1. HABERLER

  2. Öğrencilerin yüzde 98’i cep telefonu kullanıyor
Öğrencilerin yüzde 98’i cep telefonu kullanıyor

Öğrencilerin yüzde 98’i cep telefonu kullanıyor

Elektromanyetik Kirliliği Önleme, Ölçme, Araştırma ve Eğitim Deneği (TEMKODER) ‘Elektromanyetik Kirlilik Konusunda Çocuklarımızı Bilinçlendirme Projesi Araştırma Raporunu’ tamamladı. İçişleri Bakanlığı

A+A-

Elektromanyetik Kirliliği Önleme, Ölçme, Araştırma ve Eğitim Deneği (TEMKODER) ‘Elektromanyetik Kirlilik Konusunda Çocuklarımızı Bilinçlendirme Projesi Araştırma Raporunu’ tamamladı. İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı ve Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile tamamlanan çalışmada önemli tespitler yer alıyor. Yapılan anketler sonucunda öğrencilerin yüzde 89,8’i cep telefonu, yüzde 56,9’u dizüstü bilgisayar, yüzde 45,6’sı da kablosuz modem kullanıyor.

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı 52 okul ve 5 bin öğrenci ile yapılan anket verilerine göre öğrencilerin yüzde 56,8’i teknolojik cihazlarla yoğun şekilde iç içe yaşıyor. Öğrenciler teknolojik cihazlardan en çok cep telefonunu kullanıyor. Öğrencilerin yüzde 89,8’i cep telefonu, yüzde 56,9’u dizüstü bilgisayar kullanırken yüzde 45,6’sı da kablosuz modem kullanıyor. Ayrıca ankette cep telefonu satın alınırken sağlık yönünden önemli olan SAR değerinin bilinmediği ve baz istasyonları güvenlik sertifikasının bilinirliğinin yeterli olmadığı tespit edildi.

Yapılan anketler sonunda hazırlana raporda ise öğrencilere teknolojik aletlerin elektromanyetikten korunma konusunda bilgilendirme yapıldı. Cep telefonunun çalar saat gibi kullanılmaması, yastık altına koyulmaması ve yatak odasında bulunmaması gerektiği aktarıldı.

Cep telefonunu eğer uzun süre kullanılacaksa kulaklıkla kullanılması gerektiği bilgileri verildi. Bilinçlendirme raporunda yer alan diğer bilgiler ise şöyle sıralandı: Cep telefonunu cebinizde değil çantanızda taşıyın. Cep telefonu ile konuşurken karşı taraf cevap verinceye kadar telefonu kulağınızdan uzak tutun. Dizüstü bilgisayarları vücuda temas ettirmeyin ve mutlaka masada kullanın. Kablolu interneti tercih edin. Uyurken modeminizi kapalı hale getirin.

“BEDAVA DAKİKALARIN SINIRLANDIRILMASINI İSTİYORUZ”

Elektromanyetik kirliliği konusunda bilgi vermek için 2010 yılında yola çıktıklarını belirten TEMKODER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bayramoğlu “Mevzuatta gördüğü eksiklikleri gerekli yerlere ileterek yönetmeliklere girmesini sağlıyoruz” dedi. Çocuklarımızın fütursuzca kullandığı teknolojik cihazlarla ilgili seminerler yaptıkları bilgisini veren Bayramoğlu, “2011 yılından bu güne kadar 102 seminer yaptık. Toplam 15 bin öğrenciye hitap ettik. Elektromanyetik Kirlilik Konusunda Çocuklarımızı Bilinçlendirme Projesi Araştırma Raporunu İçişleri Bakanlığı Dernekler Başkanlığı’nın desteği ile yaptığımız bir proje. 52 okulda 5 bin öğrenciye anketler düzenlendi. Seminer öncesi ve sonrası yapılan anketlerle farkındalık düzeyi belirlendi. Gençlerimize verilen bedava dakikaların sınırlandırılmasını istiyoruz. Baz istasyonları ile ilgili hazırlanan güvenlik sertifikaların halkın anlayacağı dilde hazırlanmasını istiyoruz. SAR değerlerinin cep telefonları kutularının üzerine yazılmasını istiyoruz. En çok güvenli internet konusunda soru geldi ve bununla ilgili konuda da araştırma yapmayı düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.