1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Öğrenciler dikkat! TEOG sınavından önce bunlara dikkat edin
Öğrenciler dikkat! TEOG sınavından önce bunlara dikkat edin

Öğrenciler dikkat! TEOG sınavından önce bunlara dikkat edin

2015 TEOG sınavı 29 Nisan Çarşamba ve 30 Nisan Perşembe günü geçekleşecek. 1 Mayıs kutlamalarının hafta sonuna denk gelmesi ile birlikte 3 Mayıs Pazartesi günüde tatile eklenecek. Böylelikle 8. sınıf öğrencilerinin gireceği TEOG sınavı nedeni ile 5,6 ve

A+A-
İkinci dönem ortak sınavları, tek oturumda ve 3 dersin yazılıları farklı saatlerde olacak şekilde yapılacak. Her bir dersin sınavı, yurtiçi ve yurtdışı sınav merkezlerinde, Ankara saati ile 09.00, 10.10 ve 11.20'de aynı anda başlayacak.
 
Birinci oturumda Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi, ikinci oturumda ise fen ve teknoloji, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil ders yazılıları gerçekleştirilecek. Her ders yazılısında, 20 sorunun yanıtlanması için öğrencilere 40'ar dakika süre verilecek. Dinlenme süresi ise 30'ar dakika olacak.

 Sınavlardan Önce Yapılması Gerekenler: 

