1. HABERLER

  2. Öğrencilerin sosyal medyaya yönelimi artıyor
Öğrencilerin sosyal medyaya yönelimi artıyor

Öğrencilerin sosyal medyaya yönelimi artıyor

Coşkun Eğitim Kurumları, öğrencilerin sosyal medya eğilimini mercek altına aldı. Bu çerçevede ‘Sosyal Medya Asosyal Bireyler Mi Yetiştiriyor’ konulu araştırma yapıldı, 11 bin 147 bireye anket uygulandı.

A+A-

Coşkun Eğitim Kurumları, öğrencilerin sosyal medya eğilimini mercek altına aldı. Bu çerçevede ‘Sosyal Medya Asosyal Bireyler Mi Yetiştiriyor’ konulu araştırma yapıldı, 11 bin 147 bireye anket uygulandı. 4. PDR Sempozyumu için yapılan anket, öğrencilerin yüzde 21,92’sinin sosyal medyayı takip ettiğini; bunlardan yüzde 29,24’ünün Facebook’u, yüzde 24,12’sinin Youtube’u, yüzde 22,61’inin Google+’ı kullandığını ortaya koydu.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Soner Yıldırım, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Yargıç, İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özeren ve Samanyoluhaber Sosyal Medya Analizi Programı Yapımcısı Fuaz Karazeybek’in katıldığı sempozyumun açılış konuşmasını İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız yaptı. Yıldız, “ Çağımızın değişimine ayak uydurmamız gerekiyor. Şimdiki gençleri daha iyi anlamak için bu çok önemli. Eğitim sektörü olumlu yönde kullanımları ile sosyal medyada örnek olmalı. Çalışmalarınızdan dolayı Coşkun Koleji’ne teşekkür ediyorum.” dedi.

Coşkun Koleji PDR Uzmanı Ferhat Çelik ise şunları ifade etti:

“Ülkemizde son yıllarda etkisini fazlasıyla hissettirmekte olan “SOSYAL MEDYA” faktörü yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası olmaktadır. Bu gelişim ve değişimin olumlu -olumsuz etkilerini ve sonuçlarını değerlendirmek, çıkan sonuçlara uygun bir yol haritası belirlemek adına ‘Sosyal Medya Asosyal Bireyler Mi Yetiştiriyor’ konulu bir sempozyum organize etmekteyiz.”

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Prof.Dr Soner Yıldırım da “Blogger sayfalarını yani internette günlük gazeteyi çok az kullanıyoruz. Aslında en üretici ve zenginleşmeye açık bir platform. Öğrencilerin çoğu google plus kullanıyor. Ben de buraya gelmeden sunumumu Drop Box da yedekledim. “ diye konuştu.

İnternet Geliştirme Kurul Başkanı Serhat Özeren, “ İnternet ile ilgili şimdiye kadar fiziki iyileştirme yapıldı. Bundan sonra kültürel iyileştirme yapmak gerekiyor. “ dedi.

Samanyoluhaber Sosyal Medya Analizi Programı Yapımcısı Fuat Karazeybek, “ Sosyal medyadan kaçış mümkün değildir. Gündemi oluşturmada bir çok örneği bulunmaktadır. “ şeklinde konuştu.

Araştırmadan çıkan sonuçlara göre gençlerin yüzde 48,33’ü sosyal medyadaki arkadaşlarıyla buluşuyor. Bunların yüzde 60’ı evden ya da cepten güvenli internet üzerinden bağlanmıyor. Sadece yüzde 30,75’i interneti ödev veya araştırma için kullanıyor. Gençlerin sosyal medya takibi yüzde 22; bunlardan eğlence, oyun, müzik, video gibi aktivitelere takip edenlerin oranı yüzde 28. 200’den fazla sosyal medya arkadaşı olanların sayısı da yüzde 43.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.