olmaz mı?
İnançların ya da inançsızlıkların baskı altında tutulduğu bir ortam ilim yuvası olan üniversiteler olmamalı. Hele hele ODTÜ gibi, ülkenin saygın bir üniversitesi bu tarz ilkel çıkışların beşiği hiç olmamalı. Rektör ve yöneticilerinin böylesi ilkel çıkışlara hoşgörü ile bakması kabul edilebilir bir davranış değildir. 
Bakınız, giderek birbirimize yabancılaşıyoruz. Hatta düşmanlar haline geliyoruz. Köşe taşlarımızı kaybetmek üzereyiz. Tıpkı kaptanı ve rotası belli olmayan, rüzgârın ve dış etmenlerin etkisiyle nereye varacağı ve hangi faleze çarpacağı belli olmayan Varyag gemisi haline geldik. Savrulduk. Savruldukça dağıldık. Dağıldıkça gücümüzü kaybettik. Herkes kendi gettosunda debelenip duruyor. Hiç kimse, aidiyet duygusu taşımadığı diğer kimseye bir tas su vermez oldu. Irkımız, partimiz, cemaatimiz, derneğimiz ve vakfımız dinimiz oldu. Bu gidişle nereye varacağımız belli değil. 
Benim talep ve beklentim, hiç kimsenin, kimsenin dünya görüşüne müdahale etmediği, insanların tüm farkındalıklarına rağmen birbirlerini hoş gördüğü, ötekileştirmediği, hor görmediği bir ortamın hakim olmasıdır. Bu olmadığı müddetçe daha çok birbirimizi boğazlar dururuz. 
Bu yazı toplam 653 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.