1.    Sınavlardan bir gün önce ders çalışmayı tamamen bırakınız. 
2.    Sınava gireceğiniz okulu en geç sınavdan bir gün önce görmeye çalışınız. Bu sizin sınava gireceğiniz ortamı tanımanızı ve rahatlamanızı sağlar.
3.    Sınavlara kadar olduğu gibi sınav arifesinde de sağlığı bozacak yağlı yiyeceklerden ve soğuk içeceklerden uzak durunuz. 
4.    Sınav arifesinde deşarj olma ve gezme adında sınavı olumsuz etkileyecek gezintilerden kaçınınız.
5.    Sınav arifesinde günü dinlenerek ve rahat bir ortamda sevdiğiniz şeyler yaparak geçirmeye çalışınız. 
6.    Sınavdan önceki gün sınav motivasyonunuzu bozacak faaliyet ve ortamlardan uzak durunuz. 
7.    Sınav motivasyonunuzu bozacak televizyon programlarından, aile ve arkadaş konuşmalarından uzak durmaya çalışınız. 
8.     Sınav sabahı dinlenmiş olarak kalkmak için son hafta uyku saatinize dikkat edin. En geç saat 23.00 ‘te yatakta olmaya dikkat edin. Sabah ta en geç 07.30’da kalkmış olmaya dikkat edin.
Sınav Sabahı Sınava Giderken Yanımızda Bulundurulması Gerekenler: 
1.    Sınava,  iyi bir kahvaltı yaparak giriniz. Zihni açar diye midenizi bozacak yiyecek ve içeceklerden uzak durunuz. 
2.    Sınav sabahı, sınavda sizi tuvalete çıkma ihtiyacı hissettirecek kadar aşırı sıvı tüketmekten kaçınınız. 
3.    Sınava içinde rahat edebileceğiniz elbiselerinizi giyerek giriniz. 
4.    Sınava giderken sınav stresine ve hava şartlarına bağlı olarak üşüme ya da terlemelere karşı rahatlıkla giyip çıkarılabileceğiniz bir üst bulundurunuz. 
5.    Sınava giderken “Sınav Giriş Belgesini, kimlik, iki tane kurşun kalem, silgi ve kalem tıraşı” almayı unutmayınız. 
6.    Yanınızda su ve kan şekerinin düşmesi ihtimalini düşünerek şeker alınız.
7.    Yanınıza bir saat alınız.
8.    Sınava gireceğiniz okulun bahçesinde yarım saat önce hazır bulunmaya çalışınız. Okul bahçesine çok erken gelme kaygı, geç gelme de size panik yaptırabileceğini unutmayınız. 
Sınavlarda Zihinsel Yorgunluk ve Dikkat Dağınıklığı için Neler Yapılmalı: 
1-   Hem zamanı hem de zihnini yoracak sorularla belli bir süre uğraştıktan sonra boş bırakıp tüp soruları taradıktan sonra tekrar dönülmeli.
2-   Saate sık sık bakarak dikkatin dağılmasına izin verilmemeli ve saate bölümler arasında bakılmalı. Bu, zihni ve süreyi daha iyi kullanmasını sağlar. 
 3-   Yüzeysel nefes almaya bağlı olarak nefes alma egzersizi ve göz yorgunluklarına karşı da göz egzersizleri yaparak dikkat dağınıklığının önüne geçilmeli. 
 4-  Sınavda vücudun devamlı olarak aynı şekilde tutulması vücut ağrıları oluşturabilir. Dikkati dağıtacak vücut ağrılarının önüne geçmek için yine en uygun zaman olan bölüm aralarında vücudu diğer adayları rahatsız etmeyecek şekilde hareket ettirilmeli. Bu durumlarda teste 15–20 saniye ara verilmelidir. Kalem sıranın üstüne konarak gözler kapatılmalı ve şakaklara hafifçe masajlar yapılmalıdır. 
 5-   Bunların dışında; bölümler arasında bir-iki dakika dinlenme araları verilmelidir. Bunu zaman kaybı olarak değil de dikkati toplama zamanı olarak görülmelidir. 
Sınav Anında Nelere Dikkat Edilmeli: 
1-    Sınava tüm ihtiyaçlarınızı karşılamış olarak giriniz. 
2-    Size verilecek optik formun adınıza düzenlenip düzenlenmediğine dikkat ediniz. 
3-    Soru kitapçığını elinize aldığınız zaman optik forma kitapçık türünü işaretleyiniz.
4-    Size dağıtılacak kitapçığın ön tarafına adınız, soyadınızı, sınav giriş numaranızı ve salon numaranızı yazınız.
5-    Motivasyonuz için sınava en iyi bildiğiniz sorulardan başlayınız. 
6-    Sınav başladığınız zaman kısa süreli de olsa bildiklerinizi unutabilirsiniz.  Bunun geçici olduğunu ve bir iki soru yaptıktan sonra geçeceğini hatırlayınız. Devam ettiği takdirde panik yapma yerine nefes alma egzersizi yapınız. 
7-    Testlerdeki sorulara sırayla çözünüz. Önce en iyi bildiğiniz soruları, sonra zorlandığınız soruları çözünüz. 
8-    Soru köklerindeki “olamaz, değildir... gibi” ifadelerine dikkat ediniz. 
9-    Bilmediğiniz konularda da sorular çıkabileceğini hatırlayınız. Bu sorularla karşılaştığınızda boş bırakınız.
10-    Yapamadığınız soruları başına işaret koyarak zamanınız kalırsa tekrar yapmaya çalışınız. 
11-    SBS’de de üç yanlış bir doğruyu götüreceği için kesinlikle bilmediğiniz soruları cevaplamaya çalışmayınız ve atmayınız. 
12-    Optik forma kodlamaları soru başına değil de, belirli aralıklarla ya da bölüm sonunda yapmaya çalışınız. 
13-    Her soruya bir dakika verildiği için çözemediğiniz sorularla inatlaşarak zaman kaybetmeyiniz. 
14-    Her bölümdeki zor sorularla kolay sorular arasında puan farkı olmadığını ve zor soruya harcayacağınız zamanı, kolay sorulardan daha fazla çözerek değerlendiriniz. 
15-    Her bölümün kendi içinde her sorusuna eşit puan verileceği için zamanınızı çalacak sorularla uğraşmaktan kaçınınız. 
17-    Doğru seçeneği bulduğunuz zannettiğiniz soruların diğer seçeneklerini okumayı ihmal etmeyiniz. 
18-    Sorulara odaklanmaya bağlı olarak başınız ağrırsa şakaklarınıza küçük masajlar yapınız. 
19-    Bölüm sonlarında kendinize 1–2 dakika dinlenme araları veriniz. Bunu zaman kaybı olarak algılanmayınız. 
20-    Cevap kâğıdı optik okuyucu tarafından okunacağı için gereksiz işaretlerden kaçınınız. 
