1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Öğrenciler okulda sağlıksız besleniyor”
“Öğrenciler okulda sağlıksız besleniyor”

“Öğrenciler okulda sağlıksız besleniyor”

Okullardaki kantinlerde satılan gıdalar hakkında önemli açıklamalarda bulunan Gıda Mühendisleri Odası Kocaeli Temsilcisi Sema Kopal, öğrencilerin kantinlerdeki yiyeceklerle sağlıksız beslendiklerini söyledi.

A+A-

KANTİNLERDEN BESLENİYORLAR

Gıda Mühendisleri Odası Kocaeli Temsilcisi Sema Kopal, okul kantinlerinde satılan gıdalar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Yeni eğitim-öğretim yılının başlaması ile birlikte ‘Okul kantinlerinde satılan gıdalar çocukların sağlıklarını nasıl etkiliyor?’ sorusu da gündeme getiren Sema Kopal şunları söyledi: “-Kantinler, öğrencilerin okul hayatında önemli bir yer tutmakta. Çünkü öğrencilerin hayatlarının nerdeyse üçte biri okulda geçmekte. Dolayısıyla öğrenciler beslenme ihtiyaçlarını da okul kantinlerinden gidermektedirler.

 

HASTALIK RİSKİNİ ARTIRIYOR

Öğrencilerin sadece iyi bir eğitimle başarıya ulaşamayacağı, bunun yanında sağlıklı beslenmenin de önemli bir faktör olduğu anlaşılmıştır. İlköğretim ve ortaöğretim yaş grubundaki çocuklarda enerji yoğunluğu yüksek atıştırmalıkların, içeceklerin ve fastfood besinlerin tüketim sıklığının artması bazı hastalık risklerini arttırdığı kanıtlanmıştır. Yetersiz ve dengesiz beslenmeye bağlı ortaya çıkan şişmanlık, zayıflık, kemik/diş sağlığı bozuklukları, çeşitli vitamin ve mineral yetersizlikleri gibi rahatsızlıkların yetişkinlik döneminde görülen bazı kronik hastalıklara zemin oluşturduğu bilinmektedir.

 

GIDA MÜHENDİSLERİ İŞSİZ

Yapılan araştırmalara göre öğrenciler okullarda sağlıksız beslenmektedir. Bu da okul kantinlerinde öğrenciye sunulan gıdaların önemini vurgulamaktadır. Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan bir raporda da özellikle ilköğretim okullarında kantin işletmecilerinin ticari kaygılarının öncelik taşıdığı, bu kaygılar nedeniyle okul kantinleri, bol miktarda şekerli içeceğin sergilendiği, kötü yağlarda kızartılmış hamburgerlerin satıldığı yerler haline geldiği belirtilmiştir. Denetimlerin yetersiz kaldığı, uygunsuz koşullardaki kantinlere caydırıcı yaptırımlar uygulanmadığı görülmektedir. Okul kantinlerinde satılacak ürünlerle ilgili son olarak ‘okul gıdası logosu’ çalışması yapılmış ancak belirtilen tarihte uygulamaya konulmamıştır. Kantinler sıkça denetlenmelidir. Denetimlerin yeterli ve etkin şekilde yapılabilmesi için ilgili tüm kamu kurumlarında yeter sayıda gıda mühendisi istihdam edilmelidir. On binlerce işsiz gıda mühendisi varken, kamuda ihtiyaç duyulan atamalar maalesef yapılmamaktadır.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.