21-    Sınav süresini sonuna kadar kullanmaya çalışınız. 
22-    Sınavda cevap anahtarınızı başkaları tarafından görülmeyecek şekilde saklayınız.  İkili yâda toplu kopya yapılıp yapılmadığını anlamak için yanlış cevap taraması yapılacağını unutmayınız. 
23-    Kaydırmanın olup olmadığına dikkat ediniz. Bunun için ya hepsini yâda belirli aralıklarla kontrol ederek yapınız. 
24-    Cevaplamalarınız bittikten sonra cevap anahtarınızı kontrol etmeden teslim etmeyiniz. 
Öğretmenlere topuklu ayakkabı ve parfüm uyarısı!
- Sınav sırasında diğer gözetmen arkadaşınızla fısıldaşma dahil ses çıkarmamaya ve farklı şeylerle uğraşmamaya (kitap okumak, sınıf içinde sürekli tur atmak ya da sınav olan öğrencinin başında gereğinden fazla durmak, telefonda oyun oynamak vb.) dikkat edin.
- Öğrencilerle sorularla ilgili her türlü diyalogdan kaçının.
- Adayların dikkatinin dağılmaması için kılık ve kıyafetinize (ses çıkaran  ayakkabı ve takılar, ağır kokulu parfümler vb.) özen gösterin.
- Dört farklı tür soru kitapçığını sınıf düzeni içerisinde bire bir temas etmeyecek, yan yana ve arka arkaya gelmeyecek şekilde dağıtın.
- Öğrencilerin cevap kağıdındaki imza bölümünü imzalaması ve kitapçık türünü işaretlemeleri konusunda uyarıları yapın.
- Sınav sırasında oluşabilecek herhangi bir gürültüyü yedek gözetmenler yardımı ile en aza indirmeye çalışın.
- Sınıfın sıra dağılımına göre ‘S’ düzeninde olmasına ve öğrencilerin salon aday yoklama listesindeki sıraya göre yerleşmesine dikkat edin.
- Öğrencilerin değerlendirilmelerinin objektif bir biçimde yapılabilmesi için adil davranın. Aynı durumda çocuğunuz, yakınınız, kardeşiniz olabilme ihtimalini göz önünde bulundurun.
- Her bir ders yazılısı başladıktan sonra ilk 20 dakika ve son 5 dakika süresince öğrencilerin sınıflarından çıkmasının yasak olduğu, ilk 20 dakika tamamlandıktan sonra sınavı tamamlayanların sınıftan çıkabileceğini hatırlatın.
- Sınav başlamadan 1 saat önce okullarda hazır olun.
KOPYA ÇEKENİN SINAVI İPTAL
TEOG ortak sınavlarında çıkan soruların hepsinin ağırlığı eşit olacak. Her test için doğru cevap sayısı dikkate alınarak puanlama yapılacak. Yanlış cevaplar doğruları etkilemeyecek. Salon görevlilerince kopya çektiği tespit edilen öğrencilerin sınavı iptal edilecek, o ders puanla değerlendirilmeyecek. Ancak ortaöğretime yerleştirmeye esas puan hesaplamalarında sınav sayısı tam alınacak. Bakanlık tarafından soru iptali olursa değerlendirme, geçerli soru sayısı dikkate alınarak yapılacak.
Devlet liselerine yerleştirmelerde kullanılacak puan hesaplamasında birinci ve ikinci dönem ortak sınavları eşit ve yüzde 50 oranında alınacak. Özel okullara kayıtlarda ise farklı hesaplamalar yapılacak. Bazı kolejler Milli Eğitim Bakanlığı’nın hesapladığı Yerleştirmeye Esas Puan’a (YEP) göre bazıları da 4 dersin sonucuna göre puan hesaplayacak. YEP’e göre öğrenci alacak özel okullarda birinci ve ikinci dönem sınav ağırlıkları yüzde 50 oranında olacak, diğer kolejler ise farklı yollar izleyecek.
Mazeret sınavları mayısta
29-30 Nisan’da ortak sınavlara katılamayan öğrencilerin bilgileri okul müdürlüğü tarafından sınav günü bitiminde e-okul’a işlenecek. Bu öğrenciler için 16-17 Mayıs’ta mazeret sınavları düzenlenecek. Ancak öğrenciler bu sınavlara girmek için mazeret durumunu gösteren belgeleri ile bu sınava girme taleplerini [email protected] e-posta adresine ortak sınavlar tamamlandıktan en geç bir gün sonra gönderecekler. Öğrencilerin durumu değerlendirilerek okul müdürlüğünce karara bağlanacak ve aynı gün il/ilçe millî eğitim müdürlüklerine bildirilecek. Mazeret sınavına katılması uygun görülenlerin bilgileri, e-okul’a sınavlar tamamlandıktan sonra 5 gün içinde işlenecek. Hiçbir şekilde merkezi sınavlara katılmayan ve geçerli bir neden sunmayan öğrencilere puan verilmeyecek, ancak dönem sonu ve ortaöğretime yerleştirmeye esas puan hesaplamalarında sınav sayısı tam olarak alınacak.
Sonuçlar 5 Haziran’da açıklanacak
Okullardaki TEOG hareketliliği 29-30 Nisan’da sınavların yapılmasının ardından mayıs ayında da tüm hızıyla devam edecek. Okul kontenjanları 4-8 Mayıs arasında e-Okul sistemine girilecek. İl ve ilçe kontenjan girişleri 11-15 Mayıs’ta, bakanlık tarafından onayı ise 18-22 Mayıs arasında yapılacak. Asıl öğrencileri ilgilendiren sınav sonuçlarının açıklanması ise 5 Haziran’da olacak. Bu tarihte ortak sınav puanlarını öğrenen öğrenciler, 5-9 Haziran arasında da sonuçlara itiraz etme   hakkına sahip. Ancak öğrencilerin devlet lisesi tercihlerinde kullanacağı Yerliştirmeye Esas Puanları (YEP) ise 24 Haziran’da duyurulacak.
Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl yerleştirme sisteminde yaptığı değişiklikle özel okul kayıtlarını erkene çekti. Özel okula gitmek isteyen öğrenciler 24 Haziran-10 Temmuz tarihleri arasında bu kurumlara kesin kayıtlarını yapabilecek ve e-Okul sisteminde görülecek. Bu adaylar devlet lisesi için tercih yapamayacak. Devlet okulunda eğitim almak isteyenler ise 6-16 Temmuz arasında 25 okul seçecek. Yerleştirme sonuçları ve boş kontenjanlar 14 Ağustos’ta ilan edilecek.
Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum